moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Studenckie wakacje – musztra i strzelanie

Ponad 200 studentów z kilkunastu uczelni w Polsce przez całe lato będzie uczyć się łączności, logistyki czy zasad działania artylerii. Rok temu przeszli trzymiesięczną służbę przygotowawczą, teraz czekają ich zajęcia specjalistyczne. Ci, którzy ukończą pięciomiesięczne szkolenie, zostaną przeniesieni do rezerwy jako starsi szeregowi.

Służbę przygotowawczą przechodzą osoby, które nigdy wcześniej nie miały wojskowego przeszkolenia, a chciałyby związać swoją przyszłość z armią. Szkolenie trwa pięć miesięcy: najpierw podstawowe, potem dwumiesięczne – specjalistyczne.

Do niedawna szansę na powołanie mieli wyłącznie kandydaci na stanowiska szeregowych, którzy chcieli wstąpić do Narodowych Sił Rezerwowych, a potem na stałe do armii. W ubiegłym roku po raz pierwszy nabór objął także studentów – kandydatów do służby w korpusie podoficerskim.

Studenci chcą do wojska

– Program służby przygotowawczej jest taki sam dla wszystkich. Szkolenie dla studentów odbywa się podczas wakacji. Jest jednak jeden warunek – osoba zainteresowana tą formą służby musi zakończyć całe szkolenie jeszcze w trakcie studiów. W praktyce więc mogą to być studenci pierwszego lub drugiego roku – wyjaśnia mjr Sławomir Roman z poznańskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Pilotażowy program rozpoczęło w ubiegłym roku ponad dwustu cywilnych studentów, większość z Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Pozostali kształcą się na kilkunastu innych uczelniach w całej Polsce. Najpierw trafili do Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. To tu przeszli podstawowe szkolenie wojskowe. Uczyli się musztry, regulaminów, strzelania, podstaw obsługi broni, sprzętu i uzbrojenia wojskowego. Po trzech miesiącach spędzonych w wojsku wrócili na uczelnię.

W tym roku 1 lipca rozpoczną szkolenie specjalistyczne. 215 studentów będzie ćwiczyć w pięciu centrach szkolenia w całej Polsce. Najwięcej, bo 98 kadetów, trafi do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Sześćdziesięciu pojedzie do Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, 28 – będzie się szkolić z dziedziny artylerii w Toruniu, 22 – trafi do Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu, a 7 – do wrocławskiego Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Studenci będą poznawać budowę i obsługę wojskowych radiostacji, uczyć się nawiązywania łączności, elementów walki z bronią masowego rażenia czy wojskowej logistyki.

Otwarta droga po pierwsze gwiazdki

1 lipca rozpocznie się także drugi już turnus szkolenia podstawowego dla studentów. Zamiast wakacji naukę wojskowych regulaminów i musztry wybrało kolejnych 220 ochotników. Wcześniej przeszli badania lekarskie i psychologiczne oraz rozmowę kwalifikacyjną w wojskowych komendach uzupełnień. Karty powołania na szkolenie dostali najlepsi, którzy mogą pochwalić się niezłą kondycją, edukacją w klasach o profilu wojskowym, dodatkowymi umiejętnościami. – Podobnie jak w roku ubiegłym zainteresowanie było ogromne. Już nikogo nie muszę zachęcać do służby; moim problemem jest raczej to, że nie mogę spełnić oczekiwań wszystkich zainteresowanych – tłumaczy mjr Roman.

Ci, którzy zostali wybrani przez WKU, podobnie jak ich poprzednicy zaczną od szkolenia podstawowego i trzy miesiące spędzą w Zegrzu. We wrześniu czekają ich egzaminy, a za rok powrót do wojska na szkolenie specjalistyczne. – Od kolegi, który przeszedł takie szkolenie, wiem, co mnie czeka. Liczę, że będą to ciekawe trzy miesiące. Choć na razie nie planuję kariery wojskowej to ukończenie tej służby otworzy mi furtkę, gdybym w przyszłości chciał jednak związać się na stałe z armią – mówi Krzysztof Berg, student bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz ratownictwa medycznego na poznańskim Uniwersytecie Medycznym.

Studenci, którzy ukończą pięciomiesięczną służbę przygotowawczą, zostaną przeniesieni do rezerwy jako starsi szeregowi. Jeśli będą zainteresowani związaniem się z armią na dłużej, będą musieli odbyć ćwiczenia rotacyjne w ramach NSR. Dopiero wtedy otrzymają szansę na mianowanie do stopnia kaprala, czyli pierwszego stopnia w korpusie podoficerów. Będą też mieli otwartą drogę do zdobycia oficerskich gwiazdek.

PG

autor zdjęć: Magdalena Rochnowska

dodaj komentarz

komentarze

~hckoli
1403443860
I to jest właśnie MON mi za rok stuknie 10 lat jako st.szer, ale zatrudnicie jakas mlada kite po smiesznych studiach. Własnie takich kaprali wojsko potrzebuje...
06-A2-23-96

Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
 
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Pierwszy poległy pilot Września ’39
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Kontenery dla Wisły
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Amunicja i miny dla armii
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Defense Without Politics
Razem się szkolą, razem walczą
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Z archiwum „Szarego”
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Wrocław czeka na Amerykanów
Gotowi na misję
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Terytorialsi za oceanem
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Kto zostawia ślady w sieci
Trudna droga
Paczki dla kresowiaków
Ostre strzelanie artylerzystów
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Klucz do dobrych relacji
Leopardy na Podkarpaciu
Gorące obrady NATO w Londynie
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Unwanted Treaty
Szwedzki baypass przed „Orką”
Błyskawiczna reakcja
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Klasy wojskowe po nowemu
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Los Polski naszym losem
The Army Enters the Frame
Nowe laboratorium WAT
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Głosuj na wojskowego sportowca roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO