moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cyberwojna. Jesteśmy przygotowani?

O tym, jakie zagrożenia mogą się pojawić w związku z rozwojem systemów sterowanych cyfrowo i jak się przed nimi bronić, rozmawiano na konferencji w ramach programu „Pięć żywiołów. Wolność – informacja – bezpieczeństwo”. Odbywa się ona w Krakowie. W ramach konferencji na Rynku Głównym jutro będzie można zobaczyć paradę robotów lądowych.

W czasie spotkania zorganizowanego przez Instytut Mikromakro w środę w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędzie się Droniada, czyli pokaz dronów.

Roboty ze sztuczną inteligencją

W poniedziałek zaś o wykorzystaniu tych maszyn mówili specjaliści podczas konferencji naukowej. Dariusz Krug z firmy Comarch stwierdził: – Drony potrafią przebywać w przestrzeni powietrznej powyżej 40 godzin, mogą latać na wysokości 20 tysięcy metrów. Są to nie tylko automatycznie sterowane urządzenia, ale roboty ze sztuczną inteligencją.

Krug dodał, że bezpilotowiec może wziąć na pokład do 1000 kg ładunku. – Choć potrafi on samodzielnie pobierać informacje, analizować je i na podstawie tych informacji samodzielnie wyciągać wnioski, to za każdym razem od początku do końca jest kontrolowany przez sztab ludzi z ziemi – powiedział.

Psychodynamika maszyn

Jednak nie drony zdominowały tematykę pierwszego dnia spotkania specjalistów. Prelegenci najwięcej uwagi poświęcili bowiem problematyce bezpieczeństwa teleinformatycznego systemów inteligentnych. Dr inż. Michał Grobelny z Uniwersytetu Zielonogórskiego przedstawił zalety inteligentnych urządzeń i maszyn opartych na systemach wykorzystujących między innymi bezprzewodowe technologie komunikacyjne oraz systemy lokalizacji. Z kolei dr inż. Andrzej Buller z firmy Cama-Soft mówił o tym, jakiego rodzaju zagrożenia pojawiają się i mogą się pojawić w związku z dynamicznym rozwojem systemów sterowanych. Podzielił się też swoimi doświadczeniami z prac nad modelowaniem ludzkich procesów poznawczo-decyzyjnych i podstawami psychodynamiki maszyn.

Po wystąpieniach dr. Grobelnego i dr. Bullera o tym, czy jesteśmy przygotowani na cyberwojnę, debatowali dr Błażej Sajduk, prorektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, Krzysztof Silicki, doradca dyrektora NASK (instytut badawczy podległy Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prowadzący badania w zakresie opracowywania rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych) ds. współpracy z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) i Joanna Świątkowska, ekspert Instytutu Kościuszki w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Zajmijmy się tym teraz!

Nie straszyli uczestników konferencji grożącą nam w najbliższych latach cyberwojną. – Mówi się o cyberwojnie, ale jakoś nikt od niej nie zginął – przyznał dr Błażej Sajduk, ale podkreślił, że bezpieczeństwo teleinformatyczne systemów inteligentnych jest najważniejsze i wszystko powinno być mu podporządkowane. Podał też przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie uczy się ludzi dbać o „higienę technologiczną” i przekonuje się ich, że to oni są najważniejszym ogniwem w zapewnianiu bezpieczeństwa teleinformatycznego.

– W obecnym świecie musimy myśleć o współpracy. Mamy do czynienia z nowymi usługami o skali masowej. I nie można mówić, że my się tym zajmiemy trochę później – podkreślił Krzysztof Silicki. Jego zdaniem za bezpieczeństwo teleinformatyczne nie może odpowiadać jeden podmiot, konkretna instytucja. – Wydaje mi się, że lepiej jest wskazać zakres odpowiedzialności wszystkich uczestników tego procesu związanego z komunikacją elektroniczną – stwierdził.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, www.5zywiolow.pl

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1403019300
~Tom - ale wirówki w Iranie można popsuć ... .
39-FF-C3-6D
~Tom
1403006160
"Mówi się o cyberwojnie, ale jakoś nikt od niej nie zginął – przyznał dr Błażej Sajduk". To nie jest prawda. Działania klasycznie poprzedzają cybernetyczne, są preludium.
39-EA-9D-0C

Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
 
Nowy wiceminister w MON
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Chciałem walczyć z Niemcami
We Are All Darfur
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Żyj zdrowiej
Klasy wojskowe po nowemu
Podziemna potęga
Czerwoni w odwrocie
Szturmani na Lipie
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Symulatory strzelań Rosomaków
Krwawe walki o Monte Cassino
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Ważka bliżej
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
For the Right Cause
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Obradowała Rada Gabinetowa
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
O Patriotach na WAT
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nauka zimowego pływania
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Pretorianie na Mazurach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Rywalizacja strzelców wyborowych
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Własne interesy Europy
They Train Together, They Fight Together
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Double Eagle po nowemu
Darłowo czeka na śmigłowce
Iran uderza w USA
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Defense Without Politics
Arsenał Iranu
Stulatka hydrografia
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO