moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Afganistan ogłosił wyniki wyborów

Ashraf Ghani, były minister finansów w rządzie Afganistanu, wygrał wybory prezydenckie w tym kraju – podała Niezależna Komisja Wyborcza. Zastrzegła jednak, że są to na razie wstępne wyniki. Rywal Ghaniego, były szef MSZ Abdullah Abdullah, już ogłosił, że ich nie uznaje.


Wybory w Afganistanie przebiegały pod znakiem rozlewu krwi i zaogniającego się sporu między kandydatami. Tylko jednego dnia podczas głosowania w drugiej turze na skutek zamachów i walk zginęło przeszło sto osób. 60 zabitych to talibowie, którzy usiłowali storpedować głosowanie.

W tym roku ze stanowiska ustępuje rządzący krajem od 12 lat Hamid Karzaj. Konstytucja zabrania mu ubiegania się o kolejną kadencję. Najpoważniejszymi kandydatami do prezydenckiego fotela od początku byli popierany przez Karzaja dawny minister finansów Ashraf Ghani oraz były szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Abdullah Abdullah. I to właśnie ten drugi wygrał pierwszą turę głosowania. Nie osiągnął jednak wystarczającej liczby głosów, dlatego konieczna okazała się dogrywka.

Drugą turę wyborów przeprowadzono w połowie czerwca. 2 lipca miały zostać ogłoszone wyniki. Niezależna Komisja Wyborcza zdecydowała się jednak przesunąć ten termin. A wszystko za sprawą oskarżeń o fałszerstwa, które wysuwał Abdullah. Jego sztab przedstawił między innymi nagranie rozmowy telefonicznej między dwoma mężczyznami. Mieli dyskutować o wymianie członków komisji wyborczych i dokładaniu kart do głosowania. – Trzeba to zbadać – tłumaczyli przedstawiciele komisji wyborczej.

W poniedziałek wieczorem wreszcie podano wyniki. Według nich 56,44 procent spośród ośmiu milionów głosujących zdecydowało się poprzeć Ghaniego. Abdullah uzbierał zaledwie 43,56 procent głosów. Niedługo potem zapowiedział, że nie uzna swojej porażki. – Nie akceptujemy ogłoszonych dzisiaj wyników i uważamy, że jest to zamach przeciwko woli głosujących – powiedział jego rzecznik Mujib Rahman Rahimi.

Tymczasem sytuacja w Afganistanie coraz bardziej niepokoi Stany Zjednoczone. – Zależy nam na tym, by podkreślić, że wyniki te nie są ani ostateczne, ani decydujące. Nie można też przewidzieć końcowego wyniku, który może się zmienić w zależności od konkluzji afgańskich organów wyborczych – podkreśla Jen Psaki, rzeczniczka Departamentu Stanu USA. Wezwała też kandydatów do „wstrzymania się od wszelkich działań czy prowokacyjnych wypowiedzi” i zaapelowała, by nie ogłaszali przedwcześnie zwycięstwa.

Sekretarz Stanu John Kerry przyznał z kolei, że wszelkie akty przemocy mogą się okazać dla Afganistanu bardzo kosztowne i wpłynąć na udzielaną temu krajowi międzynarodową pomoc w zakresie finansów i bezpieczeństwa.

Do końca tego roku międzynarodowe siły zakończą misję wojskową w Afganistanie. Władze tego kraju przejmą pełną odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo. Mogą liczyć na misję doradczą. Weźmie w niej udział także Polska. – Wiemy, jakiej wielkości ma być kontyngent, na jakie stanowiska będziemy wysyłać ludzi. Trzeba pamiętać, że to ma być misja doradcza, która na poziomie ministerstw ma doradzać i szkolić. Rozmawiamy o liczebności nie więcej niż 120 żołnierzy i pracowników. To się wkomponowuje w plany na poziomie NATO – podkreśla w opublikowanej dziś rozmowie z PAP gen. broni Marek Tomaszycki.

Źródła: PAP, Reuters, bbc.com, cnn.com, en.ria.ru, wyborcza.pl

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Spędź ferie z WOT
 
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Zielony, żółty czy czerwony?
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Jedyne takie laboratorium w Polsce
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Nauka kruszenia lodu
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
W BBN o sytuacji na granicy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Legionowski szpital niemal gotowy
Polska członkiem Eurokorpusu
Rodzeństwo na medal
Gotowi na arktyczne zimno
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Wiedza, która ratuje życie
Nowa Rada przy prezydencie
Bez AK, ale nadal w walce
Walka, która poruszyła Europę
Na wolność przez dwa mury
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Otwarte bramy Auschwitz
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Misja nie tylko wojskowa
Jakie zmiany dla podchorążych?
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Pierwszy krok do zawodowców
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Na granicy (na razie) spokojniej
W Brukseli o przyszłości NATO
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Strzały na granicy
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Konkurs pamięci o Katyniu
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Zima, skały i kawalerzyści
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Polska marynarka ćwiczy z siłami NATO
Jak Perun z Piratem
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Survival w Kosowie
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Oczy na wschodnią flankę
Nowe garaże dla Leopardów
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Saperzy rozminowują Kłaj
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Keeping Guard on Integrity

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO