moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa książka o historii NATO

Jak zmieniały się struktury militarne NATO, począwszy od zimnej wojny aż do teraz – tego właśnie można się dowiedzieć z najnowszej książki autorstwa wiceadmirała doktora Stanisława Zarychty, dowódcy Centrum Operacji Morskich. W gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej odbyła się uroczystość jej „wodowania”.


Symboliczne wodowanie nawiązuje do uroczystości rozpoczynającej żywot jednostek pływających. – Wcześniej wodowaliśmy już książki, ale też monety z wizerunkami najsłynniejszych polskich okrętów – przypomina kmdr ppor. Piotr Adamczak, rzecznik Centrum Operacji Morskich. W poniedziałek najnowsza książka wiceadmirała Stanisława Zarychty została pokropiona wodą morską. Za kropidło posłużyła róża, a samego aktu dokonała Karolina Zarychta, córka autora. Wypowiedziała przy tym zwyczajową formułę: „Przez lądy, morza i oceany docieraj tam, gdzie cię oczekują. Rozsławiaj imię Marynarki Wojennej, a także autora. Nadaję ci imię „Struktury militarne NATO 1949–2013”.Książka wiceadmirała Zarychty stanowi kontynuację jego poprzedniej pracy pt. „Doktryny i strategie NATO 1949–2012”. – Moim głównym zamiarem było przedstawienie ewolucji struktur militarnych NATO na wszystkich teatrach wojny od chwili utworzenia aż do końca 2013 roku – wyjaśnia autor. Przez ten czas sytuacja geopolityczna na świecie zmieniała się kilkukrotnie. Sojusz powstawał u progu zimnej wojny, kiedy konfrontacja militarna między dwoma wrogimi blokami wydawała się wielce prawdopodobna, przetrwał rozpad dwubiegunowego świata na początku lat 90. XX wieku i wzrost zagrożenia związanego z terroryzmem. Wszystko to wymuszało zmiany w definiowaniu celów i strukturach organizacyjnych.


Autor postawił sobie za cel dokładne prześledzenie tego procesu. Poszczególne rozdziały książki zostały poświęcone między innymi tworzeniu struktur systemu dowodzenia w okresie zimnej wojny, sytuacji pod koniec tego okresu, a także po rozpadzie ZSRR. Wiceadmirał Zarychta dokonał też oceny potencjału militarnego i zdolności operacyjnych NATO oraz scharakteryzował główne zagrożenia dla międzynarodowego bezpieczeństwa i organizacje, które mają największy wpływ na jego kształtowanie (Sojusz Północnoatlantycki, ale też Unię Europejską, ONZ czy Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie).

Według recenzentów to pierwsza rozprawa, która tak kompleksowo zajęła się tematem natowskich struktur militarnych.


Książka „Struktury militarne NATO 1949–2013” ukazała się nakładem Wydawnictwa Bellona. Będzie dostępna między innymi w księgarniach oraz sprzedaży wysyłkowej. Jest pierwszą publikacją reaktywowanej po latach serii „Biblioteka Wiedzy Wojskowej”. – Przed laty miała one spore znaczenie dla kształtowania strategii i taktyki wojskowej – podkreśla kmdr ppor. Adamczak.

Wiceadmirał doktor Stanisław Zarychta ma 56 lat. W przeszłości był między innymi dowódcą okrętu ORP „Hydrograf”, zastępcą szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i zastępcą dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Obecnie dowodzi Centrum Operacji Morskich – Komponentem Morskim w Gdyni.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Krzysztof Miłosz

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1397493480
Kiedyś, przed 1989 rokiem, NATO COŚ znaczyło! To była SIŁA UDERZENIOWA. Dzisiaj taka siłę uderzeniową posiadają takie państwa jak Rosja, Indie, Chiny, Turcja, Izrael. NATO się "redukuje" a inni się zbroją.
3C-01-3A-37

Jedna misja, jeden zespół
 
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Pułaski” wrócił do kraju
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Spełniliśmy swój obowiązek
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
A Torn Subcontinent
Czarny odchodzi do cywila
Sprawdzają Brutusa
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowa misja i nowy sprzęt
Desant z transportowca-giganta
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Amerykańska przyszłość WZL
Preselekcja u komandosów
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Wozy amunicyjne do Raków
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Zielonka dla Patriotów
Strzelać nauczyłem się sam
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szukamy następcy Herculesa
Wojna wywiadów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wojsko wróciło do Lublina
Rozpoczynamy nową erę
Brunatno-czerwona zmowa
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Najpierw „Sonda”, później promocja
Najpierw czekanie, potem pośpiech
High Confidence Operations
Świętuj z wojskiem na piknikach!
A Wave of Alliances
Śladami Pierwszej Pancernej
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Piknik ze smakiem
Cienka niebieska linia
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Przez krew zdobyty Śląsk
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Od sojusznika do kata
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Przysięga śląskich terytorialsów
Rivalry on Closed Sea
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO