moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze pomagają powodzianom w Bośni

Najpierw ratowali ludzi i dobytek, teraz usuwają skutki powodzi i rozdzielają pomoc humanitarną. Od tygodnia polscy żołnierze stacjonujący w bośniackim Doboju udzielają pomocy poszkodowanym mieszkańcom. W wyniku największej od 120 lat powodzi na Bałkanach zginęło blisko 50 osób, ponad półtora miliona zostało poszkodowanych. Największym zagrożeniem jest ryzyko wystąpienia epidemii oraz wypłukane przez deszcze pola minowe.


Film: płk Przemysław Gruszka

Dramat na Bałkanach trwa od 14 maja. Po trzech dniach ulewnych deszczy wylała rzeka Sawa (największy prawobrzeżny dopływ Dunaju). To największa powódź w tym rejonie od 120 lat. Minister spraw zagranicznych Bośni i Hercegowiny Zlatko Lagumdzija poinformował, że wody pitnej nie mają cztery miliony mieszkańców tego kraju. Szef dyplomacji porównał zniszczenia, do jakich doszło w wyniku powodzi, do wojny na Bałkanach z lat 1992–1995. Z żywiołem walczy także Chorwacja i Serbia.

Do pomocy powodzianom już przed tygodniem ruszyli żołnierze polscy. – Do akcji przyłączyliśmy się rano 15 maja, gdy po gwałtownych opadach deszczu wystąpiły z koryt trzy największe rzeki w rejonie i zalały Doboj. Na metr kwadratowy spadło tu 95 litrów wody – opisuje kpt. Marcin Ślusarz z Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR/MTT w Bośni i Hercegowinie. Władze kantonu Tuzla ogłosiły stan kryzysowy. Podtopionych było 600 budynków mieszkalnych, 100 gospodarstw i około 1,5 tys. ha gruntów ornych. Ewakuowano licznych mieszkańców z sześciu miejscowości, a niemal wszystkie drogi były nieprzejezdne. – W kulminacyjnym momencie powodzi żołnierze pracowali przez całą dobę, udzielając pomocy cywilom i ratując wyposażenie i sprzęt wojskowy – dodaje kapitan.


W centrum akcji powodziowej znajdowało się 11 polskich żołnierzy ze składu Zespołu Łącznikowo-Obserwacyjnego (Liaison Observation Team – LOT) i Zespołu Szkoleniowego (Mobile Training Team – MTT1). Polacy, którzy na co dzień stacjonują w centrum Doboju, również ucierpieli w wyniku powodzi. Budynki zajmowane przez wojskowych zostały zalane do wysokości trzech metrów. Trzeba było ewakuować ludzi, sprzęt i dokumentacje na wyższe piętra.

– Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Bośni i Hercegowinie od początku brali udział w walce z żywiołem. Służyli pomocą i doświadczeniem ludności cywilnej i służbom ratowniczym, brali udział w pracach Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Doboju. Obecnie pomagają w usuwaniu skutków powodzi – mówi mjr Marek Pietrzak z Wydziału Prasowego Dowództwa Operacyjnego RSZ.


Polacy, na polecenie Kwatery Głównej misji EUFOR, zajmą się teraz monitorowaniem stanu dróg, mostów i poziomu wody w rzekach, mają także sprawdzać, jakiej pomocy potrzebują poszkodowani. Ich zadaniem jest także dystrybuowanie pomocy humanitarnej. Wczoraj w Doboju żołnierze przekazali Bośniakom środki czystości, higieny, żywność, wodę oraz koce.

Na terenach powodziowych wzrasta ryzyko wybuchu epidemii. Zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców są martwe zwierzęta, brak wody pitnej i rosnące temperatury. Poważnym problemem są także wypłukane przez wodę miny. Cały czas poszukują ich ekipy saperów. Przyjmuje się, że na terenie Bośni i Hercegowiny po wojnie zostało aż 120 tysięcy min i niewybuchów.

MKS

autor zdjęć: PKW EUFOR/MTT

dodaj komentarz

komentarze


Polski wkład w operację „Overlord”
 
Zmiany w przepisach mundurowych
Curious about Poland
Kolejna szabla AFN zdobyta
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Trudny sojusz partyzantów
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
A Half-Open Gate to Hell
Rydwany dżihadu
„Dragon” na Bałtyku
Flota przyszłości
Miroslawiec Up
Kierunek: Afganistan
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Działalność firm na rzecz obronności
Pierwszy krok do „Mewy”
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Ekonowinki na poligonie
Jak zginął „Ponury”
Chemicy w akcji
Fleet of the Future
F-16 wracają do Polski
Memory Gives Us Wings
Kontroler na bojowo
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
Mapa z głębin morza
„Air Force One” na Cytadeli
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
The Chariots of Jihad
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Logistyka dla Leopardów
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
Następcy Herculesów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rusza cyberkomponent WOT-u
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Likwidacja komendanta Junka
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Medale dla uczestników walk w Karbali
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Tu się zadań nie wybiera

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO