moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Miłośnicy militariów jadą do Gostynia

Inscenizacje walk we Włoszech i na froncie wschodnim w 1944 roku, starcia powstańców warszawskich, pokaz zabytkowych czołgów, a nawet kobiecej mody wojskowej – to wszystko można zobaczyć podczas tegorocznej „Strefy Militarnej”. Impreza odbywająca się w Podrzeczu pod Gostyniem to jeden z największych w Europie zlotów grup rekonstrukcyjnych.



To będzie już VII „Strefa Militarna”, czyli doroczne spotkanie miłośników historii, kolekcjonerów, członków grup rekonstrukcyjnych i właścicieli zabytkowych wojskowych pojazdów.

W wielkopolskim Podrzeczu organizatorzy spodziewają się w tym roku ok. 1000 uczestników z ponad 70 grup nie tylko z Polski, ale także z Czech, Słowenii czy Litwy. – Nasza impreza stała się największym zlotem rekonstruktorów wydarzeń historycznych z XIX i XX wieku – mówi Adam Bech ze Stowarzyszenia „Historia Militaris”, które organizuje zlot.


Film: Fudexfilm / www.strefamilitarna.info

Głównym tematem tegorocznego zlotu jest I wojna światowa. Powód – stulecie jej wybuchu. Wiele grup przedstawi też wydarzenia z kampanii wrześniowej 1939 roku. Odtwarzane będą także: lądowanie aliantów w Europie Zachodniej, walki 2 Korpusu Polskiego we Włoszech oraz starcia powstańców warszawskich. Będzie można również obejrzeć ponad 120 pojazdów wojskowych z różnych okresów. Wśród nich znalazło się kilka czołgów, m.in. amerykański Sherman M4A1 i rosyjski T 34/85 z kolekcji Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej w Nasielsku oraz ciężki IS-2 i lekki T-70 ze zbiorów Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Pod Gostyniem będzie także okazja, by zobaczyć niemieckie transportery opancerzone z czasów II wojny SdKfz. 251 oraz zaprzęg niemieckiej armaty 77 mm wz. 96 nA, która brała udział w I wojnie. – Prawdziwą perłą będzie jednak przywieziony z warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego samochód pancerny „Kubuś”, uczestnik Powstania Warszawskiego – zaznacza Adam Bech. Na koniec odbędzie się pokaz kobiecej mody mundurowej z lat 30. i 40.


Film: Fudexfilm / www.strefamilitarna.info

„Polska Zbrojna” ma patronat medialny nad VII „Strefą Militarną”. Zlot potrwa od piątku do niedzieli (11–13 lipca). Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie organizatorów.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Paweł Kucharski

dodaj komentarz

komentarze


Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Chciałem być na pierwszej linii
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
Rubio: należymy do siebie
Torami po horyzont
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
„Jaskółka” na Bałtyku
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Fenomen podziemnej armii
Selonia, czyli łotewski poligon
Wojsko wskazało priorytety
Sprintem do bobsleja
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
Desant w Putlos
Kierunek Rumunia
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Skromny początek wielkiej wojny
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Together on the Front Line and Beyond
Outside the Box
Cztery lata wojny w Ukrainie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Litwa drugim największym użytkownikiem JLTV na świecie
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Focus of Every Move
Debiut skialpinizmu
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Walka o pierwszą dziesiątkę
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Finlandia dla Sojuszu
Partnerstwo dla artylerii
Polska poza konwencją ottawską
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Oko na Bałtyk
Laboratorium obrony państwa
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Życie pod ostrzałem
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Spluwaczki w nowej odsłonie
Koniec olimpijskich zmagań
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO