moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Oto laureaci Gali Sportu Wojskowego

Sztab Generalny Wojska Polskiego i portal polska-zbrojna.pl nagrodziły dziś najlepszych sportowców Wojska Polskiego. Prezentujemy poczet laureatów – zawodników, trenerów i organizatorów zawodów – którzy na Gali Sportu Wojskowego odebrali wyróżnienia za sukcesy osiągnięte w 2013 roku.Plebiscyt na najpopularniejszych sportowców Wojska Polskiego zorganizowany przez redakcję portalu polska-zbrojna.pl
 
Sportowiec roku 2013
st. szer. Rafał Hejmej, st. szer. Piotr Juszczak, st. szer. Daniel Trojanowski, st. szer. Krystian Aranowski oraz st. szer. Michał Szpakowski
wioślarstwo – ósemka ze sternikiem
Wojskowy Zespół Sportowy w Bydgoszczy
 
Wioślarze, którzy zdobyli najwięcej głosów w głosowaniu czytelników portalu polska-zbrojna.pl, pływają w reprezentacyjnej ósemce ze sternikiem. W zeszłym roku wywalczyli tytuł wicemistrzów Europy oraz czwarte miejsce w mistrzostwach świata. Wszyscy są zawodnikami Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza – Stowarzyszenie Wioślarskie. Najbardziej doświadczonymi z piątki wioślarzy są 33-letni Hejmej i młodszy o dwa lata sternik Trojanowski. Ten drugi jako jedyny z całej piątki wywalczył tytuł mistrza świata – w 2007 roku zdobył złoto w dwójce ze sternikiem.
 
Mistrz sportu powszechnego 2013

st. szer. Łukasz Szostak

strzelectwo – karabinek kbk AK
11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej

Mistrz Wojska Polskiego w strzelaniu z kbk AK. Na strzelnicy w Warszawie-Wesołej miał dużo szczęścia, gdyż zdobył tyle samo punktów co drugi w klasyfikacji st. szer. Leszek Sobieralski. O złotym medalu zadecydowała liczba trafionych przez strzelców „dziesiątek”. Dziewięć, o dwie więcej od rywala, miał st. szer. Łukasz Szostak. Reprezentant 11 LDKPanc po raz drugi z rzędu stanął na podium wojskowych mistrzostw – w 2012 roku był trzeci. Na co dzień jest kierowcą w 7 Kresowym Batalionie Saperów w Krośnie Odrzańskim.
 
Trener roku 2013

kmdr ppor. rez. Jerzy Gołąbek

pięciobój morski
Wojskowy Zespół Sportowy Gdynia

Szkoleniowiec pięcioboistów morskich, którzy wywalczyli tytuł drużynowych wojskowych mistrzów świata. Na mistrzostwach w Rio de Janeiro jego podopieczni ustanowili również nowy drużynowy rekord świata, a w rywalizacji indywidualnej najlepszy z Polaków zajął czwarte miejsce. Ponadto st. mat Karol Morek ustanowił nowy rekord świata na torze przeszkód, a st. mar. Mateusz Szurmiej pobił swój wcześniejszy najlepszy wynik na świecie w konkurencji pływania użytecznego.
 
Nadzieja sportu wojskowego 2013

Klaudia Breś

strzelectwo – pistolet pneumatyczny
Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy Zawisza Bydgoszcz

19-letnia studentka wychowania fizycznego na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Od 7 lat uprawia strzelectwo. W 2013 roku odniosła życiowy sukces. Na mistrzostwach Europy juniorów w duńskim Odense wywalczyła dwa tytuły mistrzowskie w konkurencji pistoletu pneumatycznego (indywidualnie i drużynowo). Polki wynikiem 1141 punktów wyrównały rekord Europy i ustanowiły nowy rekord Polski. W 2013 roku wygrała też międzynarodowe zawody strzeleckie juniorów w Monachium.

W tej kategorii Kapituła plebiscytu zdecydowała o przyznaniu wyróżnienia. Otrzymał je pływak, szer. Michał Poprawa. Nie mógł on być zgłoszony do grona nominowanych - w startach w 2013 roku nie reprezentował jeszcze barw Wojska Polskiego - ale zdaniem Kapituły, osiągane już dzisiaj wyniki i ogromne nadzieje, jakie sport wojskowy wiąże z jego karierą, uzasadniają tę decyzję.
 
Nagroda specjalna Kapituły plebiscytu

gen. broni w stanie spoczynku Lech Konopka

Wojskowa Federacja Sportu, Wojskowy Klub Sportowy Grunwald Poznań

Kapituła plebiscytu przyznała generałowi „Nagrodę specjalną” za wybitne osiągnięcia dla rozwoju i promocji wojskowego sportu. Generał jest trzecią kadencję prezesem Wojskowej Federacji Sportu i Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań. Pracę społeczną łączy z zawodową – jest dyrektorem Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

 
Podsumowanie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
 
Klasyfikacja generalna Mistrzostw Wojska Polskiego w Sporcie Powszechnym

11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu


Reprezentacja oparta głównie na żołnierzach 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej po raz trzeci z rzędu wygrała współzawodnictwo w sporcie powszechnym w Wojsku Polskim. Do zeszłorocznego sukcesu przyczynili się również między innymi sportowcy z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa, wrocławskiego Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku, 1 Pułku Saperów w Brzegu i 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach. 11 LDKPanc zdobyła we współzawodnictwie 184 punkty i o 18 wyprzedziła reprezentację opartą na żołnierzach 12 Dywizji Zmechanizowanej. Trzecie miejsce – ze 160 punktami – zajęła reprezentacja Sił Powietrznych.
 
Klasyfikacja generalna Mistrzostw Uczelni Wojskowych

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu


Reprezentanci WSOWL zdobyli we współzawodnictwie w sporcie powszechnym 124 punkty i o 36 oczek wyprzedzili kolegów z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie oraz o 46 sportowców z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Podchorążowie z wrocławskiej uczelni bardzo dobrze spisali się w głównej imprezie sportu powszechnego – Mistrzostwach Wojska Polskiego w strzelaniu z broni etatowej, pokonywaniu przeszkód w OSF i biegu patrolowym. W strzelaniu z kbk AK wywalczyli złoty medal w klasyfikacji drużynowej, a w biegu patrolowym zespół z WSOWL zdobył brąz.
 
Najlepsza jednostka wojskowa w sporcie powszechnym
Wojska Lądowe: 10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie

Siły Powietrzne: 3 Brygada Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie

Marynarka Wojenna: 3 Flotylla Okrętów w Gdyni

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych: 1 Pomorska Brygada Logistyczna w Bydgoszczy

Żandarmeria Wojskowa: Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie

Dowództwo Garnizonu Warszawa: 15 Brygada Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu
 
Najlepszy sportowiec w sporcie wyczynowym

st. szer. Błażej Brzeziński

lekka atletyka – biegi przełajowe i długodystansowe
Wojskowy Zespół Sportowy w Wrocław

Zdobywca czterech medali na Wojskowych Mistrzostwach Świata. Wraz z kolegami wywalczył złoto drużynowo w biegach przełajowych i w maratonie. W rywalizacji indywidualnej był drugi w maratonie, który odbył się w stolicy Surinamu – Paramaribo, i trzeci na trasie przełajowej w serbskim Apatin. W 2013 roku ten 26-letni zawodnik zdobył też tytuł mistrza Polski w biegu przełajowym na dystansie 12 km oraz wicemistrza kraju w maratonie. Od 2012 r. występuje w barwach wrocławskiego Śląska – wcześniej był zawodnikiem bydgoskich klubów: Ogrodnika, Budowlanych i Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego.
 
Mistrzowie Wojska Polskiego w sporcie powszechnym


ppłk Rafał Bieniek

Dowództwo Garnizonu Warszawa
mistrz Wojska Polskiego w judo (w kategorii 60 kg)


sierż. Mariusz Borychowski

12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin
mistrz Wojska Polskiego w biegu patrolowym (indywidualnie i zespołowo) i półmaratonie (w kategorii mężczyzn do 45 lat)


chor. Maciej Daszuta
Żandarmeria Wojskowa
mistrz Wojska Polskiego w pływaniu (50 m st. grzbietowym mężczyzn powyżej 35 lat)


kpr. Adam Marcinkowski

11 Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań
mistrz Wojska Polskiego w pokonywaniu OSF (indywidualnie i zespołowo)

st. chor. Zbigniew Murawski
12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin
mistrz Wojska Polskiego w biegach przełajowych (na dystansie 3 km w grupie mężczyzn powyżej 35 lat oraz w sztafecie mieszanej 4x1 km) i w maratonie (w kategorii mężczyzn powyżej 45 lat)


bsm. Jacek Nowak
Marynarka Wojenna
mistrz Wojska Polskiego w biegach na orientację


szer. Piotr Sajdak
11 Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań
czołowy siatkarz drużyny, która zdobyła tytuł mistrza Wojska Polskiego w piłce siatkowej (wybrany najwszechstronniejszym zawodnikiem mistrzostw WP)


chor. Marta Szenk
Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
mistrzyni Wojska Polskiego w półmaratonie


st. szer. Łukasz Szostak
11 Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań
mistrz Wojska Polskiego w strzelaniu z kbk AK


kpt. Artur Zyśk
12 Dywizja Zmechanizowana Szczecin
mistrz Wojska Polskiego w strzelaniu z pistoletu wojskowego
 
Najlepszy organizator

gen. bryg. Wiesław Grudziński

dowódca Garnizonu Warszawa

Otrzymał wyróżnienie za ponad normatywne zaangażowanie w organizację imprez sportowych w Garnizonie Warszawa. Popularyzator sporu, a zwłaszcza podnoszenia ciężarów – od września 2012 roku pełni honorową funkcję prezesa sekcji podnoszenia ciężarów warszawskiej Legii, którą wspiera Dowództwo Garnizonu Warszawa.
 
Najlepiej zorganizowana impreza sportu powszechnego w 2013 roku

ppłk Dariusz Jaraszek

komendant Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnygo Gronik w Kościelisku
Mistrzostwa Wojska Polskiego w Piłce Siatkowej Kadry Sztabów

Turniej odbył się w hali sportowej Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnygo Gronik w Kościelisku. Siatkarze z kadry sztabów rozgrywają swoje mistrzostwa co roku pod Tatrami od 2005 roku. Lotniczy ośrodek zaczął organizować czempionaty tuż po oddaniu do użytku w grudniu 2004 r. pięknej hali. Gospodarze mistrzostw stwarzają ich uczestnikom niepowtarzalną atmosferę do rywalizacji. Nic więc dziwnego, że chcą grać o medale na Groniku.
 
Najlepsi szkoleniowcy i organizatorzy sportu powszechnego oraz wyczynowego

płk Mirosław Doliński


Kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu; poprowadził sportowców z WSOWL do zwycięstwa we współzawodnictwie Mistrzostw Uczelni Wojskowych; jednym z jego wychowanków jest kpt. Marek Kociuba, były reprezentant Wojska Polskiego w pięcioboju wojskowym, a obecnie trener podchorążych i reprezentant WOSL w biegach przełajowych i długodystansowych; wrocławska uczelnia w 2013 roku była gospodarzem Mistrzostw Wojska w Piłce Siatkowej – drużyna WOSL zajęła w nich 11. miejsce, a turniej od strony organizacyjnej był bardzo udany.

ppłk Leszek Korszun


Szef Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu; w 2013 roku jego podwładni osiągnęli bardzo dobre wyniki, co znalazło potwierdzenie w rankingu na Najlepszego Sportowca Roku prowadzonym przez Zarząd Szkolenia – P7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – zajęli trzy pierwsze miejsca w czołowej dziesiątce (zwyciężył przełajowiec i maratończyk st. szer. Błażej Brzeziński przed wicemistrzem świata w rzucie dyskiem st. kpr. Piotrem Małachowskim i wojskowym mistrzem świata w judo st. szer. Kacprem Laremem).

kmdr ppor. rez. Jerzy Gołąbek


Były trener pięcioboju morskiego w Wojskowym Zespole Sportowym w Gdyni; jego podopieczni na zeszłorocznych wojskowych mistrzostwach świata w Rio de Janeiro wywalczyli złoty medal w klasyfikacji drużynowej, a w rywalizacji indywidualnej najlepszy z Polaków zajął czwarte miejsce.

mjr Henryk Deliński


Szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu w 1 Pomorskiej Brygadzie Logistycznej w Bydgoszczy; nie tylko odpowiada za szkolenie żołnierzy i organizację zawodów sportowych, których gospodarzem jest Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, a sam daje podwładnym dobry przykład startując w biegach długodystansowych oraz w imprezach na orientację (m.in. w 2012 roku zajął trzecie miejsce w XI Górskich Ekstremalnych Zawodach na Orientację w Beskidzie Makowskim).

    mjr Sebastian Krasoń                    

Szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, odpowiadał za przygotowanie reprezentacji Wojsk Lądowych 1 do współzawodnictwa w sporcie powszechnym i trzy razy z rzędu poprowadził ją do zwycięstwa w latach 2011-13.                                                                    

 

    mł. chor. Grzegorz Gajdus

Trener koordynator reprezentacji Wojska Polskiego w maratonie i biegach przełajowych; w 2013 roku jego podopieczni wywalczyli pięć medali na wojskowych czempionatach (w 55. WMŚ w Biegach Przełajowych złoto zdobyła męska drużyna, a brąz w rywalizacji indywidualnej szer. Błażej Brzeziński; z 45. WMŚ w Maratonie drużyna męska przywiozła złoto, a srebrne medale szer. Błażej Brzeziński i st. szer. Olga Kalendarova-Ochal).


 
Nagroda Wojskowej Federacji Sportu „Herkules Roku”

ppłk w st. spocz. Stanisław Pawłowski


W latach 1963-86 promował sport pełniąc służbę w Oficerskiej Szkole Piechoty, a następnie w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Od 1986 r. do 1998 działacz Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław – był zastępcą szefa klubu, odpowiadał za sprawy szkoleniowe. Od 2001 roku dyrektor oraz wiceprezes Wojskowego Towarzystwa Tenisowego. Dzięki niemu powstały podobne stowarzyszenia w Poznaniu, Bydgoszczy, Warszawie i Krakowie. Członek Rady Stowarzyszenia WKS Śląsk. Doskonały organizator. Ma 71 lat i nadal aktywnie uprawia sport. Świetnie się czuje na tenisowym korcie.

 
Pożegnanie z wojskowymi zespołami sportowymi

kmdr por. rez. Krzysztof Saba

Pierwszy szef Wojskowego Zespołu Sportowego w Gdyni, a wcześniej – od utworzenia w 2002 roku – kierował Zespołem Sportowym Marynarki Wojennej w Gdyni.

ppłk rez. Jerzy Świnoga

Pierwszy szef Wojskowego Zespołu Sportowego w Zegrzu, a wcześniej – od utworzenia w 2002 roku – kierował Grupą Sportową Wojsk Lądowych w Warszawie.

kmdr ppor. rez. Jerzy Gołąbek

Trener pięcioboju morskiego w Wojskowym Zespole Sportowym w Gdyni, a od 2002 roku w Zespole Sportowym Marynarki Wojennej w Gdyni – od podstaw rozpoczął szkolenie zawodników w nowej dla polskich żołnierzy dyscyplinie sportu i po latach ciężkiej pracy doprowadził swoich podopiecznych do drużynowych tytułów mistrzowskich w imprezach pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM).

st. chor. rez. Andrzej Olech

Trener biegów na orientację w Wojskowym Zespole Sportowym w Gdyni, a od 2002 roku w Zespole Sportowym Marynarki Wojennej w Gdyni – jego podopieczni tworzyli trzon reprezentacji Wojska Polskiego w imprezach mistrzowskich pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM).

st. sierż. rez. Jan Ziemianin

Trener biatlonistów z Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu i Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko; jako zawodnik startował trzy razy na igrzyskach olimpijskich (piąte miejsce w sztafecie w 1998 roku w Nagano), a największy sukces w karierze odniósł w 1997 r. – zdobył brązowy medal mistrzostw świata w sztafecie.

st. szer. Sylwia Ejdys

Lekkoatletka specjalizująca się w biegach na średnich dystansach i w biegach przełajowych, była zawodniczką Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu; złota medalistka IV Igrzysk Wojskowych w 2007 roku w biegu na 1500 m, wojskowa mistrzyni świata z 2009 r. w biegu na 1500 m i wicemistrzyni w biegu na 800 m.

st. szer. Aleksandra Uścińska

Taekwondzistka związana z Wojskowym Zespołem Sportowym w Poznaniu; w 2006 roku została żołnierzem służby kontraktowej i jako pierwsza Polka startowała w wojskowych mistrzostwach świata w taekwondo – w debiucie zajęła 5. miejsce; brązowa medalistka V Wojskowej Olimpiady w Rio de Janeiro w 2011 roku w kategorii poniżej 62 kg, wojskowa wicemistrzyni świata z 2008 i 2010 roku.

st. szer. Janusz Wojnarowicz

Wicemistrz Europy w judo w kategorii powyżej 100 kg z 2005 i 2006 roku w 2010 r. w debiucie w wojskowej imprezie pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM) zdobył złoty medal w I Mistrzostwach Europy; w 2011 r. został drużynowym brązowym medalistą V Wojskowej Olimpiady w Rio de Janeiro; w 2013 r. na 35. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Astanie wywalczył dwa brązowe medale – indywidualnie i drużynowo; służył w Wojskowym Zespole Sportowym we Wrocławiu.
szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~KWIATEK
1396902420
SPORO CIĘŻKIEJ ROBTY WYKONAŁ SZUS
A4-F1-83-0C

Chemicy w akcji
 
Rydwany dżihadu
The Chariots of Jihad
Polski wkład w operację „Overlord”
Jak zginął „Ponury”
Pierwszy krok do „Mewy”
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
„Air Force One” na Cytadeli
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
Tu się zadań nie wybiera
Następcy Herculesów
F-16 wracają do Polski
Działalność firm na rzecz obronności
Zmiany w przepisach mundurowych
„Dragon” na Bałtyku
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Logistyka dla Leopardów
Curious about Poland
Flota przyszłości
Kontroler na bojowo
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
Medale dla uczestników walk w Karbali
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Trudny sojusz partyzantów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Mapa z głębin morza
Fleet of the Future
Likwidacja komendanta Junka
Miroslawiec Up
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Obrady Rady Unii Europejskiej
A Half-Open Gate to Hell
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Ekonowinki na poligonie
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Memory Gives Us Wings
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Kierunek: Afganistan
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rusza cyberkomponent WOT-u
Kolejna szabla AFN zdobyta
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Poznaj kulisy polskiego wywiadu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO