moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Aukcja „W” - pomóż w renowacji grobów

Sztylety z logo JWK w Lublińcu cieszą się jak dotąd największym zainteresowaniem internautów biorących udział w licytacji na rzecz odnowy mogił powstańców warszawskich. Choć to pierwsze dni Aukcji „W”, cena jednego sztyletu sięga już ponad 600 złotych. Licytacja potrwa do 1 sierpnia. Wygrać można także m.in. kalendarz z autografem prezydenta i kolację z żołnierzami Batalionu „Zośka”.

Aukcję przygotowało Stowarzyszenie obronne FIA (z łac. „Wierni w gotowości pod bronią”) we współpracy z Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu (spadkobiercą tradycji Batalionów „Zośka”, „Parasol” i „Miotła”) oraz Grupą Historyczną „Zgrupowanie Radosław”. Pieniądze z aukcji zostaną przekazane na renowację mogił żołnierzy Powstania Warszawskiego.

Licytacje rozpoczęły się we wtorek po południu i potrwają do 1 sierpnia, do godziny 17.00 (godzina „W” – wtedy właśnie rozpoczęły się powstańcze walki). Na internautów czekają dwa kalendarze wydane z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania i podpisane przed prezydenta Bronisława Komorowskiego, cztery sztylety z wygrawerowanym logo JWK w Lublińcu oraz osiem koszulek z symboliką tej jednostki. Ceny wywoławcze to odpowiednio 1000, 200 i 100 złotych. 

Na razie największe zainteresowanie wzbudzają sztylety. Dziś przed południem w licytacji jednego z nich brało udział siedem osób, a cena skoczyła do 610 złotych. Nie brakuje też chętnych na pozostałe przedmioty. A trzeba pamiętać, że to dopiero początek aukcji, która po drobnych zawirowaniach technicznych ruszyła nieco później niż zakładali organizatorzy.

– Tak naprawdę kampanię informacyjną zaczynamy dopiero dziś. O licytacji będziemy informowali na przykład za pośrednictwem Facebooka – wyjaśnia Karol Bandurski, prezes Stowarzyszenia FIA.

Do udziału w aukcji zachęcać mają nie tylko unikatowe przedmioty. Na przykład zwycięzcy licytacji kalendarzy będą mogli zjeść uroczystą kolację z żołnierzami Batalionu „Zośka”, a także wziąć udział w inscenizacji przygotowywanej przez GH „Zgrupowanie Radosław”.

Spektakl zostanie zaprezentowany 2 sierpnia w Warszawie. – Szczegóły scenariusza są jeszcze dopracowywane – przyznaje Tomasz Karasiński, komendant grupy. – Chcemy pokazać walki stoczone przez Batalion „Zośka” na Woli, zdobycie niemieckich czołgów, wyzwolenie obozu „Gęsiówka”, ale też życie w okupowanej Warszawie na krótko przed wybuchem powstania – tłumaczy. Przedstawienie zakończy się defiladą grup rekonstrukcyjnych, których członkowie przejdą z Woli na Stare Miasto.

Jaką rolę w spektaklu odegrają zwycięzcy licytacji? – W tej chwili trudno powiedzieć. Wszystko zależy od tego, kto te licytacje wygra. Znaczenie będą miały płeć, wygląd itp. – zaznacza Karasiński.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia i trwało ponad dwa miesiące. Podczas walk zginęło 10 tysięcy polskich żołnierzy, a sześć tysięcy uznanych zostało za zaginionych. Śmierć poniosło od 150 do 200 tysięcy cywilów, 90 procent miasta zostało zniszczone. Ofiary powstania spoczywają na warszawskich Powązkach oraz założonym po wojnie Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Linki do aukcji znajdziecie TUTAJ.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Stowarzyszenia FIA

dodaj komentarz

komentarze


Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
 
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
High Confidence Operations
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Zielonka dla Patriotów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wozy amunicyjne do Raków
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Wielofunkcyjny scyzoryk
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Amerykańska przyszłość WZL
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Irańskie szachy
Cienka niebieska linia
Spełniliśmy swój obowiązek
Przysięga śląskich terytorialsów
Od sojusznika do kata
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Desant z transportowca-giganta
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Rivalry on Closed Sea
„Pułaski” wrócił do kraju
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Piknik ze smakiem
Czarny odchodzi do cywila
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Preselekcja u komandosów
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rozpoczynamy nową erę
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Przez krew zdobyty Śląsk
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
A Torn Subcontinent
Wojna wywiadów
Sprawdzają Brutusa
A Wave of Alliances
Śladami Pierwszej Pancernej
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Najpierw „Sonda”, później promocja
Warszawa walczy, wracamy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO