moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rakiety „Kub” w celu

Radary wykryły nieprzyjacielski samolot z odległości 160 kilometrów. Gdy maszyna zbliży się, przechwytują ją operatorzy baterii startowej, namierzają i niszczą. Po odpaleniu rakiet „Kub” przeciwlotnicy mają pięć minut, by opuścić stanowiska bojowe, inaczej narażą się na kontruderzenie. Żołnierze z leszczyńskiego dywizjonu ćwiczą na poligonie w Wielkopolsce.



Do Nadarzyc przyjechało ponad 200 żołnierzy z 1 Leszczyńskiego Dywizjonu Przeciwlotniczego. Na poligon przywieźli 5 samobieżnych stacji wykrywania i naprowadzania, 9 samobieżnych wyrzutni rakiet ziemia-powietrze „Kub” oraz kilkanaście pojazdów zabezpieczenia technicznego i logistycznego.

Żołnierzy czeka trudne szkolenie. Operatorzy baterii startowych będą namierzać i pozornie niszczyć cele lecące z prędkością poddźwiękową i naddźwiękową na wysokości od 50 do ponad 7000 metrów i odległości od 4 do 23 kilometrów. Szkolenie odbywa się we współpracy z Siłami Powietrznymi. Dzięki temu przeciwlotnicy do ćwiczeń mogą wykorzystywać realnie latające samoloty. Namierzają np. polskie myśliwce F-16, które także ćwiczą w Nadarzycach i pozorują trafienia maszyny. Przy okazji lotnicy uczą się unikania uderzenia rakietą z ziemi.

Żołnierze ćwiczą nie tylko celność, ale także taktykę operacji bojowych. – Podczas namierzania zbyt długie opromieniowanie wrogiego samolotu wiązką elektromagnetyczną może sprawić, że przeprowadzi on kontruderzenie pociskami rakietowymi typu ARM (Anti-Radiation Missile). Są one przeznaczone do niszczenia naziemnych instalacji radiolokacyjnych. W efekcie bateria zamiast zniszczyć cel, sama zostanie trafiona – wyjaśnia mówi ppłk Mariusz Janikowski, dowódca dywizjonu. Dodaje, że wyrzutnie i stacje radiolokacyjne, muszą tuż po zniszczeniu celu zmienić stanowiska ogniowe, tak, aby uniknąć ataku ze strony przeciwnika.


Operatorom nawet przy dużych zakłóceniach wystarczy minuta, żeby namierzyć cel, wysłać w jego kierunku rakiety i zniszczyć go. Dla większej pewności trafienia, w kierunku jednej maszyny przeciwnika przeciwlotnicy wystrzeliwują jednocześnie dwie rakiety. W baterii są cztery wyrzutnie z trzema rakietami, oznacza to, że bez dodatkowego załadunku pododdział może zniszczyć w bardzo krótkim czasie sześć nieprzyjacielskich samolotów. – Zniszczyć kilka celów wcale nie jest łatwo. Wówczas przebiegłość i dobra taktyka kierowania ogniem jest szczególnie potrzebna. Bardzo istotna jest także umiejętność szybkiej zmiany stanowiska ogniowego. Moje załogi obsługujące wyrzutnie w ciągu pięciu minut potrafią opuścić miejsce, z którego wystrzeliły rakiety – mówi kpt. Piotr Plewa, dowódca 14 baterii startowej.

W Nadarzycach leszczyński dywizjon, który wchodzi w skład 4 Pułku Przeciwlotniczego 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, będzie się szkolił do początku czerwca. Później pojadą na Centralny Poligon Sił Powietrznych w okolicach Ustki. Tam wezmą udział w ćwiczeniu pod kryptonimem „Jenot-14” i będą używać amunicji bojowej. Do pozorowanych celów wystrzelą 24 rakiety ziemia-powietrze „Kub”.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: por Kamila Makowiecka-Fijołek, st. szer. Kuba Piasecki

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1400602200
~Chasim - też w pierwszej kolejności zwróciłem uwagę na tytaniczną pracę fotografa. Bardzo dobrze zrobiony reportaż.
39-FF-C3-6D
~Chasim
1400586600
Widze że cały sprzęt został odmalowany co by nie wyglądał na swój wiek;)
B3-13-E4-0C

Grot A3 – zobacz jak wygląda
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Śmierć w sercu Azji
Strzelać jak Polacy
Szermierze i pięściarki na podium
Polski wkład w operację „Overlord”
Poznański gen wolności
Akcja na jeziorze
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Koło zamachowe gospodarki
Elektronika dla obrony powietrznej
Wojna pod lupą
Ważne decyzje w Brukseli
Musztra i marsz ubezpieczony
Sprawdzian charakteru
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Zasadzka w leśnych ostępach
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Ratunek z powietrza
PKW Irak zostaje w Jordanii
Mundur, medale i duma
Ramię w ramię z Amerykanami
Bez zmian w emeryturach
Orka dobiła do brzegu
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Cyberparasol nad wyborami
Twardy ma moc
Sportowe jubileusze
Przerzut Abramsów do Lublina
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Zbrodnicza farsa
Atak w Porcie Elbląg
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Niebo bez dominacji
Okręt skrojony na Bałtyk
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podróż w ciemność
AMW oferuje mieszkania
Apetyt Smoka rośnie
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Priorytety na szczyt NATO
Wsparcie ma znaczenie
Równanie z „Iksem”
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
„Strzała weterana” spaja środowisko

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO