moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Studia o wojsku

Kartografia wojenna, prawo konfliktów zbrojnych czy architektura militarna – tego wszystkiego będą uczyć się studenci, którzy wybiorą wojskoznawstwo na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Nowy kierunek uczelnia otwiera w przyszłym roku. Będzie skierowany do absolwentów klas mundurowych i cywilów, którzy zamierzają szukać pracy np. w służbach mundurowych czy wojskowych instytucjach kultury.– Kwestie związane z wojskowością są bardzo popularne wśród studentów, zwłaszcza wydziału historii. 80–90 procent z nich jako specjalizację wybiera właśnie historię wojskowości – mówi prof. Wiesław Bolesław Łach z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Profesor jest wykładowcą Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM i będzie koordynował działalność nowego kierunku – wojskoznawstwa.

Uczelnia uruchamia go m.in. z myślą o absolwentach klas mundurowych szkół średnich. – W ponadgimnazjalnych klasach mundurowych uczy się 20 tysięcy osób. W naszym regionie niemal w każdym mieście jest szkoła z klasą wojskową, choć nie każdy uczeń chce zostać żołnierzem. Z kolei w organizacjach paramilitarnych w Polsce działa ponad pół tysiąca osób. Warto podtrzymywać te zainteresowania młodzieży – dodaje profesor Łach.

Czego będą się uczyć wojskoznawcy? W programie studiów znajdą się m.in. przedmioty związane z historią wojskowości Polski, geografia, kartografia wojenna, geopolityka, współczesne konflikty zbrojne, prawo konfliktów zbrojnych oraz antropologiczne i etyczne zagadnienia wojny. Studenci będą mogli wybrać osiem spośród 16 przedmiotów dodatkowych, np. dzieje armii niemieckich, rosyjskich i państw skandynawskich. Poznają także zagadnienia związane z architekturą militarną, terroryzmem, funkcjonowaniem policji, straży granicznej i służb specjalnych.

Studentów do nowego kierunku może zachęcać także specyficzny rynek pracy na Warmii i Mazurach. W regionie znajduje się wiele muzeów, zamków, fortyfikacji, stąd duże zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę do pracy w nich. – Wiedza z zakresu wojskowości może przydać się także kandydatom do służby w wojsku lub straży granicznej, których na Warmii i Mazurach jest sporo – dodają wykładowcy.

Uczelnia nawiązuje współpracę z wojskiem. – Już zadeklarowała ją 16 Dywizja Zmechanizowana i Wojewódzki Sztab Wojskowy z Olsztyna. Mam więc nadzieję, że nasi studenci będą uczestniczyć w zajęciach praktycznych w jednostkach wojskowych – mówi prof. Łach.

Uczelnia w Olsztynie będzie już drugą w kraju, na której można studiować wojskoznawstwo. Od 2011 roku taki kierunek istnieje także na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Od samego początku ten kierunek cieszy się wielką popularnością – przyznaje dr hab. prof. UMK Waldemar Rezmer z Zakładu Historii Wojskowej. – Limit miejsc wypełniany jest już w pierwszym terminie rekrutacji, czyli w lipcu każdego roku. Na początku zamierzaliśmy przyjmować co roku 60 osób, ale ze względu na ogromne zainteresowanie władze UMK podnosiły limit do 90 osób.

Podczas nauki studenci poznają rodzaje i budowę broni, sztukę wojenną od starożytności po współczesność, podstawy prawne funkcjonowania polskich sił zbrojnych, geografię wojenną i bezpieczeństwo narodowe Polski po II wojnie światowej. Mają także wykłady dotyczące udziału polskiego wojska w interwencjach, misjach i kryzysach XX wieku. Zajęcia praktyczne odbywają m.in. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

W tym roku toruńską uczelnię opuszczą pierwsi absolwenci wojskoznawstwa. Będą oni mogli kontynuować naukę na studiach II stopnia i zdobyć tytuł magistra na tym kierunku. Uczelnia proponuje dwie specjalności: medioznawstwo wojska i służb mundurowych oraz ochronę informacji.

MKS

autor zdjęć: arch. UWM

dodaj komentarz

komentarze


„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
 
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Nauka zimowego pływania
Defense Without Politics
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Obradowała Rada Gabinetowa
Umowa na Harpie podpisana!
Double Eagle po nowemu
They Train Together, They Fight Together
Ważka bliżej
Żyj zdrowiej
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
USA nie zacznie wojny z Iranem
Własne interesy Europy
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Chciałem walczyć z Niemcami
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Krwawe walki o Monte Cassino
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
O Patriotach na WAT
Klasy wojskowe po nowemu
We Are All Darfur
Nowy wiceminister w MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Arsenał Iranu
F-35 – polska Harpia
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Darłowo czeka na śmigłowce
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Czerwoni w odwrocie
Szturmani na Lipie
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Iran uderza w USA
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Podziemna potęga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO