moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy karabinek i pistolet „Łucznika”

MSBS-R to robocza nazwa karabinka kalibru 5,56 mm skonstruowanego dla żołnierzy pododdziałów reprezentacyjnych. Broń przystosowana jest wyłącznie do strzelania ślepą amunicją. Z kolei PR-15 RAGUN to prototyp nowego pistoletu dla wojska, który mógłby zastąpić WIST-94. To nowe propozycje Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.


Pierwszą nowością przedstawioną w Radomiu była kolejna wersja karabinka wchodzącego w skład rodziny MSBS-5,56 (Modułowy System Broni Strzeleckiej – 5,56 mm). Broń przeznaczona dla pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego została nazwana roboczo MSBS-R. Karabinek doskonale podkreśla modułowość całego systemu – nie został opracowany od podstaw, a do jego zbudowania wykorzystano jeden z istniejących egzemplarzy karabinka sprzed ostatnich zmian konstrukcyjnych. Wymieniono w nim jedynie kilka elementów, przy czym ta operacja nie wymagała wykonywania żadnych zmian w samej broni, a jedynie opracowania samych modułów.

MSBS-R charakteryzuje się długą lufą (508 mm, dł. broni to 987 mm, 1141 mm z bagnetem), która ułatwi wykonywanie chwytów karabinkiem, i przystosowany jest wyłącznie do strzelania amunicją ślepą. Może być także wykorzystany do stworzenia kolejnych wersji karabinka, np. parawyborowej czy też przeznaczonej na rynek cywilny. Z nową, długą lufą współpracuje także nowo opracowane łoże przednie, zakrywające ją od obsady aż poza regulator gazowy. Także i ono prawdopodobnie będzie stanowić podstawę do opracowania łoża przeznaczonego dla karabinków bojowych z lufami długości 20’.

Karabinek otrzymał nową, opracowaną specjalnie dla niego kolbę. Z wyglądu podobna jest do kolby broni bojowej, ale nie ma możliwości składania w bok, regulowania długości i pozbawiona jest poduszki podpoliczkowej. Jest także solidniejsza od bojowego odpowiednika. Dla wzmocnienia jej konstrukcji zastosowano stalowy trzewik, który dodatkowo wzmocni efekt akustyczny przy uderzaniu nią o ziemię. Nowy jest także magazynek, niemal całkowicie schowany w gnieździe w komorze spustowej, a mieszczący jedynie 10 sztuk amunicji (także bojowej).

Poza tymi zmianami jest to dokładnie ten sam karabinek co wersja bojowa – gdyby zaszła taka potrzeba można MSBS-R użyć jako broni bojowej, gdyż po wymianie lufy oraz kolby (wymiana lufy wymaga jedynie klucza nimbusowego, kolbę wymienia się bez użycia narzędzi) można stworzyć z niego „pełnoprawny” karabinek bojowy. W tej konfiguracji, ale z lufą „bojową” broń może ponadto stanowić bardzo dobrą podstawę do opracowania samopowtarzalnej wersji przeznaczonej na rynek cywilny. Nawet bagnet MSBS-R jest takim samym bagnetem jak ten przeznaczony do walki, jedyną zaś różnicą jest zastąpienie oksydy niklowaniem.

Jeśli Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego zdecyduje się na przyjęcie nowej broni, co wydaje się raczej nieuniknione z uwagi na wyeksploatowanie dotychczas używanych karabinków SKS, to będzie musiał opracować nowe chwyty karabinkiem. Dołączy jednak do grona jednostek reprezentacyjnych, które łączą tradycję z nowoczesnością (np. w Wielkiej Brytanii czy Szwecji), posługując się „reprezentacyjnymi” wersjami broni używanej współcześnie w ich armiach. Byłaby to także doskonała promocja MSBS zarówno w Polsce, jak i za granicą.


Drugą nowością przedstawioną przez Fabrykę Broni „Łucznik” była propozycja nowego pistoletu dla wojska, nazwanego PR-15 RAGUN. Pistolet pokazano już wcześniej, na przełomie marca i kwietnia, na zamkniętym pokazie dla prasy (była nawet możliwość strzelania z niego), ale z uwagi na trwający proces zastrzegania rozwiązań patentowych nie było możliwości publikowania jego zdjęć. Wersja zaprezentowana dwa dni temu różni się kosmetycznymi detalami w wyglądzie (np. bardziej ostre kształty zamka).

RAGUN to de facto głęboko zmodernizowany pistolet MAG-98, który przegrał w konkursie na nowy pistolet dla WP z WIST-94, który z kolei okrył się potem złą sławą. RAGUN docelowo mógłby zastąpić właśnie tę broń i starsze pistolety P-83 i  P-64.

Pistolet działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy i jest ryglowany przez jej przekoszenie w oknie wyrzutowym. Zasilany jest amunicją 9x19 mm Parabellum podawaną z dwurzędowego, 15-nabojowego magazynka. Pistolet wyposażono wyłącznie w bezpieczniki automatyczne, wewnętrzne – nie ma żadnych bezpieczników nastawnych. Wszystkie manipulatory (dźwignia zwalniania napiętego kurka, przycisk zwalniania magazynka oraz dźwignia zwalniania zamka) są zdublowane i jednakowo łatwo dostępne dla strzelców lewo- i praworęcznych. Broń jest obecnie w fazie prototypu i jeśli prace nad nią będą kontynuowane, to na pewno jeszcze się zmieni (np. okładziny chwytu).

Kontrowersje może budzić zastosowanie kurkowego mechanizmu uderzeniowego, ale tu wyjaśnienie jest proste – taki mechanizm uchodzi za skuteczniejszy, a poza tym Wojsko Polskie od dziesięcioleci używa pistoletów z kurkiem zewnętrznym (poza nielicznymi wyjątkami w rodzaju wojsk specjalnych i ŻW), więc raczej nie zdecyduje się na radykalną zmianę i wprowadzenie broni z mechanizmem bijnikowym.

Drugą „kwestią sporną” jest zastosowanie stopu aluminium jako materiału szkieletu pistoletu. Zdecydowana większość głosów opowiada się za tworzywowym szkieletem, ale producent skłania się ku wersji metalowej. Czy wygrają zwolennicy „plastiku” i powstanie jednak RAGUN z polimerowym szkieletem – czas pokaże.

Frag Out!

autor zdjęć: Frag Out

dodaj komentarz

komentarze

~profanator
1487690340
@axi ur też był na naboje 9mm a był w stanie przebić się przez pancerz każdego ówczesnego czołgu
9C-7D-60-2D
~Mossberg
1485200340
Też nie lubię plastiku w elementach konstrukcyjnych broni. To nie ma być przecież zabawka ASG tylko broń. Aluminum i jego stopy można sobie tak samo darować jak i plastik. Tylko stal, bezkompromisowo. To ma być dla wojaka a nie dla p***y.
44-56-AC-15
~AXI
1469882940
PR-15. Prezentacja w 2015r. modernizacji konstrukcji z 1998r (Mag98) i to bez szkieletu kompozytowego - pogratulować. Amunicja 9 mm Para , szału nie ma (standardowa amunicja NATO, bez zdolności penetracyjnych średniej klasy kamizelek z lat '90 (współcześnie nadaje się jedynie na wojny kolonialne, do pacyfikowania analfabetów w jakiejś egzotycznej krainie. Do obrony RP np. przed SPECNAZEM będzie trzeba opracować coś solidniejszego, albo amunicję w wersji p-panc.). Pewnie jest celny, jeśli jeszcze będzie tani, to Afryka go kupi.
1E-CA-31-FE
~korund
1451255640
Bardzo pieknie i ladnie jak za przedwojemnej sanacji paradnie jedynym pistoletem ktory przerosl visa w Polsliej zbrojeniowce byl pistolet P93 blaszany pistolet z kapitalnym m zwalniaczem bezstrzalowym kurka juz lepiej sie nie da to nawet przeroslo szwajcarskiegp sig sauera p230 wyatarczylo zrobic dwurzedowy magazymek na 10 naboi makarow i zmodernizowac amunicje zeby byla skutezna z penetracja nowoczesnych kamizelek na swobosny zamek te 400j max starczy poniewaz piatolet zawsze jest bronia pomocnicz ktora nie ma szans z pm
09-54-FB-FC
~Ebola
1404848040
"(wymiana lufy wymaga jedynie klucza nimbusowego, kolbę wymienia się bez użycia narzędzi)" - JAKIEGO klucza ?
66-60-45-98
~Edziu
1404544080
I po co ten bagnet ? ! żeby chyba tylko przeszkadzał i żeby można było go zgubić. Kto w obecnych czasach walczy na bagnety ? ? ?
60-70-05-10
~scooby
1404401340
~prastarzec - jak nie masz pozwolenia to wystąp, kup, przerabiaj ... .
39-FF-C3-6D
~prastarzec
1404397080
Ładniejszy by był ten karabinek gdyby pozbyć się tej szyny na całej długości. A i pomyśleć troszkę nad kształtem kolby i bagnetu by się zdało
75-79-C0-40
~scooby
1404379560
Miałem podobny do pierwszego od dołu. Chyba to było w Quake 4.
39-FF-C3-6D

Obława pełna białych plam
 
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Gotowi na F-35?
Moja „bazówka”
Polsko-francuska szkoła uczuć
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Tak umierał Wołyń
The Chariots of Jihad
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Dragon’19” od kuchni
Rozdarty subkontynent
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Działalność firm na rzecz obronności
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Stawiamy na rozwój
Nowy pułk artylerii
Nowi szturmani w JW Agat
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
„Mieszko” po wodowaniu
Brytyjska „pamiątka”
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Sojusze na fali
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Fleet of the Future
Miroslawiec Up
Raki dla zawiszaków
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Polscy żołnierze wracają do Libanu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Air-Landing Outside Comfort Zone
Zmiany w przepisach mundurowych
Gen. Joks na czele JFTC
Wielkie święto kawalerii!!!
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Nowe nakolanniki
Karabiny od dęblińskich saperów
Sport nie dzieli, sport łączy
Kolejna szabla AFN zdobyta
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Rozpoczynamy nową erę
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
„Pułaski” wrócił do kraju
Początek dowódczej drogi
Kierunek: Afganistan
Desant na czeskich spadochronach
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Zjawimy się tam, gdzie trzeba

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO