moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bydgoskie Centrum z akredytacją NATO

Staliśmy się pełnoprawną instytucją natowską, która może zawierać umowy dotyczące współpracy z innymi instytucjami Sojuszu – podkreśla płk Grzegorz Wasielewski, dyrektor NATO MP COE. Po czterech latach przygotowań Rada Północnoatlantycka akredytowała bydgoskie Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO. Otrzymało ono też status międzynarodowej organizacji wojskowej.


Zadaniem Centrum jest opracowywanie nowych doktryn dla żandarmów z państw całego Sojuszu, analizowanie wniosków i doświadczeń zbieranych przez wojskowe policje oraz prowadzenia szkolenia z nowych procedur.

O tym, że Polska chciałaby zorganizować taką instytucję, zdecydowano w 2008 roku. Rok później szef Sztabu Generalnego WP złożył oficjalną propozycję dowódcy transformacji NATO. W 2010 roku minister obrony narodowej powołał zespół do spraw utworzenia Centrum. W lipcu następnego roku wysłano zaproszenia do innych państw członkowskich NATO zainteresowanych jego współtworzeniem i współfinansowaniem. Odpowiedziało sześć krajów: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Holandia, Niemcy i Rumunia. I to z tymi państwami pod koniec ubiegłego roku podpisano memoranda o utworzeniu i zasadach funkcjonowania Centrum.

By stać się pełnoprawną instytucją Sojuszu, bydgoska placówka musiała uzyskać akredytację Rady Północnoatlantyckiej. Umożliwia ona m.in. zawieranie umów dotyczących współpracy na przykład z natowskimi agencjami oraz centrami szkolenia i eksperckimi. 30 maja rada uznała, że Centrum w Bydgoszczy spełnia wszystkie wymagania. Przyznała jemu zatem akredytację oraz status międzynarodowej organizacji wojskowej. Jak podkreśla płk Grzegorz Wasielewski, dyrektor Centrum, decyzja ta otwiera nowe możliwości. – Możemy teraz rozpocząć oficjalne rozmowy o dołączeniu do Centrum Amerykanów i Kanadyjczyków. Wcześniej nie mogli oni prowadzić z nami w tej sprawie żadnych negocjacji – wyjaśnia płk Wasielewski.

Poza USA i Kanadą dołączeniem do grona krajów tworzących NATO MP COE są zainteresowane także Włochy i Słowacja. Umowy z tymi krajami mogą zostać podpisane jeszcze w tym roku.

Najważniejszym projektem, nad którym będzie pracowała teraz kilkudziesięcioosobowa obsada Centrum, jest natowska doktryna AJP 3233. – To najważniejszy dokument doktrynalny dla żandarmów z całego NATO. Przez najbliższe dwa lata będziemy pracowali nad jego aktualizacją – tłumaczy płk Wasielewski. Żandarmi z Bydgoszczy skupią się także na wymianie doświadczeń między wojskowymi policjami. – Planujemy utworzyć Military Police Lessons Learned, czyli internetowy portal, który będzie to umożliwiał – dodaje dyrektor Centrum.

Centra eksperckie NATO to pomocnicze instytucje Sojuszu, które formalnie podlegają Dowództwu Naczelnemu Sojuszniczego Dowódcy Transformacji (ACT). Mają zajmować się opracowywaniem nowych doktryn i procedur oraz szkoleniem żołnierzy na temat wypracowanych przez siebie rozwiązań. W NATO działa w tej chwili 21 takich placówek. W Czechach jest centrum chemiczne, w Turcji – antyterrorystyczne, a w Holandii – CIMIC, czyli współpracy cywilno-wojskowej.

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. MPCOE

dodaj komentarz

komentarze


Komandosi znad Garigliano
 
Ukraiński kurs na Zachód
Kwalifikacja odbędzie się …
WBH upublicznia swoje archiwa
Serca Legionu dla krwiodawców z WAT
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Nurkowie w głębinach
Otworzyli bramy Auschwitz
IBCS dla Polski
Symulator Orlika w Dęblinie
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary
Jest Warszawa
Na straży niebieskiej linii
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Kolejny dzień walki z koronawirusem
„Tarzan” wróci do domu
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Powstali przeciw carskiej potędze
Obrady ministrów obrony NATO
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Wojsko walczy z COVID-19
Amerykanie odmładzają F-16
Trudny egzamin przed misją
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Armia Fight Night znów w akcji
Laserowa artyleria US Army
„Wisła” łączy na rzecz Patriotów
VIII zmiana PKW gotowa na misję
155 mm dla US Army
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
Meta podsumowała komandoskie biegi
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Saperzy zimą otworzą ogień
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jakość jest dla mnie priorytetem
Taktyka w Górach Izerskich
Test gotowości obrony kraju
Kuźnie oficerskich kadr
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Krok po kroku do cyberwojska
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Najlepsi wśród „górali”
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Hartowanie spadochroniarzy
Jakie zmiany w mundurówce?
Kutno w sieci LogHubs
Pustynna burza wokół Husajna
Trudny rok na misjach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Jakie zmiany w umundurowaniu?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO