moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odsłonią sekrety kobiecych mundurów

O mundurach, które noszą, wiedzą wszystko, bo wiele czasu i energii poświęciły na to, by je zdobyć. Teraz chcą opowiadać o nich innym. Rekonstruktorki "V for Victory" i GRH Die Blitze organizują pokaz umundurowania. – Chcemy upamiętnić dzielne kobiety, które gotowe były do ogromnych poświęceń w ciężkich czasach wojny – mówi Emi Weiss, jedna z organizatorek pokazu.

Pokaz mundurów kobiecych będzie częścią programu tegorocznej Strefy Militarnej – spotkania miłośników historii, które odbywa się w Podrzeczu koło Gostynia i Piasków w Wielkopolsce. W tym roku impreza odbędzie się od 10 do 13 lipca. – Podkreślamy, że nie będzie to pokaz mody! – mówi Emi Weiss. – Każda z naszych uczestniczek jest ekspertką w swojej dziedzinie, poświęciły wiele czasu i energii na zdobycie wiedzy i przygotowanie swojej sylwetki. Chcemy się tym podzielić z zainteresowanymi.

Dziewczyny  z  "V for Victory" i GRH Die Blitze chcą zaprezentować mundury kobiecych formacji wojskowych, które funkcjonowały przy każdej armii biorącej udział w walkach na frontach II wojny światowej. – Wkład kobiet w wysiłek wojenny jest często pomijanym tematem. Czas to zmienić – tłumaczy Emi Wiess. – Każda z uczestniczek powie kilka słów na temat historii danej formacji i przytoczy ciekawe fakty warte zapamiętania. Niektóre z rekonstruktorek szykują też minipokazy, np. w jaki sposób zakładano maskę przeciwgazową, jak wyglądała musztra w wykonaniu kobiet, na czym polegała obsługa radia.

Przed rekonstruktorkami bardzo dużo pracy, bo chcą opowiedzieć o niemal każdym szczególe kobiecych mundurów oraz o tym, jak zmieniały się one na przestrzeni lat. – Każda wojskowa formacja kobieca posiadała przynajmniej kilka różnych sortów mundurowych, poczynając od mundurów polowych przeznaczonych do pracy w warunkach przyfrontowych, poprzez mundury wyjściowe noszone podczas przepustek i ceremonii, kończąc na specjalistycznym umundurowaniu np. pielęgniarek czy kobiet służących na pokładach samolotów lub statków – tłumaczy jedna z rekonstruktorek. – Mundury przydzielane kobietom od czasu wybuchu wojny przechodziły wiele transformacji przez cały okres jej trwania. Zmieniały się kolory, kroje, materiały, dodatki. W trakcie pokazu postaramy się uwzględnić wszystkie czynniki i jak najdokładniej opowiedzieć o prezentowanych mundurach w sposób jak najciekawszy, posiłkując się ciekawostkami, anegdotkami i minipokazami.

Do tej pory chęć udziału w pokazie zgłosiło ponad 30 rekonstruktorek różnych formacji z Polski i zagranicy. Na pokazie zostaną zaprezentowane między innymi mundury: Armii Czerwonej, Pomocniczej Służby Kobiet (PSK), Auxiliary Territorial Service (ATS), Women's Auxiliary Air Force (WAAF), Army Nurse Corps (ANC), Women's Army Corps (WAC), Deutsches Rotes Kreuz (DRK), Nachrichtenhelferin des Heeres, Lotta Svärd, Przysposobienia Wojskowego Kobiet (PWK), Australian Women's Army Service, Frontsøster, Organisation Todt (OT) i 1 Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater. 

Lista jest otwarta, udział w pokazie mogą wziąć rekonstruktorki zajmujące się okresem II wojny światowej. – Przynależność do grupy rekonstrukcji historycznej też nie jest obowiązkowa, chętnie rozpatrzymy też indywidualne zgłoszenia – mówi Emi Weiss. Każda osoba powinna posiadać odpowiedni mundur i rzetelną wiedzę na temat odtwarzanej formacji. 

Dziewczyny nie mogą mieć współczesnych fryzur albo włosów pofarbowanych na nienaturalne kolory, zabronione są też tatuaże w widocznych miejscach oraz tipsy. Rekonstruktorki nie powinny też mieć biżuterii oraz makijażu, który nie odpowiadałby standardom lat 40.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem mogą wysyłać swoje zgłoszenia przez Facebook (Emi Weiss; Army Nurse Corps; Stowarzyszenie Historyczne "V for Victory"), e-mail (emi.weiss@gmail.com). W wiadomości musi znaleźć się informacja, jaką jednostkę dana osoba chciałaby zaprezentować i do jakiej grupy się należy. Zgłoszenia można przysyłać do końca czerwca.

Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. Emi Weiss

dodaj komentarz

komentarze


Od latarki do samolotu… 100 lat Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
 
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Gumowy czołg, realny front
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Zmiany w przepisach mundurowych
Modernizacja bombowców
Medale dla uczestników walk w Karbali
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
NSR wciąż przyjmuje ochotników
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Działalność firm na rzecz obronności
Rekordowy „Projekt Wojownik” w Giżycku
Likwidacja komendanta Junka
Obrady Rady Unii Europejskiej
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Kierunek: Afganistan
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Poprady w Gołdapi
Rozbicie więzienia w Końskich
Jak zginął „Ponury”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Następcy Herculesów
Terytorialsi z szansą na oficerskie gwiazdki
W spadochroniarstwie trzeba wciąż się uczyć
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Tu się zadań nie wybiera
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Jak „Tannenberg” poszedł na dno
Trudny sojusz partyzantów
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Stulecie wojskowej Akademii
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Polski wkład w operację „Overlord”
Logistycy na poligonie w Drawsku
A Half-Open Gate to Hell
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Rydwany dżihadu
Pamięć dodaje skrzydeł
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Nowe plecaki dla żołnierzy
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
F-16 wracają do Polski
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Desant poza strefę komfortu
Flota przyszłości
Miroslawiec Up
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Jihadist Mill

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO