moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Biegiem uczcili pamięć poległych pod Monte Cassino

Szer. Adam Nowicki zajął trzecie miejsce, a szer. Tomasz Grycko i Karolina Pilarska czwarte w biegu z Cassino na Monte Cassino, który zorganizowano dla uczczenia 70. rocznicy bitwy o wzgórze. Na mecie najlepszym zawodnikom składał gratulacje premier Donald Tusk.

W biegu wystartowało 2014 zawodników, ale dziesięciokilometrową trasę pokonało w ulewnym deszczu ponad 1200, w tym około stu polskich żołnierzy. Na mecie usytuowanej niedaleko klasztoru benedyktynów najszybciej zameldował się Marokańczyk Jaouad Zain. Trudną trasę, biegnącą na odcinku ponad siedmiu kilometrów cały czas pod górę, pokonał w 35 min 20 s. Cztery sekundy po nim finiszował Kenijczyk Paul Kipchumba Sugut. Szer. Adam Nowicki z 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina stracił do zwycięzcy 37 s. Czwarty zawodnik w kategorii open szer. Tomasz Grycko z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego 7 Brygady Obrony Wybrzeża ze Słupska uzyskał na mecie czas 36 min 24 s. W rywalizacji mężczyzn bardzo dobrze spisali się również w swoich kategoriach wiekowych dwaj inni żołnierze z z 12 Dywizji Zmechanizowanej. St. chor. Zbigniew Murawski był pierwszy w grupie zawodników liczących ponad 45 lat, a kpr. Rafał Wójcik drugi w kategorii M-40.

Karolina Pilarska (z prawej) z Włoszką Virginią Petrei.

W rywalizacji pań triumfowała Włoszka Jepchirc Rebecca Korir przed reprezentantkami Maroka Meriyem Laamachi i Hanane Janat. Na czwartej pozycji finiszowała Karolina Pilarska z Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec, która niedawno ukończyła w poznańskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych szkolenie przygotowawcze do Narodowych Sił Rezerwowych. – Trasa była bardzo ciężka, o czym świadczy średnie pokonywanie 1 km w 4 min 30 s. Przed metą dałam z siebie wszystko, aby nie wyprzedziła mnie Włoszka. Jestem bardzo zadowolona z osiągniętego wyniku – mówi najlepsza z Polek w biegu na Monte Cassino. W czołówce zameldowała się również na mecie – na szóstym miejscu – chor. Marta Szenk z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Z kolei najstarsza zawodniczka lublinieckiej Mety Ewa Kasierska zajęła trzecie miejsce w kategorii kobiet powyżej 65 lat i bardzo się cieszyła, że udało jej się pokonać trasę poniżej półtorej godziny.

Szer. Tomasz Grycko (drugi z lewej) i szer. Adam Nowicki (trzeci z lewej) wśród najlepszych biegaczy biegu na Monte Cassino.

Szer. Adam Nowicki od 13 lat trenuje biegi długie, ale nie specjalizuje się w biegach górskich. Ten na Monte Cassino był dopiero jego drugim. – Po raz pierwszy startowałem w biegu górskim przed czterema laty i nie był on tak udany jak ten. Bardzo się cieszę z zajęcia trzeciego miejsca w kategorii open oraz z wygrania rywalizacji wśród polskich zawodników i żołnierzy – mówi szer. Adam Nowicki. – Postanowiłem trzymać się blisko zawodników z Afryki i nie zaczynać zbyt szybko biegu. Założyłem sobie, że zacznę podkręcać tempo od półmetka. Cieszę się, że obrałem dobrą taktykę – dodaje trzeci zawodnik na mecie, dla którego sukces na Monte Cassino jest jednym z bardziej znaczących w dotychczasowej karierze.

– Poza wynikiem sportowym jestem zadowolony z faktu, że mogłem godnie oddać hołd żołnierzowi, który „biegł” dzisiaj ze mną – wyjaśnia szer. Nowicki. Biegacz z 12 DZ do czerwonej koszulki (w takich biegli, poza kilkoma wyjątkami, wszyscy Polacy startujący w biegu na Monte Cassino) miał przyczepiony numer 17. z wydrukowanym nazwiskiem strzelca Stanisława Aungura. Każdy polski zawodnik miał bowiem na numerze startowym nazwisko jednego z żołnierzy generała Władysława Andersa, spośród tych którzy polegli pod Monte Cassino. Szer. Tomasz Grycko, drugi z Polaków na mecie, na numerze miał nazwisko strzelca Ignacego Awdzieja. – Można powiedzieć, że biegłem wraz z „moim” żołnierzem, a myśl o nim naprawdę bardzo mi pomogła na trasie – podkreśla szer. Grycko.

– Dzisiaj nie jest ważne, kto wygrał. Każdy z nas biegł dla nich. Naprawdę oni dzisiaj są najważniejsi – twierdzi olimpijczyk kpr. Rafał Wójcik. Drugi zawodnik w kategorii M-40 biegł dla st. strzelca Edwarda Borczyka. – Był cały czas ze mną i wspierał mnie na trasie. Wy zginęliście za nas, my dla Was biegniemy. Niesamowita impreza – dodaje kapral.

Naval i Komandosi z Lublińca też zdobyli Monte Cassino

W przeciwieństwie do olimpijczyka Wójcika, który startował już w setkach imprez sportowych różnego szczebla, Naval, felietonista portalu polska-zbrojna.pl, biegiem na Monte Cassino zadebiutował w imprezie biegowej. Jak na debiutanta spisał się wyśmienicie. Udało mu się zająć miejsce w czołowej setce zawodników – był 99. Trasę pokonał w 47 min 26 s.

Naval, felietonista portalu polska-zbrojna.pl, biegiem na Monte Cassino zadebiutował w imprezie biegowej.

– Przed startem każdy wynik poniżej 50 min brałbym w ciemno. Do zawodów przygotowywałem się dosyć intensywnie. Mieszkam w bloku, który ma 17 pięter. Pokonywałem te piętra kilka razy dziennie – mówi Naval, który biegł ku chwale Józefa Pieńkowskiego, podporucznika z 3 Batalionu Karabinów Ciężkich. – Dzień przed biegiem byłem na jego grobie. Teraz czuję się szczególnie związany z jednym z poległych tutaj żołnierzy – dodaje nasz felietonista.

Finisz pododdziału z Lublińca.

Natomiast 55 min 9 s potrzebowali na pokonanie 10 km w mundurach i butach wojskowych żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów oraz towarzyszący im rezerwista lublinieckiej jednostki st. szer. rez. Krzysztof Szwed. Ośmioosobowy pododdział w szyku dwójkowym zameldował się na mecie (na miejscach od 311. do 318.) z biało-czerwoną flagą. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, bo przed startem nie zakładali, że uda im się przebiec dystans poniżej godziny. – Pomogła nam w tym pogoda. Gdyby było gorąco, tak jak jeszcze godzinę przed startem, a nie deszczowo, to pewnie zmuszeni byśmy byli do przejścia na trasie do marszu – mówi st. szer. rez. Krzysztof Szwed, rzecznik prasowy lublinieckiej Mety. – Wszyscy wytrzymali trudy biegu. Nikt nie odstawał. Sprawdziła się taktyka, którą opracowaliśmy przed startem – dodaje rzecznik. Po biegu cały pododdział udał się na Polski Cmentarz Wojenny, aby oddać cześć poległym polskim żołnierzom i odwiedzić mogiły tych, których nazwiska towarzyszyły im podczas biegu.

Gen. bryg. pil. Dariusz Wroński.

Żołnierze z Lublińca po drodze wyprzedzili gen. bryg. pil. Dariusza Wrońskiego, jedynego generała biorącego udział w biegu. – Po wyminięciu mnie biegnący pododdział jakby dostał skrzydeł – przyznaje generał, który na mecie został sklasyfikowany na 379 miejscu. 10 km pokonał w 56 min 27 s. – Nie potrafię się odnieść do tego wyniku, gdyż po raz pierwszy brałem udział w tak specyficznym biegu. 10 km na płaskich trasach już kilka razy pokonałem notując czasy w granicach 40-42 min. Dzisiejszy wynik nie jest jakimś rewelacyjnym, ale liczy się, że podjąłem to wyzwanie. Obiecałem pani Annie Marii Anders, że będę symbolicznie zdobywał to Monte Cassino i musiałem to zadanie wykonać – podkreśla generał, który biegł w furażerce i z dwoma numerami na piersi. Na jednym miał nazwisko strzelca Józefa Koniecznego z 16 Lwowskiego Batalionu Strzelców, a na drugim generała Władysława Andersa. – „Dźwigałem” taką wielką odpowiedzialność na sobie. Wiedziałem, że ich nie zawiodę. Teraz jestem dumny, że pierwszy polski generał po 70. latach znowu zdobył Monte Cassino – mówi dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Wyniki
Mężczyźni, kategoria open
1. Jaouad Zain (Maroko) 35 min 20 s
2. Paul Kipchumba Sugut (Kenia) 35,24
3. szer. Adam Nowicki (Polska / 12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin) 35,57
4. szer. Tomasz Grycko (Polska / 7 Brygada Obrony Wybrzeża Słupsk) 36,24
5. Yassine Kabbouri (Maroko) 36,38
6. Ismail Adim (Włochy) 36,55

10. st. chor. Zbigniew Murawski (Polska / 12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin) 38,45
11. kpr. Rafał Wójcik (Polska / 12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin) 38,46
12. szer. Tomasz Świątkowski (Polska / Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych) 38,33

Kobiety, kategoria open
1. Jepchirc Rebecca Korir (Włochy) 41,34
2. Meriyem Laamachi (Maroko) 42,19
3. Hanane Janat (Maroko) 44,00
4. Karolina Pilarska (Polska / Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec) 45,38
5. Virginia Petrei (Włochy) 45,54
6, chor. Marta Szenk (Polska / Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych) 46,57.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, Naval, Małgorzata

dodaj komentarz

komentarze


Amerykańska przyszłość WZL
 
Śladami Pierwszej Pancernej
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Brunatno-czerwona zmowa
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Spełniliśmy swój obowiązek
Piknik ze smakiem
Szukamy następcy Herculesa
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Bohaterowie jadą na wakacje
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wojsko wróciło do Lublina
Irańskie szachy
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Przysięga śląskich terytorialsów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
High Confidence Operations
Nowa misja i nowy sprzęt
Strzelać nauczyłem się sam
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Czarny odchodzi do cywila
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Rozpoczynamy nową erę
„Pułaski” wrócił do kraju
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Desant z transportowca-giganta
Od sojusznika do kata
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
A Wave of Alliances
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wielofunkcyjny scyzoryk
Preselekcja u komandosów
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Przez krew zdobyty Śląsk
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wędrówka dla Dwóch Serc
Wozy amunicyjne do Raków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Sprawdzają Brutusa
Rivalry on Closed Sea
Wojna wywiadów
Zielonka dla Patriotów
A Torn Subcontinent
Cienka niebieska linia
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO