moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Droga do wojsk specjalnych otwarta dla cywilów?

O przyjęcie do wojsk specjalnych mogą się dziś ubiegać jedynie żołnierze i funkcjonariusze. Już niebawem ma się to zmienić. Pomysł reformy naboru do tych elitarnych jednostek powstał w JWK. W Lublińcu zostanie też zbudowany ośrodek, który będzie m.in. selekcjonował i szkolił kandydatów na komandosów.


Dyskusja na temat naboru do wojsk specjalnych trwa od kilku lat, ponieważ przyjmowani mogą być tylko żołnierze lub funkcjonariusze służb mundurowych. Kilka miesięcy temu sprawę uelastycznienia tych zasad poruszyli m.in. kontrolerzy z Najwyższej Izby Kontroli. W ich raporcie znalazł się postulat do ministra obrony narodowej, aby „rozważył poszerzenie ścieżki naboru do wojsk specjalnych o nabór zewnętrzny”. – Kontrolerzy poddali dokładnej analizie nasz model naboru, odnosząc go nawet do prognoz demograficznych. Wnioski są jednoznaczne, rozszerzenie naboru o nabór kandydatów z cywila jest potrzebne, a nawet konieczne – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów.

Najpierw selekcja, potem kurs „Comando”

Koncepcja takich zmian jest już gotowa. Powstała w Jednostce Wojskowej Komandosów. Według tego projektu, w Lublińcu przy JWK zostanie powołany ośrodek szkoleniowy, do którego będą trafiać cywilni kandydaci do służby w elitarnych jednostkach.

Wcześniej jednak będą musieli zaliczyć, specjalnie dla nich przygotowaną, selekcję. Ci, którzy ją przejdą, po sprawdzeniu przez odpowiednie służby i psychologów, zostaną wysłani do ośrodka szkoleniowego w Lublińcu na półroczny kurs „Comando”. Kurs ten ma mieć charakter służby kandydackiej, a jego uczestnicy będą skoszarowani. W jego trakcie adepci złożą przysięgę wojskową.

Następnie kandydaci rozpoczną szkolenie specjalistyczne takie, jakie obowiązuje w jednostkach wojsk specjalnych. Będą więc m.in. ćwiczyć taktykę w obszarach zalesionych i zabudowanych, przejdą szkolenia strzeleckie, łączności, wspinaczkowe.


Trzy lata do zespołów bojowych

Ukończenie kursu i zdanie egzaminów nie będzie jednak automatycznie otwierało drzwi do zespołów bojowych w GROM-ie, Formozie, JWK, JW AGAT, JW NIL. Aby trafić do grona operatorów, absolwenci kursu będą musieli odsłużyć w wybranej jednostce minimum trzy lata w pododdziałach pomocniczych. Po tym czasie żołnierze mogą zostać zakwalifikowani do kolejnej znacznie trudniejszej selekcji. Po jej zaliczeniu zostaną wysłani na kurs bazowy. Wyniki zadecydują, czy zostaną operatorami.

– Nowa forma naboru nie wyklucza i nie zastępuje dotychczasowych rozwiązań, a jedynie je uzupełnia – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca JWK. Podkreśla też, że cywilni kandydaci do służby od razu trafią w ręce doświadczonych instruktorów. – Będą nimi żołnierze naszych wojsk, weterani misji w Iraku i Afganistanie – mówi płk Kukuła.

Z kolei gen. Piotr Patalong, inspektor wojsk specjalnych, podkreśla, że zmiany przyczynią się do tego, że na selekcje do elitarnych jednostek trafiać będzie więcej wartościowych kandydatów.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: arch. DWS

dodaj komentarz

komentarze

~m
1424943780
dla mnie to nie jest madre rozwiązanie- skoro sa to elitarne służby z tradycja i najwyższymi wymaganiami- to kandydaci też powinni tacy być - niech pokaże że potrafi się dostać do wojska lub policji/strazy - pozarnej graniczej itp. - niech tam odbędzie się pierwsza eliminacja - niech tam się czegoś dowiedzą o służbach bo dzisiaj - nie oszukujmy się - wszyscy kandydaci są już bez obowiązkowej służby wojskowej wiec co taki jasiek bez wiedzy o niczym od razu do komandosów ? hmm jak ktoś mi mówi że dobrze bo do wojska bo do polici sie nie da bo trzeba miec "plecy" to znaczy ze pewnie próbował ale jest zbyt słaby aby się tam dostać a co dopiero do JW! są ludzie któzy ciezko pracuja i maja wyniki a sa tacy którzy tylko narzekaja i żądają od innych ! a wydaje mi sie że takich ludzi w szeragech JW nie powinno byc. pozdrawiam
73-EC-8D-92
~Mailo
1422117600
Mam 19 lat , i mam zamiar spróbować swoich sił i może akurat to ja będę komandosem , pewnie nie w tym roku ale za rok na pewno się tam wybiorę , mam nadzieje że wreszcie nie będą patrzeć tylko na to czy masz rodzinę w wojsku a na to czy się nadajesz , pozdrawiam .
92-10-2A-38
~Piwqu
1403807160
To będzie jak z policją albo będziesz musiał mieć niezłego farta albo znajomości . Od razu na to rzuci się bardzo dużo młodych ludzi i z 5 % dostanie się . Przez okres szkolenia najniższa krajowa . A i tak Ci nie zagwarantują pracy . Stracisz 3,5 roku życia i powiedzą ci , przepraszamy ale pan się nie dostanie.. I co dalej ? No właśnie ...
0A-0E-73-F1
~Tomili Dżons
1403612280
coś fajnego , wiele " cywilów" nadaje się do takiego czegoś , a nie daje sie im szansy , fajnie że w Polsce będzie cos takiego , ps . ; jakieś granice wiekowe ? dodatkowe informacje typu jak się tam pokierowac ? :) z góry dzięki
5A-4D-CD-E6
~interesant
1403535780
Wiadomo już kiedy ma to wejść w życie i kiedy mają odbyć się pierwsze selekcje? Bo znając nasz "pro zbrojeniowy" rząd podejrzewam że to kwestia kilku lat...
5D-79-C4-44
~Hubert
1403522340
W końcu!!!
22-1E-18-01
~scooby
1403507700
Naval postulował o to samo.
39-FF-C3-6D

Darłowo czeka na śmigłowce
 
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Krwawe walki o Monte Cassino
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Symulatory strzelań Rosomaków
Ważka bliżej
USA nie zacznie wojny z Iranem
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Arsenał Iranu
We Are All Darfur
Chciałem walczyć z Niemcami
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
JWK z odznaką pamiątkową
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Obradowała Rada Gabinetowa
Pretorianie na Mazurach
Double Eagle po nowemu
Klasy wojskowe po nowemu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Własne interesy Europy
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Nowy wiceminister w MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
They Train Together, They Fight Together
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Defense Without Politics
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Militaria na Zamku Królewskim
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Śmierć bohatera
Security Game
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Bolko” w służbie
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Rywalizacja strzelców wyborowych
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Palmiry – miejsce kaźni
Nauka zimowego pływania
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Iran uderza w USA
Stulatka hydrografia
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO