moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Za miesiąc kończy się misja Polaków na Litwie

Ponad 170 godzin spędzili w powietrzu polscy piloci, którzy od 1 maja strzegą przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Podczas natowskiej misji „Baltic Air Policing” wykonali już ponad 70 akcji treningowych i bojowych, uniemożliwiając obcym samolotom naruszenie przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Dyżur zakończą 31 sierpnia.


 Służba Polaków na Litwie miała trwać cztery miesiące. Już kilka dni po objęciu dyżuru nasze myśliwce MiG-29 poderwały się na sygnał „Alfa Scramble”. Rosyjskie samoloty zbliżały się bowiem niebezpiecznie do granic powietrznych państw bałtyckich. „Alfa Scramble” – to komenda dla samolotów dyżurnych, które w kilka minut od wezwania muszą wystartować z lotniska, następnie przechwycić maszyny naruszające międzynarodowe przepisy ruchu lotniczego. Myśliwce odprowadzają samolot do miejsca, gdzie znajdzie się on w swojej przestrzeni powietrznej. W bazie w Szawlach, gdzie stacjonują Polacy, takich alarmów było już kilkanaście.

– To nasze główne zadanie: nie dopuścić do naruszenia przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii, czyli krajów, które nie mają własnego lotnictwa bojowego. O szczegółach misji mówić jednak nie możemy – wyjaśnia kpt. Marek Kwiatek, rzecznik prasowy piątej zmiany PKW „Orlik” w Szawlach. Polscy żołnierze prowadzą także rozpoznanie i udzielają pomocy załogom wojskowych i cywilnych samolotów, które znajdą się w awaryjnej sytuacji podczas lotu (np. utracą łączność radiową i orientację geograficzną).

W misji bierze udział 90 wojskowych. Są to głównie piloci i technicy z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Uzupełniają ich żołnierze m.in. z Warszawy, Krakowa, Świdwina, Bydgoszczy i Łasku. W bazie w Szawlach stacjonuje większość pilotów i techników. Nawigatorzy służą w Ośrodku Kierowania i Rozpoznania w Karmelavie koło Kowna. Dowódcą PKW „Orlik” jest ppłk pil. Krzysztof Stobiecki.

Piloci i technicy pełnią całodobowe dyżury. Do dyspozycji mają dwa samoloty MiG-29 (druga para czeka w rezerwie). Maszyny są uzbrojone w działka i termiczne, samonaprowadzające się pociski rakietowe powietrze–powietrze. Jak działają? Myśliwce startują na rozkaz natowskiego Połączonego Centrum Operacji Powietrznych w Uedem w Niemczech. Podczas lotu są naprowadzane przez nawigatorów z Ośrodka Kierowania i Rozpoznania w Karmelavie, w którym służy trzech naszych specjalistów.

– Dzięki służbie inżynieryjno-lotniczej samoloty utrzymywane są w stałej gotowości do lotu. Na godzinę lotu maszyny przypada kilka godzin pracy techników – mówią lotnicy.

Ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną na Ukrainie, w natowską misję „Air Policing” zaangażowali się także Anglicy z Eurofighterami, Francuzi z samolotami Mirage i Duńczycy z F-16. – Podczas wspólnych misji treningowych, w mieszanych grupach i na różnych maszynach, lotnicy ćwiczą procedury przechwytywania samolotów. Mamy okazję lepiej poznać sprzęt lotniczy sojuszników pod względem parametrów lotnych i manewrowych – mówi kpt. Marek Kwiatek.

Swój dyżur w Szawlach polscy żołnierze zakończą 31 sierpnia. Od 1 września ich obowiązki przejmą lotnicy z Portugalii.

 

Litwa, Łotwa i Estonia zwróciły się z prośbą o ochronę ich przestrzeni powietrznej do Sojuszu Północnoatlantyckiego w 2004 roku. NATO zdecydowało, że misja „Air Policing” będzie prowadzona rotacyjnie. Od marca 2004 roku żołnierze wydzieleni z sojuszniczych państw pełnili trzymiesięczne dyżury. Natomiast od marca 2006 roku zmiany trwają cztery miesiące. Zgodnie z decyzją Rady Północnoatlantyckiej misja nad państwami bałtyckimi jest prowadzona bezterminowo.

MKS

autor zdjęć: sierż. Mirosław Leda

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1406559780
Litwini Polaków kochają http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Prezydent-Litwy-Dalia-Grybauskaite-nie-damy-sie-Polakom,wid,16760722,wiadomosc.html?ticaid=1132a0
9C-1A-F3-58

Koronawirus na wojskowej uczelni
 
Certyfikacja na „Tarczowni”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Dowodzę najlepszymi
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Defense Without Politics
Rozkaz – „rozładować” więzienia
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Arsenał Iranu
Rakiety w celu
Testy radarów dla Wisły
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Nissany zastąpią Honkery
Sukcesy sportowców w mundurach
Iran uderza w USA
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kremlowska gra
Zryw kościuszkowski
Beagle dla Polaków
Trzy cele na ścieżce
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Nowy wiceminister w MON
Obradowała Rada Gabinetowa
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Słowo oficera Armii Czerwonej…
USA nie zacznie wojny z Iranem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Studia on-line w Szkole Orląt
Sześć dekad pod wirnikiem
Kwarantanna na WAT
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
We Are All Darfur
Poprady i Pilica z interrogatorami
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Więcej wojska do walki z pandemią
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Medycy WOT kontra COVID-19
Miliony ofiar hiszpanki
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Dwa oblicza agenta wywiadu
Saperzy w walce z Covid-19
Nabór na wojskowe studia trwa
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
„Gwiezdne wojny” Reagana
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Poprad w kolejnej jednostce
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Wojskowi medycy w gotowości
Cichociemny patronem 14 BOT
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO