moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zakwaterowaniu

Korzystniejsze bonifikaty przy wykupie lokalu od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, pięcioletnia karencja na jego sprzedaż oraz ograniczenie do 200 tys. zł upustu przy zakupie mieszkania od wojska – prezydent podpisał nowelizację ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku.


Prace nad zmianami ustawy o zakwaterowaniu trwały od końca 2013 roku. To wtedy grupa posłów Platformy Obywatelskiej zaproponowała kilka zmian w przepisach. Jedną z nich była ta, która zmienić miała zasady zakupu mieszkań od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Chodziło głównie o to, aby bonifikata przy wykupie lokalu dla żołnierza lub mieszkającego z nim członka rodziny wyniosła 95 proc., a w przypadku pracowników wojska 90 procent. Dziś wysokość ulgi dla tych grup wynosi odpowiednio 60 i 30 proc. Propozycje posłów zmierzały do przywrócenia regulacji obowiązujących do końca 2012 roku.

Drugą propozycją parlamentarzystów było wprowadzenie ułatwień przy zamianie wojskowych mieszkań. Obecnie pracownik cywilny wojska zajmujący mieszkanie WAM może je zamienić, ale tylko na mieszkanie zajmowane przez żołnierza zawodowego. Posłowie zaproponowali, aby możliwa była także zamiana między cywilami. Chodzi zwłaszcza o osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej (np. z powodu długów) i chcą zamienić mieszkanie na mniejsze.

Sejm uchwalił nowelizację 24 kwietnia 2014 roku. Niecały miesiąc później Senat wprowadził do niej swoje poprawki. Pierwsza ograniczyła bonifikatę przy wykupie mieszkania do 200 tysięcy złotych. Jak tłumaczyli senatorowie, wprowadzenie takiego ograniczenia ma znaczenie szczególnie w przypadku mieszkań o dużej wartości rynkowej, np. tych znajdujących się w centrach dużych miast.

Senat zaproponował także wprowadzenie okresu karencji na dalszą sprzedaż mieszkania wykupionego od WAM. W myśl tej poprawki Agencja miałaby żądać zwrotu bonifikaty udzielonej żołnierzowi lub pracownikowi wojska, jeśli przed upływem 5 lat sprzedaliby oni wykupiony przez siebie lokal lub przeznaczyli na inne cele niż mieszkalne. Taką zmianę pozytywnie ocenili autorzy poselskiego projektu. – Z jednej strony zapis taki sprawi, że zakupem mieszkania zainteresowani będą ci, którzy chcą w danym lokalu zamieszkiwać. Z drugiej strony unikniemy sytuacji, w których dane osoby nabywają lokale wyłącznie w celach zarobkowych, by sprzedać je na wolnym rynku – mówi Elżbieta Radziszewska, współautorka poselskiego projektu. Senat zaproponował także wydłużenie vacatio legis nowelizacji – z 14 dni od ogłoszenia do 1 stycznia 2015 r. Komisja Obrony Narodowej rozpatrzyła i przyjęła senackie poprawki 28 maja 2014 r. Teraz ustawę podpisał prezydent.

Jak tłumaczy Tomasz Szymanik, p.o. prezesa WAM, w związku tym, że zmiany w zakresie zasad sprzedaży lokali z zasobów WAM wejdą w życie dopiero od nowego roku, jest zbyt wcześnie, aby formułować jednoznaczną ocenę przyjętych zmian. – Niewątpliwie jednak ich pozytywnym aspektem jest wprowadzenie okresu przejściowego, w którym żołnierz może zdecydować, na jakich zasadach (obecnie obowiązujących lub nowo przyjętych) wykupi zajmowany lokal mieszkalny. Jednocześnie zmiany te nie naruszają wysokości pomniejszeń zawartych w poselskim projekcie ustawy – tłumaczy Tomasz Szymanik.

W zasobie WAM jest prawie 28 400  mieszkań, z czego niecałe 12 500 zajmują żołnierze zawodowi, a około 10 400 – inne osoby (np. emeryci wojskowi, wdowy po żołnierzach i ich dzieci), reszta to głównie kwatery i internaty.

W 2012 roku WAM sprzedała 7237 lokali mieszkalnych (za 162 mln 912 tys.), w 2013 roku – 85 lokali (za 6 mln 570 tys. 136 zł), zaś w 2014 r. (do 16 czerwca) 19.

PG

autor zdjęć: arch. WAM Poznań

dodaj komentarz

komentarze

~conny
1420489680
Ty zrywacz kapturow, pomysl co ty piszesz bo widze ze masz mozg 6 latka!!! Ci co niby od spoldzielni za zl wykupili mieszkanie to tylko i wylacznie dlatego, bo mieli splacony kredyt budowlany!!! Wiesz moze co to znaczy, chyba nie??!! Tzn ze ktos zaciagnal kredyt za twoja zgoda wybudowal blok a ty ten ktedyt przez 30 lat splacales i co masz do powiedzenia???? Nie masz racji !!! I tylko siejrsz...
09-E4-A3-53
~zrywacz kapturów
1420311420
jak zwykli obywatele kupowali mieszkania spółdzielcze za złotówkę to było dobrze jak mundurowym dali zniżkę (i tak dużo mniejszą) to jest larum.
8E-04-7B-02
~mg
1404466260
a co szeregowy to nie żołnierz?fokA zejdz na ziemię
00-44-91-13
~pocztowiec
1404404700
Znowu przywileje dla wojska a Poczta Polska bierze od swoich pracowników po 10-12 zł. za metr kwadratowy czynszu za mieszkania służbowe, które sami remontujemy na własny koszt. O wykupie ich nie ma mowy!!! Tak ma wyglądać sprawiedliwość????
74-73-96-BC
~fokA
1404372420
Rozumiem ze ustawa dotyczy służby stałej ! Bo nie wyobrażam sobie sytuacji że szeregowy na 2 letnik kontrakcie wykupuje mieszkanie a potem do cywila i chata za free !?
E9-32-26-0B
~gegroza
1404342600
skandaliczna darowizna ! Powinni może za darmo te mieszkania oddawać ? Dlaczego mundurowi zawsze mają takie przywileje ?
4C-30-33-85
~Piotruś
1404306660
Co to można więcej dodać. Panowie senatorowie uczynili, iż nowelizacja nie przynosiła tak na prawdę żadnego pozytywnego rozwiązania. Nałożyła karę w postaci limitu zniżki, ograniczyła prawa własności lokalu przez pozostawienie gruntu pod lokalem we władaniu WAM. NOWELA TO BUBEL. Potencjalny nabywco nieruchomości z WAM zastanów się zanim kupisz od WAM mieszkanie, by nie stać się ich, tz. WAMu zakładnikiem.
95-2B-08-77

Początek dowódczej drogi
 
Tak umierał Wołyń
Miroslawiec Up
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Air-Landing Outside Comfort Zone
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
„Dragon’19” od kuchni
Nowe nakolanniki
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Dni Huty Pieniackiej były policzone
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Moja „bazówka”
Brytyjska „pamiątka”
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Sojusze na fali
Sport nie dzieli, sport łączy
The Chariots of Jihad
Stawiamy na rozwój
Obrady Rady Unii Europejskiej
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Kierunek: Afganistan
Gotowi na F-35?
Raki dla zawiszaków
„Mieszko” po wodowaniu
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Rozpoczynamy nową erę
Rozdarty subkontynent
„Pułaski” wrócił do kraju
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Gen. Joks na czele JFTC
Desant na czeskich spadochronach
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Obława pełna białych plam
Działalność firm na rzecz obronności
Karabiny od dęblińskich saperów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Kolejna szabla AFN zdobyta
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Nowy pułk artylerii
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Nowi szturmani w JW Agat
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Wielkie święto kawalerii!!!
Polsko-francuska szkoła uczuć
Zmiany w przepisach mundurowych
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Fleet of the Future

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO