moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Siemoniak: więcej NATO w Europie

Zwiększenie wydatków na obronność i wzmocnienie kolektywnej obrony NATO – to główne propozycje Rady ds. Zagranicznych UE w odpowiedzi na ukraiński kryzys. W spotkaniu unijnych szefów resortów obrony, które miało miejsce w Luksemburgu, wziął udział Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.


Głównym tematem posiedzenia Rady był konflikt rosyjsko-ukraiński i jego konsekwencje dla bezpieczeństwa państw Unii Europejskiej. Oprócz szefów resortów obrony, w spotkaniu uczestniczył Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO. Minister Tomasz Siemoniak podkreślał na posiedzeniu Rady, że konieczne jest wzmocnienie obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowo-Wschodniej. Szef MON przekonywał, że mogą to być „różne formy obecności wojskowej NATO na wschodzie”, np. ćwiczenia rotacyjne sił powietrznych USA. – Ale przede wszystkim chodzi o to, co się wydarzy w długim okresie, jakie wnioski NATO, Stany Zjednoczone i UE wyciągną z kryzysu na Ukrainie. Nie chciałbym, aby wszystkie dyskusje sprowadzały się do tego, ile tysięcy żołnierzy miałoby się pojawić. To nie jest miara bezpieczeństwa. To ważne i także o tym będziemy rozmawiać, ale chodzi o całą serię przedsięwzięć zakrojonych na lata, a może nawet dziesięciolecia, które sprawią, że środkowo-wschodnia część Europy będzie się czuła bezpieczna – tłumaczył minister Siemoniak.

Szef MON dodał, że spodziewa się dalszej „znaczącej obecności” amerykańskich sił powietrznych w Polsce po zakończeniu ćwiczeń rotacyjnych z udziałem 12 amerykańskich samolotów F-16 w bazie lotnictwa w Łasku. – Rozmawiamy z Amerykanami. Ta rotacja, która rozpoczęła się w marcu będzie miała swój koniec i spodziewamy się następnej. Nie chcę mówić, czy to będzie 16, 18 czy 20 amerykańskich samolotów F-16 – mówił minister Siemoniak w Luksemburgu.

Briefing ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka przed posiedzeniem Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej FAC (Foreign Affairs Council). Film: MON.

Podczas spotkania ministrów obrony UE, sekretarz generalny NATO zaapelował o zwiększanie wydatków państw Unii na obronność. Mimo że Sojusz zaleca, by państwa członkowskie przeznaczały na ten cel około 2 proc. PKB, od kilku lat nakłady na inwestycje wojskowe w Europie maleją i są znacznie poniżej postulowanego poziomu. Zdaniem ministra Siemoniaka, konflikt rosyjsko-ukraiński prawdopodobnie zmobilizuje do zwiększenia wydatków na obronność. – To i tak nie oszałamia w porównaniu do rosyjskich wydatków wynoszących 4 proc. PKB. Wzrost zagrożeń jest bodźcem, który powinien dać wielu rządom do myślenia. Przez kilka lat panowało poczucie, że zagrożeń nie ma, a kryzys finansowy dawał pretekst do redukowania wydatków na obronność. Sądzę, że w tej sprawie możemy liczyć na pewien przełom, choć wszyscy są ostrożni, jeśli chodzi o szafowanie pieniędzmi i obietnicami – przyznał Tomasz Siemoniak.

Polski minister zaproponował podczas posiedzenia Rady, by zarówno UE, jak i NATO zwiększyło współpracę wojskową z Ukrainą. Przypomniał, że Kijów jest zainteresowany udziałem w Grupie Bojowej Grupy Wyszehradzkiej. Oddział, który tworzą Polska, Czechy, Węgry i Słowacja, ma osiągnąć gotowość bojową w 2016 roku.

Po spotkaniu w Luksemburgu minister Siemoniak wyruszy do Waszyngtonu. Podczas dwudniowej wizyty w USA szef MON spotka się z sekretarzem obrony Chuckiem Hagelem. Politycy będą rozmawiać m.in. o polsko-amerykańskiej współpracy wojsk specjalnych i sił powietrznych. – Zależy nam na długofalowym zacieśnianiu współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Będziemy rozmawiali o latach i dziesięcioleciach, a nie tylko o najbliższych tygodniach – zapowiadał dziś Tomasz Siemoniak.

W środę – według nieoficjalnych informacji – Amerykanie przedstawią propozycje jak wzmocnić kolektywną obronę NATO. Pod uwagę brane są takie rozwiązania jak np. wysłanie przez USA kolejnych sześciu samolotów wielozadaniowych F-16 do Polski czy skierowanie dodatkowych samolotów do baz w krajach bałtyckich, gdzie obecnie stacjonuje 10 maszyn F-15. Według dziennika „Wall Street Journal” Waszyngton rozważa umieszczenie we wschodnioeuropejskich krajach NATO 200 żołnierzy ze stacjonującej we Włoszech 173 Dywizji Piechoty.

JT, TVN24

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


A Torn Subcontinent
 
Wozy amunicyjne do Raków
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Jedna misja, jeden zespół
Obrady Rady Unii Europejskiej
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wojna wywiadów
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Amerykańska przyszłość WZL
High Confidence Operations
A Wave of Alliances
Rozpoczynamy nową erę
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Desant z transportowca-giganta
Łask ponownie z dyżurem bojowym
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Wielofunkcyjny scyzoryk
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Cienka niebieska linia
Piknik ze smakiem
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Sprawdzają Brutusa
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Najpierw „Sonda”, później promocja
Spełniliśmy swój obowiązek
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Preselekcja u komandosów
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Irańskie szachy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Warszawa walczy, wracamy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Czarny odchodzi do cywila
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Przysięga śląskich terytorialsów
Rivalry on Closed Sea
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zielonka dla Patriotów
Przez krew zdobyty Śląsk
Śladami Pierwszej Pancernej
„Pułaski” wrócił do kraju
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Od sojusznika do kata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO