moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Studenckie wakacje – musztra i strzelanie

Ponad 200 studentów z kilkunastu uczelni w Polsce przez całe lato będzie uczyć się łączności, logistyki czy zasad działania artylerii. Rok temu przeszli trzymiesięczną służbę przygotowawczą, teraz czekają ich zajęcia specjalistyczne. Ci, którzy ukończą pięciomiesięczne szkolenie, zostaną przeniesieni do rezerwy jako starsi szeregowi.

Służbę przygotowawczą przechodzą osoby, które nigdy wcześniej nie miały wojskowego przeszkolenia, a chciałyby związać swoją przyszłość z armią. Szkolenie trwa pięć miesięcy: najpierw podstawowe, potem dwumiesięczne – specjalistyczne.

Do niedawna szansę na powołanie mieli wyłącznie kandydaci na stanowiska szeregowych, którzy chcieli wstąpić do Narodowych Sił Rezerwowych, a potem na stałe do armii. W ubiegłym roku po raz pierwszy nabór objął także studentów – kandydatów do służby w korpusie podoficerskim.

Studenci chcą do wojska

– Program służby przygotowawczej jest taki sam dla wszystkich. Szkolenie dla studentów odbywa się podczas wakacji. Jest jednak jeden warunek – osoba zainteresowana tą formą służby musi zakończyć całe szkolenie jeszcze w trakcie studiów. W praktyce więc mogą to być studenci pierwszego lub drugiego roku – wyjaśnia mjr Sławomir Roman z poznańskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Pilotażowy program rozpoczęło w ubiegłym roku ponad dwustu cywilnych studentów, większość z Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Pozostali kształcą się na kilkunastu innych uczelniach w całej Polsce. Najpierw trafili do Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. To tu przeszli podstawowe szkolenie wojskowe. Uczyli się musztry, regulaminów, strzelania, podstaw obsługi broni, sprzętu i uzbrojenia wojskowego. Po trzech miesiącach spędzonych w wojsku wrócili na uczelnię.

W tym roku 1 lipca rozpoczną szkolenie specjalistyczne. 215 studentów będzie ćwiczyć w pięciu centrach szkolenia w całej Polsce. Najwięcej, bo 98 kadetów, trafi do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Sześćdziesięciu pojedzie do Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, 28 – będzie się szkolić z dziedziny artylerii w Toruniu, 22 – trafi do Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu, a 7 – do wrocławskiego Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Studenci będą poznawać budowę i obsługę wojskowych radiostacji, uczyć się nawiązywania łączności, elementów walki z bronią masowego rażenia czy wojskowej logistyki.

Otwarta droga po pierwsze gwiazdki

1 lipca rozpocznie się także drugi już turnus szkolenia podstawowego dla studentów. Zamiast wakacji naukę wojskowych regulaminów i musztry wybrało kolejnych 220 ochotników. Wcześniej przeszli badania lekarskie i psychologiczne oraz rozmowę kwalifikacyjną w wojskowych komendach uzupełnień. Karty powołania na szkolenie dostali najlepsi, którzy mogą pochwalić się niezłą kondycją, edukacją w klasach o profilu wojskowym, dodatkowymi umiejętnościami. – Podobnie jak w roku ubiegłym zainteresowanie było ogromne. Już nikogo nie muszę zachęcać do służby; moim problemem jest raczej to, że nie mogę spełnić oczekiwań wszystkich zainteresowanych – tłumaczy mjr Roman.

Ci, którzy zostali wybrani przez WKU, podobnie jak ich poprzednicy zaczną od szkolenia podstawowego i trzy miesiące spędzą w Zegrzu. We wrześniu czekają ich egzaminy, a za rok powrót do wojska na szkolenie specjalistyczne. – Od kolegi, który przeszedł takie szkolenie, wiem, co mnie czeka. Liczę, że będą to ciekawe trzy miesiące. Choć na razie nie planuję kariery wojskowej to ukończenie tej służby otworzy mi furtkę, gdybym w przyszłości chciał jednak związać się na stałe z armią – mówi Krzysztof Berg, student bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz ratownictwa medycznego na poznańskim Uniwersytecie Medycznym.

Studenci, którzy ukończą pięciomiesięczną służbę przygotowawczą, zostaną przeniesieni do rezerwy jako starsi szeregowi. Jeśli będą zainteresowani związaniem się z armią na dłużej, będą musieli odbyć ćwiczenia rotacyjne w ramach NSR. Dopiero wtedy otrzymają szansę na mianowanie do stopnia kaprala, czyli pierwszego stopnia w korpusie podoficerów. Będą też mieli otwartą drogę do zdobycia oficerskich gwiazdek.

PG

autor zdjęć: Magdalena Rochnowska

dodaj komentarz

komentarze

~hckoli
1403443860
I to jest właśnie MON mi za rok stuknie 10 lat jako st.szer, ale zatrudnicie jakas mlada kite po smiesznych studiach. Własnie takich kaprali wojsko potrzebuje...
06-A2-23-96

The Chariots of Jihad
 
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Od konfliktu do zgody
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
NATO silniejsze z rezerwistami
Zmiany w przepisach mundurowych
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Kolejne drony dla WOT-u
Nowe nakolanniki
Raki dla zawiszaków
Kierunek: Afganistan
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Polska historia w Norwegii
Rozpoczynamy nową erę
Polsko-francuska szkoła uczuć
„Pułaski” wrócił do kraju
Rivalry on Closed Sea
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Brytyjska „pamiątka”
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Ankona – samodzielna polska operacja
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Desant na czeskich spadochronach
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Gotowi na F-35?
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Sojusze na fali
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Sport nie dzieli, sport łączy
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Formowanie 19 Brygady
Kolejna szabla AFN zdobyta
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Wkręceni w skoki
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Obława pełna białych plam
Nowi szturmani w JW Agat
Rozdarty subkontynent
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Dragon’19” od kuchni
Tak umierał Wołyń
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Działalność firm na rzecz obronności
Moja „bazówka”
F-35 wylądowały w Powidzu
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Stawiamy na rozwój
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO