moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowa książka o historii NATO

Jak zmieniały się struktury militarne NATO, począwszy od zimnej wojny aż do teraz – tego właśnie można się dowiedzieć z najnowszej książki autorstwa wiceadmirała doktora Stanisława Zarychty, dowódcy Centrum Operacji Morskich. W gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej odbyła się uroczystość jej „wodowania”.


Symboliczne wodowanie nawiązuje do uroczystości rozpoczynającej żywot jednostek pływających. – Wcześniej wodowaliśmy już książki, ale też monety z wizerunkami najsłynniejszych polskich okrętów – przypomina kmdr ppor. Piotr Adamczak, rzecznik Centrum Operacji Morskich. W poniedziałek najnowsza książka wiceadmirała Stanisława Zarychty została pokropiona wodą morską. Za kropidło posłużyła róża, a samego aktu dokonała Karolina Zarychta, córka autora. Wypowiedziała przy tym zwyczajową formułę: „Przez lądy, morza i oceany docieraj tam, gdzie cię oczekują. Rozsławiaj imię Marynarki Wojennej, a także autora. Nadaję ci imię „Struktury militarne NATO 1949–2013”.Książka wiceadmirała Zarychty stanowi kontynuację jego poprzedniej pracy pt. „Doktryny i strategie NATO 1949–2012”. – Moim głównym zamiarem było przedstawienie ewolucji struktur militarnych NATO na wszystkich teatrach wojny od chwili utworzenia aż do końca 2013 roku – wyjaśnia autor. Przez ten czas sytuacja geopolityczna na świecie zmieniała się kilkukrotnie. Sojusz powstawał u progu zimnej wojny, kiedy konfrontacja militarna między dwoma wrogimi blokami wydawała się wielce prawdopodobna, przetrwał rozpad dwubiegunowego świata na początku lat 90. XX wieku i wzrost zagrożenia związanego z terroryzmem. Wszystko to wymuszało zmiany w definiowaniu celów i strukturach organizacyjnych.


Autor postawił sobie za cel dokładne prześledzenie tego procesu. Poszczególne rozdziały książki zostały poświęcone między innymi tworzeniu struktur systemu dowodzenia w okresie zimnej wojny, sytuacji pod koniec tego okresu, a także po rozpadzie ZSRR. Wiceadmirał Zarychta dokonał też oceny potencjału militarnego i zdolności operacyjnych NATO oraz scharakteryzował główne zagrożenia dla międzynarodowego bezpieczeństwa i organizacje, które mają największy wpływ na jego kształtowanie (Sojusz Północnoatlantycki, ale też Unię Europejską, ONZ czy Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie).

Według recenzentów to pierwsza rozprawa, która tak kompleksowo zajęła się tematem natowskich struktur militarnych.


Książka „Struktury militarne NATO 1949–2013” ukazała się nakładem Wydawnictwa Bellona. Będzie dostępna między innymi w księgarniach oraz sprzedaży wysyłkowej. Jest pierwszą publikacją reaktywowanej po latach serii „Biblioteka Wiedzy Wojskowej”. – Przed laty miała one spore znaczenie dla kształtowania strategii i taktyki wojskowej – podkreśla kmdr ppor. Adamczak.

Wiceadmirał doktor Stanisław Zarychta ma 56 lat. W przeszłości był między innymi dowódcą okrętu ORP „Hydrograf”, zastępcą szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i zastępcą dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Obecnie dowodzi Centrum Operacji Morskich – Komponentem Morskim w Gdyni.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Krzysztof Miłosz

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1397493480
Kiedyś, przed 1989 rokiem, NATO COŚ znaczyło! To była SIŁA UDERZENIOWA. Dzisiaj taka siłę uderzeniową posiadają takie państwa jak Rosja, Indie, Chiny, Turcja, Izrael. NATO się "redukuje" a inni się zbroją.
3C-01-3A-37

Sierż. Andrzej Skrajny
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
JTAC wie najwięcej
Ratownicy – zawsze na służbie
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Broń nie tylko dla mundurowych
Kpr. Mariusz Mańczak
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
Kawalerzyści na górskich trasach
Razem dla bezpieczeństwa
Our efforts passed muster
Drugie życie BWR-ów
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
The United States of America Have It Their Way
Prezydent Duda w Białym Domu
Warto być żołnierzem
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
„Patrol” walczy ze skażeniami
Minister zaprasza w szeregi armii
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Zmiany w ustawie o weteranach
Minister obrony z wizytą w Łuczniku
Rząd za kluczowymi zmianami
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
Nothing Can Stop Our Tanks
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Amerykańskie dowództwo przyszłości
St. szer. Łukasz Wojciechowski
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Drużyna Biało-Czerwonych już w Sydney!
Plut. Włodzimierz Wysocki
Pole by choice
Afgańska zmiana gotowa do misji
Polska Casa nad Irakiem
Optoelektronika dla Leopardów
Na macie z mistrzem
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Wyślij paczkę do PKW
Więcej pieniędzy dla armii!
St. chor. sztab. Marek Stosio
Stalowa nowoczesność
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Plut. Krzysztof Polusik
Sierż. Janusz Raczy
Jastrzębie w Albacete
Zmiany w dodatkach służbowych
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Premier symbolicznie rozpoczął budowę Muzeum Historii Polski
Reach for More
Nowy inspektor sił powietrznych
„Bolko” na wodzie
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Kpr. Jakub Tynka

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO