moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w Sztabie Generalnym WP

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego ma od dziś nowego zastępcę. Został nim generał brygady Jan Dziedzic. Zastąpił wiceadmirała Waldemara Głuszko, który od jesieni będzie pełnił funkcję zastępcy dyrektora generalnego Sztabu Wojskowego Unii Europejskiej.


– Wybór gen. Jana Dziedzica jest trafny i adekwatny do potrzeb sił zbrojnych, a jego umiejętności rozwiązywania problemów i szukania kompromisów będą niezbędne na nowym stanowisku – podkreślał gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego WP podczas uroczystości przekazania obowiązków nowemu zastępcy.

Został nim obecny szef Zarządu Planowania Logistyki – P4 SGWP gen. bryg. Jan Dziedzic. Gen. Gocuł podkreślał dotychczasowe zasługi generała w reformowaniu wojskowej logistyki. Jak wyliczał, w ostatnich latach dzięki jego pracy powstał m.in. Inspektorat Wsparcia SZ, regionalne bazy logistyczne, wojskowe oddziały gospodarcze, wdrażany jest zintegrowany system informatyczny i utworzono Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu.

Obecna na uroczystości wiceminister Beata Oczkowicz życzyła nowemu zastępcy szefa SGWP sił w pokonywaniu przeszkód, świeżości pomysłów i umiejętności sprostania wyzwaniom.

– Kwestie, z jakimi będę musiał się zmierzyć na nowym stanowisku, to zmieniająca się międzynarodowa sytuacja bezpieczeństwa, kontynuacja programów modernizacji technicznej armii oraz doskonalenie systemu dowodzenia i kierowania – wyliczył gen. Dziedzic. Oficer będzie też odpowiadał w SGWP za system mobilizacji i uzupełnień, logistykę i służbę zdrowia oraz dowodzenie i łączność.

Gen. Dziedzic na stanowisku zastępcy szefa SGWP zastąpił wiceadmirała Waldemara Głuszko, który od września obejmie funkcję zastępcy dyrektora generalnego Sztabu Wojskowego Unii Europejskiej.

Na to stanowisko wybrał go we wrześniu zeszłego roku Komitet Wojskowy UE. Admirał Głuszko będzie pierwszym oficerem polskim pełniącym służbę na stanowisku służbowym w strukturach międzynarodowych Unii. Do jego zadań należy zapewnienie wewnętrznej koordynacji pracy Sztabu Wojskowego Unii i współpracy między NATO, ONZ i Unią Afrykańską w zakresie operacji wojskowych prowadzonych w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony.

– Osobowość i doświadczenie admirała Głuszko dobrze służyły obronności państwa, a teraz będzie on godnie reprezentował w UE polskie siły zbrojne – podkreślił gen. Gocuł.

W SGWP stanowisko szefa Zarząd Planowania Logistyki obejmie na razie dotychczasowy zastępca gen. Dziedzica płk Karol Andrzejewski.


Gen. Jan Dziedzic jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej. Ukończył także w Wojskowej Akademii Technicznej studia podyplomowe z zakresu logistyki, a na Politechnice Koszalińskiej – z dziedziny zarządzania. Jest też absolwentem Studium Polityki Obronnej Akademii Wojennej Marynarki w Newport w USA. Służbę wojskową rozpoczął w 1983 r. na stanowisku dowódcy kompanii remontowej w 16 Pułku Czołgów. Służył także m.in. w 8 Brygadzie Zmechanizowanej jako szef logistyki i w Dowództwie 8 Dywizji Obrony Wybrzeża jako szef Wydziału Technicznego. Był też szefem logistyki 12 Dywizji Zmechanizowanej.

W Sztabie Generalnym WP przez dwa lata pełnił funkcje szefa Zarządu Planowania Logistyki, a po reorganizacji sztabu od 2007 r. był zastępcą szefa Zarządu Planowania Logistyki – P4. 11 listopada 2007 r. prezydent mianował płk. Dziedzica na stopień generała brygady. Od 2009 do 2010 r. generał był zastępcą dowódcy Regionu Wschód ds. Koalicyjnych w operacji ISAF w Afganistanie. Przez trzy ostatnie lata stał na czele Zarządu Planowania Logistyki SGWP. W tym czasie reprezentował armię polską w pracach Komitetu Logistyki NATO oraz Komitetu Narodowych Dowódców Terytorialnych. Za wzorową służbę został uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, a za służbę w Afganistanie otrzymał amerykański medal Meritorious Service Medal i medal NATO.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński / SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
 
Darłowo czeka na śmigłowce
Palmiry – miejsce kaźni
Symulatory strzelań Rosomaków
Ważka bliżej
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Pretorianie na Mazurach
Double Eagle po nowemu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Iran uderza w USA
Chciałem walczyć z Niemcami
Defense Without Politics
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Nauka zimowego pływania
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
USA nie zacznie wojny z Iranem
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Krwawe walki o Monte Cassino
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Security Game
Rywalizacja strzelców wyborowych
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Militaria na Zamku Królewskim
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Arsenał Iranu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
JWK z odznaką pamiątkową
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Śmierć bohatera
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Klasy wojskowe po nowemu
We Are All Darfur
Obradowała Rada Gabinetowa
They Train Together, They Fight Together
Własne interesy Europy
„Bolko” w służbie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Stulatka hydrografia
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO