moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cyberwojna. Jesteśmy przygotowani?

O tym, jakie zagrożenia mogą się pojawić w związku z rozwojem systemów sterowanych cyfrowo i jak się przed nimi bronić, rozmawiano na konferencji w ramach programu „Pięć żywiołów. Wolność – informacja – bezpieczeństwo”. Odbywa się ona w Krakowie. W ramach konferencji na Rynku Głównym jutro będzie można zobaczyć paradę robotów lądowych.

W czasie spotkania zorganizowanego przez Instytut Mikromakro w środę w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędzie się Droniada, czyli pokaz dronów.

Roboty ze sztuczną inteligencją

W poniedziałek zaś o wykorzystaniu tych maszyn mówili specjaliści podczas konferencji naukowej. Dariusz Krug z firmy Comarch stwierdził: – Drony potrafią przebywać w przestrzeni powietrznej powyżej 40 godzin, mogą latać na wysokości 20 tysięcy metrów. Są to nie tylko automatycznie sterowane urządzenia, ale roboty ze sztuczną inteligencją.

Krug dodał, że bezpilotowiec może wziąć na pokład do 1000 kg ładunku. – Choć potrafi on samodzielnie pobierać informacje, analizować je i na podstawie tych informacji samodzielnie wyciągać wnioski, to za każdym razem od początku do końca jest kontrolowany przez sztab ludzi z ziemi – powiedział.

Psychodynamika maszyn

Jednak nie drony zdominowały tematykę pierwszego dnia spotkania specjalistów. Prelegenci najwięcej uwagi poświęcili bowiem problematyce bezpieczeństwa teleinformatycznego systemów inteligentnych. Dr inż. Michał Grobelny z Uniwersytetu Zielonogórskiego przedstawił zalety inteligentnych urządzeń i maszyn opartych na systemach wykorzystujących między innymi bezprzewodowe technologie komunikacyjne oraz systemy lokalizacji. Z kolei dr inż. Andrzej Buller z firmy Cama-Soft mówił o tym, jakiego rodzaju zagrożenia pojawiają się i mogą się pojawić w związku z dynamicznym rozwojem systemów sterowanych. Podzielił się też swoimi doświadczeniami z prac nad modelowaniem ludzkich procesów poznawczo-decyzyjnych i podstawami psychodynamiki maszyn.

Po wystąpieniach dr. Grobelnego i dr. Bullera o tym, czy jesteśmy przygotowani na cyberwojnę, debatowali dr Błażej Sajduk, prorektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, Krzysztof Silicki, doradca dyrektora NASK (instytut badawczy podległy Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prowadzący badania w zakresie opracowywania rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych) ds. współpracy z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) i Joanna Świątkowska, ekspert Instytutu Kościuszki w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Zajmijmy się tym teraz!

Nie straszyli uczestników konferencji grożącą nam w najbliższych latach cyberwojną. – Mówi się o cyberwojnie, ale jakoś nikt od niej nie zginął – przyznał dr Błażej Sajduk, ale podkreślił, że bezpieczeństwo teleinformatyczne systemów inteligentnych jest najważniejsze i wszystko powinno być mu podporządkowane. Podał też przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie uczy się ludzi dbać o „higienę technologiczną” i przekonuje się ich, że to oni są najważniejszym ogniwem w zapewnianiu bezpieczeństwa teleinformatycznego.

– W obecnym świecie musimy myśleć o współpracy. Mamy do czynienia z nowymi usługami o skali masowej. I nie można mówić, że my się tym zajmiemy trochę później – podkreślił Krzysztof Silicki. Jego zdaniem za bezpieczeństwo teleinformatyczne nie może odpowiadać jeden podmiot, konkretna instytucja. – Wydaje mi się, że lepiej jest wskazać zakres odpowiedzialności wszystkich uczestników tego procesu związanego z komunikacją elektroniczną – stwierdził.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, www.5zywiolow.pl

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1403019300
~Tom - ale wirówki w Iranie można popsuć ... .
39-FF-C3-6D
~Tom
1403006160
"Mówi się o cyberwojnie, ale jakoś nikt od niej nie zginął – przyznał dr Błażej Sajduk". To nie jest prawda. Działania klasycznie poprzedzają cybernetyczne, są preludium.
39-EA-9D-0C

„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
 
Jedna misja, jeden zespół
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Defendery 2019 – część 3
Nowa misja i nowy sprzęt
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Historia Liberatora wyjaśniona
Cienka niebieska linia
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Klasy wojskowe po nowemu
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Sprawdzają Brutusa
Rok Żelaznej Dywizji
Defendery 2019 – część 4
Oko na Europę
Samochód do desantowania
„Robot” w akcji
Iranian Chess Game
Kosmiczny gość
Nowy wiceminister w MON
Zapal światło dla ofiar Katynia
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Polska nie pozostanie osamotniona
Warszawa – miasto nieujarzmione
Wrzesień ’39 na południu Polski
Thin Blue Line
Chorwacki test polskich kadetów
Polskie firmy na targach w Londynie
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Zapal lampkę bohaterom Września’39
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
W Indiach mieli swój drugi dom
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
A Torn Subcontinent
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Umarły dla świata
Rozpoczynamy nową erę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Terytorialsi na wysokościach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Walka i dyplomacja
Śląskie sceny z życia
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Głos (z) płonącej Warszawy
Z maratonu programowania do wojska
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Irańskie szachy
GROM Challenge

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO