moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi obserwatorzy nadal przetrzymywani

Nie ma kontaktu z wojskowymi obserwatorami porwanymi przez prorosyjskich separatystów w Słowiańsku na Ukrainie. Wśród ośmiu członków misji jest polski oficer. Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier wezwał Rosję do interwencji na rzecz uwolnienia uprowadzonych. Ukraińska służba bezpieczeństwa twierdzi, że separatyści zamierzają wykorzystać obserwatorów jako żywe tarcze.

Wojskowi obserwatorzy OBWE uprowadzeni zostali w piątek na wschodzie Ukrainy, gdzie trwają walki separatystycznych bojówek. Porwani to wojskowi z Niemiec (trzech plus tłumacz) oraz po jednym z Polski, Czech, Szwecji i Danii. Ukraińskie MSW podaje, że razem z pięcioma ukraińskimi żołnierzami są przetrzymywani w okupowanym przez separatystów budynku Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Słowiańsku. Separatyści twierdzą, że obserwatorzy to „żołnierze przebywający na ich terytorium bez pozwolenia”. Zarzucają także, że wśród nich jest „kijowski szpieg”.

Z porwanymi nie ma kontaktu i nie wiadomo do końca, w jakich warunkach są przetrzymywani. Według ukraińskiej służby bezpieczeństwa są one złe, a jeden z obserwatorów wymaga pomocy medycznej. Z informacji SBU wynika także, że separatyści planują wykorzystać obserwatorów jako żywe tarcze.

Z kolei samozwańczy burmistrz Słowiańska i przywódca separatystów Wiaczesław Ponomariow twierdzi, że warunki, w których przetrzymywani są członkowie misji, są dobre, a jeden z nich, który choruje na cukrzycę ma ze sobą leki. Zapytany jednak o porwanych, Ponomariow przyznał, że jest gotowy wymienić obserwatorów na zatrzymanych przez władze Ukrainy bojówkarzy.

W grupie porwanych wojskowych jest polski oficer. Choć resort nie ujawnił tożsamości uprowadzonego, to rosyjska telewizja LifeNews pokazała dokumenty zatrzymanych wojskowych, w tym także identyfikator z polską flagą i nazwiskiem.

Pośrednikiem w negocjacjach pomiędzy Ukraińcami a separatystami jest niemiecki rząd. W Berlinie powstał sztab kryzysowy. – Uprowadzeni nie są członkami misji obserwacyjnej OBWE, lecz bilateralnej misji, podjętej pod kierownictwem centrum weryfikacyjnego Bundeswehry na zaproszenie ukraińskiego rządu. Dlatego rokowania będą prowadzone za pośrednictwem Niemiec – wyjaśniał Claus Neukirch, wicedyrektor Centrum Zapobiegania Konfliktom OBWE w wywiadzie dla austriackiej telewizji publicznej ORF.

Po południu polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski napisał na Twitterze, że przeprowadzono międzynarodową telekonferencję na temat zakładników, szczegółów rozmowy nie ujawniono. Wcześniej Frank-Walter Steinmeier, szef niemieckiego MSZ, zaapelował do Rosji o interwencję na rzecz uwolnienia wojskowych obserwatorów OBWE. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Niemcy w sobotę wysłały do Słowiańska grupę negocjatorów OBWE, którzy mają rozmawiać na temat uwolnienia uprowadzonych.

Porwanie członków misji OBWE potępiły m.in. Stany Zjednoczone. Zarówno USA, jak i UE zapowiedziały wprowadzenie nowych sankcji wobec rosyjskich obywateli, w tym osób z najbliższego otoczenia Władimira Putina. Niepokój Zachodu wzbudziły także informacje Pentagonu, który podał, że w nocy z piątku na sobotę rosyjskie myśliwce kilkakrotnie naruszyły przestrzeń powietrzną Ukrainy. Rosjanie prowadzą duże manewry przy swojej wschodniej granicy.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wysłała swoich obserwatorów na Ukrainę 5 marca. Porwani obserwatorzy działali na podstawie Dokumentu Wiedeńskiego z 1999 roku o środkach budowy zaufania i bezpieczeństwa. W ramach misji monitorowali na Ukrainie przestrzeganie prawa międzynarodowego i obrony ludności cywilnej podczas operacji antyterrorystycznej przeciw separatystom.

Wspólne oświadczenie MON i MSZ w sprawie misji OBWE porwanej w Słowiańsku

Zdecydowanie potępiamy fakt porwania i przetrzymywania przez prorosyjskich separatystów członków inspekcji wojskowej na Ukrainie wschodniej. Inspekcję zorganizowano na podstawie Dokumentu Wiedeńskiego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Celem inspekcji jest rzetelna i obiektywna obserwacja sytuacji wojskowej w regionie, a głównym organizatorem inspekcji są Niemcy. Potwierdzamy, że wśród przetrzymywanych osób jest obywatel RP, zawodowy oficer Wojska Polskiego.

Wzywamy porywaczy do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia przetrzymywanych osób, a wspólnotę międzynarodową do wzmożonych wysiłków na rzecz ich oswobodzenia. Mamy nadzieję, że wszystkie strony zaangażowane w konflikt podejmą niezbędne kroki dla uwolnienia inspektorów. Naszym wspólnym celem jest jak najszybsze uwolnienie zatrzymanych i kontynuacja działań OBWE wspierających rozwiązanie kryzysu.

Dyplomacja i inne resorty podejmują wszelkie możliwe dzialania na rzecz uwolnienia polskiego obywatela w ścisłej współpracy z partnerami zagranicznymi. Nagłaśnianie tych działań w żaden sposób nie pomoże w uwolnieniu zakładników, tak samo jak wykorzystywanie tej sprawy w bieżących rozgrywkach politycznych.

Apelujemy do mediów o uszanowanie wrażliwości rodziny porwanego Polaka i niepublikowanie jego danych i wizerunku.

Jacek Sońta
Rzecznik Prasowy MON

Marcin Wojciechowski
Rzecznik Prasowy MSZ

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: OBWE

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1398590640
Wysłać do obserwacji MQ-1 a do odbicia Grom.
39-FF-C3-6D
~Sparks20
1398550680
GROM do akcji
EB-42-48-A2
~Taki sobie
1398550260
No to wypada by Ukraina poprosiła o akcję GSG 9. Polska pewnie tez by sobie poradziała, ale taka akcja w wykonaniu polskich jednostek niosła by ze sobą większe "ryzyko polityczne'.
E3-5B-02-5E

(Nie)ludzka broń Łukaszenki
 
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Polska członkiem Eurokorpusu
Jak Perun z Piratem
Walka, która poruszyła Europę
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Misja nie tylko wojskowa
Gotowi na arktyczne zimno
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Rodzeństwo na medal
Oczy na wschodnią flankę
Strzały na granicy
Otwarte bramy Auschwitz
Keeping Guard on Integrity
Nowa Rada przy prezydencie
Saperzy rozminowują Kłaj
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Jakie zmiany dla podchorążych?
Polska marynarka ćwiczy z siłami NATO
W BBN o sytuacji na granicy
Zima, skały i kawalerzyści
Spędź ferie z WOT
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Nowe garaże dla Leopardów
Zielony, żółty czy czerwony?
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Bez AK, ale nadal w walce
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Legionowski szpital niemal gotowy
W Brukseli o przyszłości NATO
Konkurs pamięci o Katyniu
Na wolność przez dwa mury
Survival w Kosowie
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Pierwszy krok do zawodowców
Nauka kruszenia lodu
Na granicy (na razie) spokojniej
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Wiedza, która ratuje życie
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO