moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sztandar dla Formozy

Mamy już oznakę rozpoznawczą, patrona – generała broni Włodzimierza Potasińskiego. Teraz po prawie 40 latach istnienia Formoza będzie miała także sztandar – mówi kmdr Dariusz Wichniarek, dowódca morskich komandosów. Minister obrony wyraził już na to zgodę. Wręczenie sztandaru Formozie odbędzie się 23 września w Gdyni.



Sztandar ufundowała Liga Morska i Rzeczna oraz prezydent Gdyni. Data jego wręczenia – 23 września – nie jest przypadkowa. Tego dnia 92 lata temu sejm przyjął ustawę o budowie portu morskiego w Gdyni. Cztery lata później, dzięki rozwojowi portu, Gdynia otrzymała prawa miejskie.

Na czele Komitetu Fundatorów stanął dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kapitan żeglugi wielkiej Andrzej Królikowski. We wniosku do ministra obrony Tomasza Siemoniaka napisał, że „sztandar będzie najlepszym wyrazem wdzięczności wszystkich ludzi związanych z ciężką pracą na morzu dla żołnierzy Jednostki Wojskowej Formoza, za ich trudną i odpowiedzialną służbę”. Kapitan Królikowski dodał, że fundując morskim komandosom sztandar, Liga pragnie zwrócić uwagę społeczeństwa na tematykę morską i związane z nią tradycje.

Jednostka Wojskowa Formoza wchodzi w skład wojsk specjalnych. Mimo zasług oraz otaczającej ją sławy nie miała dotychczas sztandaru – ważnego symbolu żołnierskiego honoru, męstwa i wierności krajowi. Wszystko dlatego, że do 2007 roku Formoza nigdy nie była samodzielną jednostką wojskową.


– Od siedmiu lat jednostka funkcjonuje na prawach samodzielnego oddziału. Mamy już własną oznakę rozpoznawczą, od 12 lutego również patrona, którym jest zmarły w katastrofie smoleńskiej były dowódca wojsk specjalnych generał broni Włodzimierz Potasiński. Teraz, po prawie 40 latach od sformowania, brakuje nam tylko sztandaru, tego najważniejszego symbolu każdej jednostki – mówi kmdr Dariusz Wichniarek, dowódca Formozy.

Sztandar to niepowtarzalny znak jednostki wojskowej. Symbolizuje sławę wojenną, tradycje oraz wierność, honor i męstwo żołnierzy. Obowiązkiem żołnierzy jest bronić i strzec sztandaru nawet z narażeniem życia. W razie jego utraty jednostka wojskowa ulega rozformowaniu. Sztandar nadaje prezydent na wniosek ministra obrony narodowej.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~tomasz
1403298660
1. To, że JW FORMOZA nie miała wcześniej sztandaru, to nie była wina podporządkowania pod byłe Dowództwo MW RP - znajomość przepisów, kto może posiadać sztandar? 2. JW FORMOZA od siedmiu lat nie jest "oddziałem", lecz jednostką wojskową, ze wszystkimi konsekwencjami.
0B-95-72-81
~scooby
1403261100
Czekamy na zakup : https://www.youtube.com/watch?v=n1oDFFcA-Yw
39-FF-C3-6D

Sukces Polaka w biegu z marines
Wojsko na Horyzoncie
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Militarne Schengen
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Historyczna przeprowadzka do Cytadeli
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Brytyjczycy na wschodniej straży
W gotowości, czyli cywile na poligony
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Pilica w linii
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Polski „Wiking” dla Danii
Marynarze podjęli wyzwanie
Polska, Litwa – wspólna sprawa
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
Dostawa Homarów-K
Razem na ratunek
My, jedna armia
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Ułani szturmowali okopy
Studenci ewakuowali szpital
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Elementy Wisły testowane w USA
W Zamościu już wiedzą, jak się chronić
Is It Already War?
Gdy ucichnie artyleria
„Road Runner” w Libanie
Ogień z Leopardów na Łotwie
Plan na WAM
Kontrakt na „Orkę” jeszcze w tym roku?
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Niebo pod osłoną
„Horyzont” przeciw dywersji
Dzień wart stu lat
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Terytorialsi na wirtualnych polach walki
Wojskowy bus do szczęścia
Merops wdrażany natychmiast
Dodatkowe zapory
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Kapral Bartnik mistrzem świata
Nieoceniona siła edukacji
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
„Zamek” pozostał bezpieczny
Mundurowi z benefitami
Drony w szkołach
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Dywersja na kolei. Są dowody
Nowe zasady dla kobiet w armii
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO