moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bydgoskie Centrum z akredytacją NATO

Staliśmy się pełnoprawną instytucją natowską, która może zawierać umowy dotyczące współpracy z innymi instytucjami Sojuszu – podkreśla płk Grzegorz Wasielewski, dyrektor NATO MP COE. Po czterech latach przygotowań Rada Północnoatlantycka akredytowała bydgoskie Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO. Otrzymało ono też status międzynarodowej organizacji wojskowej.


Zadaniem Centrum jest opracowywanie nowych doktryn dla żandarmów z państw całego Sojuszu, analizowanie wniosków i doświadczeń zbieranych przez wojskowe policje oraz prowadzenia szkolenia z nowych procedur.

O tym, że Polska chciałaby zorganizować taką instytucję, zdecydowano w 2008 roku. Rok później szef Sztabu Generalnego WP złożył oficjalną propozycję dowódcy transformacji NATO. W 2010 roku minister obrony narodowej powołał zespół do spraw utworzenia Centrum. W lipcu następnego roku wysłano zaproszenia do innych państw członkowskich NATO zainteresowanych jego współtworzeniem i współfinansowaniem. Odpowiedziało sześć krajów: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Holandia, Niemcy i Rumunia. I to z tymi państwami pod koniec ubiegłego roku podpisano memoranda o utworzeniu i zasadach funkcjonowania Centrum.

By stać się pełnoprawną instytucją Sojuszu, bydgoska placówka musiała uzyskać akredytację Rady Północnoatlantyckiej. Umożliwia ona m.in. zawieranie umów dotyczących współpracy na przykład z natowskimi agencjami oraz centrami szkolenia i eksperckimi. 30 maja rada uznała, że Centrum w Bydgoszczy spełnia wszystkie wymagania. Przyznała jemu zatem akredytację oraz status międzynarodowej organizacji wojskowej. Jak podkreśla płk Grzegorz Wasielewski, dyrektor Centrum, decyzja ta otwiera nowe możliwości. – Możemy teraz rozpocząć oficjalne rozmowy o dołączeniu do Centrum Amerykanów i Kanadyjczyków. Wcześniej nie mogli oni prowadzić z nami w tej sprawie żadnych negocjacji – wyjaśnia płk Wasielewski.

Poza USA i Kanadą dołączeniem do grona krajów tworzących NATO MP COE są zainteresowane także Włochy i Słowacja. Umowy z tymi krajami mogą zostać podpisane jeszcze w tym roku.

Najważniejszym projektem, nad którym będzie pracowała teraz kilkudziesięcioosobowa obsada Centrum, jest natowska doktryna AJP 3233. – To najważniejszy dokument doktrynalny dla żandarmów z całego NATO. Przez najbliższe dwa lata będziemy pracowali nad jego aktualizacją – tłumaczy płk Wasielewski. Żandarmi z Bydgoszczy skupią się także na wymianie doświadczeń między wojskowymi policjami. – Planujemy utworzyć Military Police Lessons Learned, czyli internetowy portal, który będzie to umożliwiał – dodaje dyrektor Centrum.

Centra eksperckie NATO to pomocnicze instytucje Sojuszu, które formalnie podlegają Dowództwu Naczelnemu Sojuszniczego Dowódcy Transformacji (ACT). Mają zajmować się opracowywaniem nowych doktryn i procedur oraz szkoleniem żołnierzy na temat wypracowanych przez siebie rozwiązań. W NATO działa w tej chwili 21 takich placówek. W Czechach jest centrum chemiczne, w Turcji – antyterrorystyczne, a w Holandii – CIMIC, czyli współpracy cywilno-wojskowej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. MPCOE

dodaj komentarz

komentarze


Desant z transportowca-giganta
 
A Wave of Alliances
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wozy amunicyjne do Raków
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Irańskie szachy
Wielofunkcyjny scyzoryk
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rivalry on Closed Sea
Preselekcja u komandosów
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Czarny odchodzi do cywila
Zielonka dla Patriotów
Piknik ze smakiem
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Przysięga śląskich terytorialsów
Sprawdzają Brutusa
Od sojusznika do kata
Przez krew zdobyty Śląsk
Cienka niebieska linia
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Warszawa walczy, wracamy
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Pułaski” wrócił do kraju
Jedna misja, jeden zespół
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Łask ponownie z dyżurem bojowym
High Confidence Operations
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
A Torn Subcontinent
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Spełniliśmy swój obowiązek
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Śladami Pierwszej Pancernej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Amerykańska przyszłość WZL
Wojna wywiadów
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO