moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Stanisław Koziej: NATO musi wzmocnić wschodnią flankę

Rozbudowa infrastruktury obronnej NATO w Polsce jest kluczowa, bo od tego zależy, czy w razie potrzeby będziemy w stanie przyjąć na naszym terytorium sojusznicze wojska – powiedział na antenie radiowej Trójki Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Film: Polskie Radio Trójka

Zdaniem ministra Kozieja chociaż od rozszerzenia Sojuszu na wschód minęło 15 lat, większość wojskowych instalacji nadal znajduje się w krajach „starego” NATO. Kryzys na Ukrainie pokazał jednak, że należy zmienić program rozbudowy natowskiej infrastruktury, tak by składy z paliwem i amunicją, lotniska czy porty przygotowane do obsługi wojsk sojuszniczych znalazły się bliżej wschodniej granicy, w tym także w Polsce.

– Po wstrząsie krymskim istnieje powszechne przekonanie, że Sojusz musi wzmocnić wschodnią flankę – mówił gość radiowej Trójki. Nie wykluczył, że już niedługo zwiększy się liczebność natowskich wojsk na polskim terytorium. – O tym będziemy decydowali w trakcie wrześniowego szczytu NATO – powiedział minister. Jego zdaniem, mogłyby to być na przykład pododdziały logistyczne, podobne do lotniczego Aviation Detachment, których misją byłaby budowa zdolności do szybkiego przyjęcia większych sił.

Pytany o ewentualne kroki odwetowe ze strony Rosji, które mogą być efektem wzmacniania wschodniej flanki NATO, szef BBN powiedział, że nie wolno ulegać tego rodzaju szantażowi. – Właśnie w tym celu budujemy obronę przeciwrakietową. Musimy mieć potencjał, by nie bać się informacji o rozmieszczeniu pocisków u naszych granic – mówił minister Koziej.

MC

autor zdjęć: arch. BBN

dodaj komentarz

komentarze

~Wandal
1399976100
Wschodnia taktycznie/praktycznie flanka kończy się na niemczech za Berlinem :D jesteśmy spisani na straty dla nato. W końcu politycy zdąża w razie W uciec. a armia nasza liczy 20tys. nie 200. przynajmniej tyle przedstawia realna siłę liniową
0B-02-CB-0B
~scooby
1399668480
1. to musimy się obronić przez 2 tygodnie = 200 000 armia. 2. Obronić tą infrastrukturę przed np: Iskanderami. 3 .Dobrym łatwiej się pomaga.
39-FF-C3-6D
~ja
1399658040
NATO nic nie musi. Polska zmarnowała lata na dozbrojenie armii. Niezłe projekty sprzętu wojskowego zostały zniszczone przez polityków. (czołg GORYL / śmigłowiec typowo bojowy / samolot poddżwiękowy IRYDA, SKORPION, ORKAN, KOBRA/ zestaw przeciwlotniczy LOARA-lufowy i rakietowy / samoloty bezzałogowe zdalnie sterowane odrzutowe i wirnikowe z WSK Mielec / platforma wielozadaniowa ANDERS / W latach 90tych jeden z kongresmenów w USA polskiego pochodzenia powiedział takie zdanie umieszczone w jednej z gazet w Polsce poświęconej wojsku polskiemu: "STWÓRZCIE SOBIE ARMIĘ TAK SILNĄ NA JAKĄ WAS TYLKO STAĆ. TO JEST WASZYM GWARANTEM BEZPIECZEŃSTWA." W tamtym czasie wśród wojskowych, polityków panowało przekonanie że wszystko co zachodnie jest SUPER a co krajowe jest "be" i niszczono przemysł krajowy zbrojeniowy na wszelkie możliwe sposoby. To CUD że zakłady jeszcze istnieją. Polskie zakłady zbrojeniowe dużo potrafią a mogą jeszcze więcej. Dla naszego dobra!
9C-1A-F3-58
~Luke
1399645860
Don't count on NATO, count on your self Poland! Your Eastern flank and any border should be protested by your self's. My view is if you are not able to protect your country and people then your should have smaller borders, So Poland protest your people and Borders your self and don't count on NATO
89-B5-6E-3D

High Confidence Operations
 
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
A Wave of Alliances
Obrady Rady Unii Europejskiej
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Piknik ze smakiem
Irańskie szachy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Amerykańska przyszłość WZL
Desant z transportowca-giganta
Wielofunkcyjny scyzoryk
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Strzelać nauczyłem się sam
Preselekcja u komandosów
Zielonka dla Patriotów
A Torn Subcontinent
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Od sojusznika do kata
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Rozpoczynamy nową erę
Śladami Pierwszej Pancernej
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Spełniliśmy swój obowiązek
Rivalry on Closed Sea
„Pułaski” wrócił do kraju
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Przez krew zdobyty Śląsk
Najpierw czekanie, potem pośpiech
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Szukamy następcy Herculesa
Wojna wywiadów
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Wozy amunicyjne do Raków
Jedna misja, jeden zespół
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojsko wróciło do Lublina
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Cienka niebieska linia
Czarny odchodzi do cywila
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Przysięga śląskich terytorialsów
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Brunatno-czerwona zmowa
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Sprawdzają Brutusa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO