moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Siemoniak: więcej NATO w Europie

Zwiększenie wydatków na obronność i wzmocnienie kolektywnej obrony NATO – to główne propozycje Rady ds. Zagranicznych UE w odpowiedzi na ukraiński kryzys. W spotkaniu unijnych szefów resortów obrony, które miało miejsce w Luksemburgu, wziął udział Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.


Głównym tematem posiedzenia Rady był konflikt rosyjsko-ukraiński i jego konsekwencje dla bezpieczeństwa państw Unii Europejskiej. Oprócz szefów resortów obrony, w spotkaniu uczestniczył Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO. Minister Tomasz Siemoniak podkreślał na posiedzeniu Rady, że konieczne jest wzmocnienie obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowo-Wschodniej. Szef MON przekonywał, że mogą to być „różne formy obecności wojskowej NATO na wschodzie”, np. ćwiczenia rotacyjne sił powietrznych USA. – Ale przede wszystkim chodzi o to, co się wydarzy w długim okresie, jakie wnioski NATO, Stany Zjednoczone i UE wyciągną z kryzysu na Ukrainie. Nie chciałbym, aby wszystkie dyskusje sprowadzały się do tego, ile tysięcy żołnierzy miałoby się pojawić. To nie jest miara bezpieczeństwa. To ważne i także o tym będziemy rozmawiać, ale chodzi o całą serię przedsięwzięć zakrojonych na lata, a może nawet dziesięciolecia, które sprawią, że środkowo-wschodnia część Europy będzie się czuła bezpieczna – tłumaczył minister Siemoniak.

Szef MON dodał, że spodziewa się dalszej „znaczącej obecności” amerykańskich sił powietrznych w Polsce po zakończeniu ćwiczeń rotacyjnych z udziałem 12 amerykańskich samolotów F-16 w bazie lotnictwa w Łasku. – Rozmawiamy z Amerykanami. Ta rotacja, która rozpoczęła się w marcu będzie miała swój koniec i spodziewamy się następnej. Nie chcę mówić, czy to będzie 16, 18 czy 20 amerykańskich samolotów F-16 – mówił minister Siemoniak w Luksemburgu.

Briefing ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka przed posiedzeniem Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej FAC (Foreign Affairs Council). Film: MON.

Podczas spotkania ministrów obrony UE, sekretarz generalny NATO zaapelował o zwiększanie wydatków państw Unii na obronność. Mimo że Sojusz zaleca, by państwa członkowskie przeznaczały na ten cel około 2 proc. PKB, od kilku lat nakłady na inwestycje wojskowe w Europie maleją i są znacznie poniżej postulowanego poziomu. Zdaniem ministra Siemoniaka, konflikt rosyjsko-ukraiński prawdopodobnie zmobilizuje do zwiększenia wydatków na obronność. – To i tak nie oszałamia w porównaniu do rosyjskich wydatków wynoszących 4 proc. PKB. Wzrost zagrożeń jest bodźcem, który powinien dać wielu rządom do myślenia. Przez kilka lat panowało poczucie, że zagrożeń nie ma, a kryzys finansowy dawał pretekst do redukowania wydatków na obronność. Sądzę, że w tej sprawie możemy liczyć na pewien przełom, choć wszyscy są ostrożni, jeśli chodzi o szafowanie pieniędzmi i obietnicami – przyznał Tomasz Siemoniak.

Polski minister zaproponował podczas posiedzenia Rady, by zarówno UE, jak i NATO zwiększyło współpracę wojskową z Ukrainą. Przypomniał, że Kijów jest zainteresowany udziałem w Grupie Bojowej Grupy Wyszehradzkiej. Oddział, który tworzą Polska, Czechy, Węgry i Słowacja, ma osiągnąć gotowość bojową w 2016 roku.

Po spotkaniu w Luksemburgu minister Siemoniak wyruszy do Waszyngtonu. Podczas dwudniowej wizyty w USA szef MON spotka się z sekretarzem obrony Chuckiem Hagelem. Politycy będą rozmawiać m.in. o polsko-amerykańskiej współpracy wojsk specjalnych i sił powietrznych. – Zależy nam na długofalowym zacieśnianiu współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Będziemy rozmawiali o latach i dziesięcioleciach, a nie tylko o najbliższych tygodniach – zapowiadał dziś Tomasz Siemoniak.

W środę – według nieoficjalnych informacji – Amerykanie przedstawią propozycje jak wzmocnić kolektywną obronę NATO. Pod uwagę brane są takie rozwiązania jak np. wysłanie przez USA kolejnych sześciu samolotów wielozadaniowych F-16 do Polski czy skierowanie dodatkowych samolotów do baz w krajach bałtyckich, gdzie obecnie stacjonuje 10 maszyn F-15. Według dziennika „Wall Street Journal” Waszyngton rozważa umieszczenie we wschodnioeuropejskich krajach NATO 200 żołnierzy ze stacjonującej we Włoszech 173 Dywizji Piechoty.

JT, TVN24

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
 
Strykery znów na Mazurach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
To nie mogło się udać, ale…
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Kajak idealny dla komandosa
Terytorialsi za oceanem
USA nie zacznie wojny z Iranem
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Wojsko wzywa na kwalifikację
We Are All Darfur
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Polsko-łotewska „Zima”
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
They Train Together, They Fight Together
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Nowy wiceminister w MON
Obradowała Rada Gabinetowa
Dragoni na poligonie
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Podoficer po nowemu
Weterani trenują MMA
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Klasy wojskowe po nowemu
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Defense Without Politics
Iran uderza w USA
Beagle dla żołnierzy?
Arsenał Iranu
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Projekt MON dla szkół
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Ostatni samochód Marszałka
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Benemerenti 2020
Bohaterskie Orlęta
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Mobilne moździerze dla armii
Misje na dłużej
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Misja wojownika
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Powstanie bez sukcesu
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Pomagali z narażeniem życia
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO