moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obserwatorzy OBWE w rękach separatystów

Siedmiu obserwatorów OBWE, w tym polski oficer, oraz pięciu ukraińskich żołnierzy zostało zatrzymanych w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy. Do ataku przyznali się separatyści, którzy twierdzą, że w tej grupie jest „kijowski szpieg”. Trwają negocjacje w sprawie uwolnienia tych osób.

Misja OBWE na Ukrainie od początku miała problemy z wykonywaniem swojego mandatu. Na zdjęciu blokada w okolicach Armiańska, która uniemożliwiła obserwatorom wjazd na Krym.

– Potwierdzam, że w grupie obserwatorów OBWE jest polski oficer – powiedział Jacek Sońta, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej.  Z informacji podanych przez niemiecki resort obrony wynika, że w skład misji wchodzi trzech wojskowych z Niemiec i po jednym z Polski, Czech, Szwecji i Danii.

O prawdopodobnym ataku na grupę przedstawicieli Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i towarzyszących im ukraińskich wojskowych poinformowało dzisiaj MON Ukrainy. – Jeśli informacje te zostaną potwierdzone, to mamy do czynienia z rażącym przestępstwem dokonanym przez terrorystów przeciwko zasadom OBWE, które nie pozostanie bez odpowiedzi ze strony Ukrainy i społeczności międzynarodowej – podkreślał przed południem Jewhen Prerebyjnis, rzecznik MSZ.

Po południu do uprowadzenia obserwatorów przyznali się prorosyjscy separatyści działający w Słowiańsku. Reuters cytował jednego z ich liderów, który powiedział, że powodem ataku miała być rzekoma obecność w tej grupie „kijowskiego szpiega”.

Jak podało ukraińskie MSW, obserwatorzy OBWE i ukraińscy żołnierze są obecnie przetrzymywani w okupowanym przez separatystów budynku Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w Słowiańsku. Władze Ukrainy podjęły próbę negocjacji z porywaczami. Separatyści nie chcą jednak prowadzić rozmów, bo jak twierdzą, muszą się wcześniej skontaktować z właściwymi organami Federacji Rosyjskiej.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wysłała swoich obserwatorów na Ukrainę 5 marca. Mieli oni monitorować rozwój sytuacji na Krymie. Teraz ich celem jest kontrola realizacji ubiegłotygodniowych porozumień genewskich.

MC

autor zdjęć: arch. OBWE

dodaj komentarz

komentarze


Żywią i bronią
Nadchodzą zmiany
Zbrodnicza farsa
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
PIRX-1 na orbicie
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Równanie z „Iksem”
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Twarzą w twarz
Zatrzymać drona
Dronowy kierunek przyszłości
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Paliwowy krwiobieg NATO
Drony na Legii
Domek Pilota w LAW otwarty
Sojusznicza medycyna pola walki
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Śmierć w sercu Azji
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Podróż w ciemność
Wielki sukces podchorążych z AMW
Barakudy z Polski
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Szerszeń z Sochaczewa
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Przełomowe porozumienie
USA znów uderzyły w Iran
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Prezydent RP o szczycie NATO
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Studenci w koszarach
NATO liczy wydatki przed szczytem
Miliardy na obronność
Przełomowe zdolności artylerzystów
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Królowa wspinaczki kończy karierę
Wsparcie ma znaczenie
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
PKW Irak zostaje w Jordanii
Tropem tajemnic z przeszłości
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Ostatnia niedziela…
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Bez zmian w emeryturach
Sztuka tworzenia kryptonimu
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Mundur i bokserskie rękawice
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Polski wkład w operację „Overlord”
Pieta Michniowska
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
NATO zwiększy produkcję broni
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Mundur w paczkomacie
Jak wygląda nowa selekcja do JW AGAT?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO