moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w wojskowych „wczasach pod gruszą”

Żołnierze nie muszą czekać na urlop wypoczynkowy, aby dostać dofinansowanie, mogą się o nie starać także, gdy planują tzw. urlop dodatkowy np. za pracę w warunkach szkodliwych. Tak zakłada znowelizowane rozporządzenie ministra obrony narodowej. Dokument precyzuje także zasady składania wniosków o wypłatę, można to zrobić nie wcześniej niż miesiąc przed wyjazdem. Nowe przepisy weszły w życie wczoraj.


Żołnierze bez względu na dochody w rodzinie co roku otrzymują z budżetu MON „gratyfikację urlopową” (pod warunkiem, że na urlopie są co najmniej pięć dni roboczych). Jej wysokość to 35 proc. najniższego wynagrodzenia zasadniczego żołnierza zawodowego, obowiązującego 1 stycznia danego roku. W tym roku każdemu wojskowemu armia wypłaci 875 zł na osobę w rodzinie.

Znowelizowane rozporządzenie ministra obrony zakłada, że wojskowy nie musi czekać na urlop wypoczynkowy, bo pieniądze będzie mógł otrzymać także, gdy jest na tzw. dodatkowym urlopie. Przysługuje on żołnierzom np. z tytułu służby w warunkach szkodliwych, nurkom i płetwonurkom czy instruktorom szkolenia spadochronowego. Dotychczasowy stan prawny nie rozstrzygał jednoznacznie czy użyte w przepisach pojęcie „urlopu wypoczynkowego” obejmuje również ten rodzaj wypoczynku.

Płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych, podkreśla jednak: – Gratyfikację każdy żołnierz otrzymuje tylko raz w roku. Świadczenie jest wypłacane na jego wniosek, w ciągu dwóch tygodni od złożenia przez niego dokumentów. Jeśli ktoś nie skorzysta z urlopu w danym roku kalendarzowym lub nie złoży wniosku, pieniądze i tak zostaną mu wypłacone do końca stycznia roku następnego.

Druga zmiana, jaką wprowadzają znowelizowane przepisy, ma usprawnić wypłatę pieniędzy. By uniknąć zamieszania ze składaniem wniosków, resort zaproponował, aby dokumenty o wypłatę żołnierz składał nie wcześniej niż 30 dni przed rozpoczęciem urlopu i nie później niż 14 dni po jego zakończeniu. Zmiany zakładają także, że żołnierzom zwalnianym ze służby zawodowej gratyfikacja będzie wypłacana razem z odprawą.

Ministerstwo obrony podczas prac nad projektem chciało o urlopy wychowawcze lub rodzicielskie poszerzyć katalog „dni wolnych”, za które żołnierzowi przysługiwałaby gratyfikacja, ale taka propozycja nie podobała się Ministerstwu Finansów. Resort uzasadniał, że w odniesieniu do innych służb mundurowych „dopłata do wypoczynku” jest ściśle związana z nabytym w danym roku prawem do urlopu wypoczynkowego. W efekcie pomysł MON przepadł.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: Domy Wczasowe WAM

dodaj komentarz

komentarze

~lol
1397643180
,,za pracę w warunkach szkodliwych,, czyli spawanie tak ? Bo dziwnie to brzmi biorąc pod uwagę wojsko !
97-17-53-B1
~scooby
1397555400
cyt:"że w odniesieniu do innych służb mundurowych' Pojecie tz "służb mundurowych" jest reliktem komunistycznego państw totalitarnego. Nie będę szczegółowo pisał jaki był to cel, mechanizm i konstrukcja celem zniewolenia państwa polskiego. To pojęcie oraz system prawny z nim związany koniecznie należy zlikwidować i zastąpić nowym bardziej przystającym do rzeczywistości. Mamy umundurowanych : strażaków , ochroniarzy nawet Rewidenci taboru kolejowego ( z całym szacunkiem do odpowiedzialnej i ryzykownej pracy) noszą mundury. Wojsko musi być wyłączone z tych struktur ( tz " mundurowych") i być traktowane jako odrębna , szczególna formacja państwowa. Powodów jest wiele : inne zadania niż cywilne "mundurowe" struktury tj - 1. eksterminacja a nie ochrona oponenta, specyficzny charakter służby tz ilość zagrożeń podczas pokoju i wojny niewspółmierna do tz "cywilnych służb mundurowych" , wymagania, umiejętności ( nie każdy celnik musi umieć strzelać, biegać na czas) obcowanie z rożnymi formami uzbrojenia : bomby, pociski, granaty. "Wrzucenie " do jednego worka Wojska z służbami cywilnymi ( w mundurach) miało sowieckiemu okupantowi ułatwić m.in. podporządkowanie armii i brak jej autonomizacji , dzięki temu można było używać jej policyjnie i okupacyjne wobec własnego narodu.
39-FF-C3-6D

„Harpun” do walki
 
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nowy wiceminister w MON
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Online z mistrzami sportu
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
„Defender” na poligonie!
Koniec kijowskiego snu
Widzieć i nie być widzianym
Na misjach święta inne niż zwykle
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Białe noce podhalańczyków
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Anakonda” rusza na poligony
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Głos (z) płonącej Warszawy
Kierunek: Drawsko Pomorskie
F-16 kończą misję w Estonii
Co z tegorocznym MSPO?
Morskie początki „Anakondy”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
MON nie wycofuje się z MSPO
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Prawdziwi wojownicy
Obradowała Rada Gabinetowa
Na wakacje z WOT
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Mercedes nie tylko do holowania
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Ratownik” od nowa
Ćwiczenia z torpedą
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Trzeba rozbić to więzienie!
Święto żołnierzy służących na misjach
Transportery płyną na drugi brzeg
Polskie porty bardziej otwarte
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
NATO walczy z koronawirusem
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Generał Haller przybył w sam czas
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Agent w generalskich szlifach
„Spartan” znów na Mazurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO