moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w wojskowych „wczasach pod gruszą”

Żołnierze nie muszą czekać na urlop wypoczynkowy, aby dostać dofinansowanie, mogą się o nie starać także, gdy planują tzw. urlop dodatkowy np. za pracę w warunkach szkodliwych. Tak zakłada znowelizowane rozporządzenie ministra obrony narodowej. Dokument precyzuje także zasady składania wniosków o wypłatę, można to zrobić nie wcześniej niż miesiąc przed wyjazdem. Nowe przepisy weszły w życie wczoraj.


Żołnierze bez względu na dochody w rodzinie co roku otrzymują z budżetu MON „gratyfikację urlopową” (pod warunkiem, że na urlopie są co najmniej pięć dni roboczych). Jej wysokość to 35 proc. najniższego wynagrodzenia zasadniczego żołnierza zawodowego, obowiązującego 1 stycznia danego roku. W tym roku każdemu wojskowemu armia wypłaci 875 zł na osobę w rodzinie.

Znowelizowane rozporządzenie ministra obrony zakłada, że wojskowy nie musi czekać na urlop wypoczynkowy, bo pieniądze będzie mógł otrzymać także, gdy jest na tzw. dodatkowym urlopie. Przysługuje on żołnierzom np. z tytułu służby w warunkach szkodliwych, nurkom i płetwonurkom czy instruktorom szkolenia spadochronowego. Dotychczasowy stan prawny nie rozstrzygał jednoznacznie czy użyte w przepisach pojęcie „urlopu wypoczynkowego” obejmuje również ten rodzaj wypoczynku.

Płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych, podkreśla jednak: – Gratyfikację każdy żołnierz otrzymuje tylko raz w roku. Świadczenie jest wypłacane na jego wniosek, w ciągu dwóch tygodni od złożenia przez niego dokumentów. Jeśli ktoś nie skorzysta z urlopu w danym roku kalendarzowym lub nie złoży wniosku, pieniądze i tak zostaną mu wypłacone do końca stycznia roku następnego.

Druga zmiana, jaką wprowadzają znowelizowane przepisy, ma usprawnić wypłatę pieniędzy. By uniknąć zamieszania ze składaniem wniosków, resort zaproponował, aby dokumenty o wypłatę żołnierz składał nie wcześniej niż 30 dni przed rozpoczęciem urlopu i nie później niż 14 dni po jego zakończeniu. Zmiany zakładają także, że żołnierzom zwalnianym ze służby zawodowej gratyfikacja będzie wypłacana razem z odprawą.

Ministerstwo obrony podczas prac nad projektem chciało o urlopy wychowawcze lub rodzicielskie poszerzyć katalog „dni wolnych”, za które żołnierzowi przysługiwałaby gratyfikacja, ale taka propozycja nie podobała się Ministerstwu Finansów. Resort uzasadniał, że w odniesieniu do innych służb mundurowych „dopłata do wypoczynku” jest ściśle związana z nabytym w danym roku prawem do urlopu wypoczynkowego. W efekcie pomysł MON przepadł.

PG

autor zdjęć: Domy Wczasowe WAM

dodaj komentarz

komentarze

~lol
1397643180
,,za pracę w warunkach szkodliwych,, czyli spawanie tak ? Bo dziwnie to brzmi biorąc pod uwagę wojsko !
97-17-53-B1
~scooby
1397555400
cyt:"że w odniesieniu do innych służb mundurowych' Pojecie tz "służb mundurowych" jest reliktem komunistycznego państw totalitarnego. Nie będę szczegółowo pisał jaki był to cel, mechanizm i konstrukcja celem zniewolenia państwa polskiego. To pojęcie oraz system prawny z nim związany koniecznie należy zlikwidować i zastąpić nowym bardziej przystającym do rzeczywistości. Mamy umundurowanych : strażaków , ochroniarzy nawet Rewidenci taboru kolejowego ( z całym szacunkiem do odpowiedzialnej i ryzykownej pracy) noszą mundury. Wojsko musi być wyłączone z tych struktur ( tz " mundurowych") i być traktowane jako odrębna , szczególna formacja państwowa. Powodów jest wiele : inne zadania niż cywilne "mundurowe" struktury tj - 1. eksterminacja a nie ochrona oponenta, specyficzny charakter służby tz ilość zagrożeń podczas pokoju i wojny niewspółmierna do tz "cywilnych służb mundurowych" , wymagania, umiejętności ( nie każdy celnik musi umieć strzelać, biegać na czas) obcowanie z rożnymi formami uzbrojenia : bomby, pociski, granaty. "Wrzucenie " do jednego worka Wojska z służbami cywilnymi ( w mundurach) miało sowieckiemu okupantowi ułatwić m.in. podporządkowanie armii i brak jej autonomizacji , dzięki temu można było używać jej policyjnie i okupacyjne wobec własnego narodu.
39-FF-C3-6D

Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Defilada 15 sierpnia w tym roku w Katowicach
Kampania wyborcza poza armią
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Wywiad AK w służbie aliantów
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Szef NATO w Warszawie
Fabryka dżihadystów
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Targi Air Fair 2019
I poszli! Jak zawsze się bić!
Kierunek: Afganistan
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Być krok przed Bielikiem
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Modernizacja bombowców
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Zmiany w przepisach mundurowych
Obrady Rady Unii Europejskiej
Tu się zadań nie wybiera
Region Without a Key
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Zmiana warty na Mazurach
F-16 wracają do Polski
Dołącz do zawodowców
Modernizacja floty powietrznej
Medale dla uczestników walk w Karbali
Jelcze dla Wisły
Ich zadanie – zdobyć informację
Jihadist Mill
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
„Baltic Protector”
Nowy batalion podhalańczyków
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Uchylone wrota piekieł

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO