moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cyberwojna. Jesteśmy przygotowani?

O tym, jakie zagrożenia mogą się pojawić w związku z rozwojem systemów sterowanych cyfrowo i jak się przed nimi bronić, rozmawiano na konferencji w ramach programu „Pięć żywiołów. Wolność – informacja – bezpieczeństwo”. Odbywa się ona w Krakowie. W ramach konferencji na Rynku Głównym jutro będzie można zobaczyć paradę robotów lądowych.

W czasie spotkania zorganizowanego przez Instytut Mikromakro w środę w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędzie się Droniada, czyli pokaz dronów.

Roboty ze sztuczną inteligencją

W poniedziałek zaś o wykorzystaniu tych maszyn mówili specjaliści podczas konferencji naukowej. Dariusz Krug z firmy Comarch stwierdził: – Drony potrafią przebywać w przestrzeni powietrznej powyżej 40 godzin, mogą latać na wysokości 20 tysięcy metrów. Są to nie tylko automatycznie sterowane urządzenia, ale roboty ze sztuczną inteligencją.

Krug dodał, że bezpilotowiec może wziąć na pokład do 1000 kg ładunku. – Choć potrafi on samodzielnie pobierać informacje, analizować je i na podstawie tych informacji samodzielnie wyciągać wnioski, to za każdym razem od początku do końca jest kontrolowany przez sztab ludzi z ziemi – powiedział.

Psychodynamika maszyn

Jednak nie drony zdominowały tematykę pierwszego dnia spotkania specjalistów. Prelegenci najwięcej uwagi poświęcili bowiem problematyce bezpieczeństwa teleinformatycznego systemów inteligentnych. Dr inż. Michał Grobelny z Uniwersytetu Zielonogórskiego przedstawił zalety inteligentnych urządzeń i maszyn opartych na systemach wykorzystujących między innymi bezprzewodowe technologie komunikacyjne oraz systemy lokalizacji. Z kolei dr inż. Andrzej Buller z firmy Cama-Soft mówił o tym, jakiego rodzaju zagrożenia pojawiają się i mogą się pojawić w związku z dynamicznym rozwojem systemów sterowanych. Podzielił się też swoimi doświadczeniami z prac nad modelowaniem ludzkich procesów poznawczo-decyzyjnych i podstawami psychodynamiki maszyn.

Po wystąpieniach dr. Grobelnego i dr. Bullera o tym, czy jesteśmy przygotowani na cyberwojnę, debatowali dr Błażej Sajduk, prorektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, Krzysztof Silicki, doradca dyrektora NASK (instytut badawczy podległy Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prowadzący badania w zakresie opracowywania rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych) ds. współpracy z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) i Joanna Świątkowska, ekspert Instytutu Kościuszki w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Zajmijmy się tym teraz!

Nie straszyli uczestników konferencji grożącą nam w najbliższych latach cyberwojną. – Mówi się o cyberwojnie, ale jakoś nikt od niej nie zginął – przyznał dr Błażej Sajduk, ale podkreślił, że bezpieczeństwo teleinformatyczne systemów inteligentnych jest najważniejsze i wszystko powinno być mu podporządkowane. Podał też przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie uczy się ludzi dbać o „higienę technologiczną” i przekonuje się ich, że to oni są najważniejszym ogniwem w zapewnianiu bezpieczeństwa teleinformatycznego.

– W obecnym świecie musimy myśleć o współpracy. Mamy do czynienia z nowymi usługami o skali masowej. I nie można mówić, że my się tym zajmiemy trochę później – podkreślił Krzysztof Silicki. Jego zdaniem za bezpieczeństwo teleinformatyczne nie może odpowiadać jeden podmiot, konkretna instytucja. – Wydaje mi się, że lepiej jest wskazać zakres odpowiedzialności wszystkich uczestników tego procesu związanego z komunikacją elektroniczną – stwierdził.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, www.5zywiolow.pl

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1403019300
~Tom - ale wirówki w Iranie można popsuć ... .
39-FF-C3-6D
~Tom
1403006160
"Mówi się o cyberwojnie, ale jakoś nikt od niej nie zginął – przyznał dr Błażej Sajduk". To nie jest prawda. Działania klasycznie poprzedzają cybernetyczne, są preludium.
39-EA-9D-0C

Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
JWK trenuje na paralotniach
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Groźny incydent w Libanie
Fińska armia luzuje rygory
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Czekając na czołgi
Zbrodnia i kłamstwo
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Zmiana warty w Szkole Orląt
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Adaptacja i realizm
Rzeźnik w rękach GROM-u
Zły Łęg nie taki straszny
Wielkie serce K9
Żołnierze USA będą się uczyć w Powidzu
„Huragan” na kursie
Świat się zbroi na rekordową skalę
Od cyberkursu po mundurówkę
Kosmiczne oko armii
Przekuwanie pomysłów w produkty
Wypadek w PKW UNIFIL
Bałtycka tarcza na horyzoncie
Polska będzie produkować Pantery
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
‘X’ Without Unknowns
Dwunasty Husarz w powietrzu
Syndrom Karbali
Wicepremier apeluje o jedność
Desant, konie i czołgi…
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Centrum pomocy i opieki
Zbrodnia bez kary
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Bieg ku pamięci bohaterów
Powrót WAM-u
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Lekcja 3 Maja
New Approach to Military Reserve
Gotowi do działania
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Awanse w Dniu Flagi
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Marynarz w koreańskim tyglu
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Okiełznać Rosomaka
Nauki i nauczki z Afganistanu
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
NATO i USA o Iranie
Pancerne starcie w Świętoszowie
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Buty wojskowe z logo producenta – jest rozporządzenie MON-u
Gen. Lewandowski: dowódca musi być dobrym nauczycielem
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Początek wielkiej historii
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Pasja i fart
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO