Staliśmy się pełnoprawną instytucją natowską, która może zawierać umowy dotyczące współpracy z innymi instytucjami Sojuszu – podkreśla płk Grzegorz Wasielewski, dyrektor NATO MP COE. Po czterech latach przygotowań Rada Północnoatlantycka akredytowała bydgoskie Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO. Otrzymało ono też status międzynarodowej organizacji wojskowej.
Zadaniem Centrum jest opracowywanie nowych doktryn dla żandarmów z państw całego Sojuszu, analizowanie wniosków i doświadczeń zbieranych przez wojskowe policje oraz prowadzenia szkolenia z nowych procedur.
O tym, że Polska chciałaby zorganizować taką instytucję, zdecydowano w 2008 roku. Rok później szef Sztabu Generalnego WP złożył oficjalną propozycję dowódcy transformacji NATO. W 2010 roku minister obrony narodowej powołał zespół do spraw utworzenia Centrum. W lipcu następnego roku wysłano zaproszenia do innych państw członkowskich NATO zainteresowanych jego współtworzeniem i współfinansowaniem. Odpowiedziało sześć krajów: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Holandia, Niemcy i Rumunia. I to z tymi państwami pod koniec ubiegłego roku podpisano memoranda o utworzeniu i zasadach funkcjonowania Centrum.
By stać się pełnoprawną instytucją Sojuszu, bydgoska placówka musiała uzyskać akredytację Rady Północnoatlantyckiej. Umożliwia ona m.in. zawieranie umów dotyczących współpracy na przykład z natowskimi agencjami oraz centrami szkolenia i eksperckimi. 30 maja rada uznała, że Centrum w Bydgoszczy spełnia wszystkie wymagania. Przyznała jemu zatem akredytację oraz status międzynarodowej organizacji wojskowej. Jak podkreśla płk Grzegorz Wasielewski, dyrektor Centrum, decyzja ta otwiera nowe możliwości. – Możemy teraz rozpocząć oficjalne rozmowy o dołączeniu do Centrum Amerykanów i Kanadyjczyków. Wcześniej nie mogli oni prowadzić z nami w tej sprawie żadnych negocjacji – wyjaśnia płk Wasielewski.
Poza USA i Kanadą dołączeniem do grona krajów tworzących NATO MP COE są zainteresowane także Włochy i Słowacja. Umowy z tymi krajami mogą zostać podpisane jeszcze w tym roku.
Najważniejszym projektem, nad którym będzie pracowała teraz kilkudziesięcioosobowa obsada Centrum, jest natowska doktryna AJP 3233. – To najważniejszy dokument doktrynalny dla żandarmów z całego NATO. Przez najbliższe dwa lata będziemy pracowali nad jego aktualizacją – tłumaczy płk Wasielewski. Żandarmi z Bydgoszczy skupią się także na wymianie doświadczeń między wojskowymi policjami. – Planujemy utworzyć Military Police Lessons Learned, czyli internetowy portal, który będzie to umożliwiał – dodaje dyrektor Centrum.
Centra eksperckie NATO to pomocnicze instytucje Sojuszu, które formalnie podlegają Dowództwu Naczelnemu Sojuszniczego Dowódcy Transformacji (ACT). Mają zajmować się opracowywaniem nowych doktryn i procedur oraz szkoleniem żołnierzy na temat wypracowanych przez siebie rozwiązań. W NATO działa w tej chwili 21 takich placówek. W Czechach jest centrum chemiczne, w Turcji – antyterrorystyczne, a w Holandii – CIMIC, czyli współpracy cywilno-wojskowej.
autor zdjęć: arch. MPCOE
komentarze