moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON: Pracujemy nad uwolnieniem obserwatorów

MON jest w stałym kontakcie z OBWE, stroną ukraińską oraz z Niemcami, którzy organizowali misję obserwatorów. Wierzę, że wysiłki dyplomatyczne i zdrowy rozsądek zwyciężą. Bardzo intensywnie nad tym pracujemy – podkreślił dziś Tomasz Siemoniak, minister obrony. Wśród porwanych w piątek w Słowiańsku obserwatorów OBWE jest polski oficer.


MON i MSZ ponownie zaapelowały dziś o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie porwanych członków OBWE. „Solidaryzujemy się z oświadczeniem pełniącego obecnie funkcję przewodniczącego OBWE prezydenta i ministra spraw zagranicznych Szwajcarii Didiera Burkhaltera, który potępił zatrzymanie inspektorów tej organizacji przez prorosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie i zaapelował o ich niezwłoczne uwolnienie” – czytamy w oświadczeniu obu ministerstw.

„Zgadzamy się, że uwolnienie jednego z obserwatorów z powodu stanu zdrowia jest pozytywnym krokiem. Zarazem jednak przetrzymywanie pozostałych to sytuacja nie do przyjęcia” – zaznaczono.

W składzie grupy, uprowadzonej w piątek w Słowiańsku we wschodniej Ukrainie, było siedmiu międzynarodowych obserwatorów wojskowych – trzech Niemców, Polak, Czech, Szwed, Duńczyk i niemiecki tłumacz oraz pięciu ukraińskich wojskowych. Szwed został uwolniony w niedzielę wieczorem ze względu na zły stan zdrowia. Według źródeł agencji Interfax-Ukraina uprowadzeni są przetrzymywani w zajętej przez separatystów siedzibie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. MSZ i MON podkreśliły, że „polska dyplomacja i inne resorty, wraz z partnerami zagranicznymi, dokładają wszelkich starań, by doprowadzić do zwolnienia pozostałych inspektorów OBWE, w tym obywatela RP”.

Także minister obrony Tomasz Siemoniak zapewnił w poniedziałek, że jest w stałym kontakcie z OBWE i stroną ukraińską oraz z Niemcami, którzy organizowali tę misję, i wszystkimi państwami, które mają tam swoich przedstawicieli. – Liczymy na to, że wysiłki OBWE i wysiłki dyplomatyczne doprowadzą do uwolnienia zatrzymanych i przetrzymywanych bezprawnie osób – podkreślił szef MON. – To jest niedopuszczalne i bezprecedensowe, że zatrzymani zostali obserwatorzy OBWE. Do tej pory takie sytuacje się nie zdarzały. Wierzę, że wysiłki dyplomatyczne i zdrowy rozsądek zwyciężą. Bardzo intensywnie nad tym pracujemy – i MSZ, i MON, i wszystkie służby – zaznaczył Siemoniak.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ocenia, że w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Słowiańsku na wschodzie kraju przetrzymywanych jest ok. 40 porwanych przez nich osób. W tym gronie są międzynarodowi obserwatorzy wojskowi. Jak poinformowała rzeczniczka SBU Maryna Ostapenko na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kijowie, porywacze nie wysunęli dotychczas żadnych żądań związanych z ewentualną wymianą zatrzymanych przez nich osób.

PAP, dafa

autor zdjęć: Ann-Dorit Boy

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1398698400
Rosyjskie plany są tak oczywiste, że aż śmieszne. 1. Destabilizacja regionu , kwestionowanie państwowości a później bratnia siła przywróci porządek i funkcjonowanie + gospodarcze profity dla regionu. Niech rządzi byle kto , byle był porządek i spokój. Z Naszej perspektywy to akt czysto bandycki i tak należy go rozwiązać.
39-FF-C3-6D

Strzały na granicy
 
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Konkurs pamięci o Katyniu
W BBN o sytuacji na granicy
Keeping Guard on Integrity
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Survival w Kosowie
Polska członkiem Eurokorpusu
Legionowski szpital niemal gotowy
Bez AK, ale nadal w walce
Spędź ferie z WOT
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Nowa Rada przy prezydencie
Pierwszy krok do zawodowców
Otwarte bramy Auschwitz
Jak Perun z Piratem
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Wiedza, która ratuje życie
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Polska marynarka ćwiczy z siłami NATO
Misja nie tylko wojskowa
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Na granicy (na razie) spokojniej
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Nauka kruszenia lodu
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Oczy na wschodnią flankę
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Walka, która poruszyła Europę
Na wolność przez dwa mury
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Jakie zmiany dla podchorążych?
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
W Brukseli o przyszłości NATO
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Gotowi na arktyczne zimno
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Nowe garaże dla Leopardów
Zima, skały i kawalerzyści
Saperzy rozminowują Kłaj
Rodzeństwo na medal
Zielony, żółty czy czerwony?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO