moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Francuzi docenili polskiego żołnierza

Polski oficer został odznaczony francuskim medalem Medaille de la Defense Nationale. Kapitan Arkadiusz Chimicz jest jedynym Polakiem, który otrzymał dzisiaj to wyróżnienie. Francuski minister obrony narodowej przyznaje je za wsparcie francuskich sił zbrojnych.


Oficer od 2011 roku służy w Dowództwie Eurokorpusu w Strasburgu. Jest adiutantem generała Andrzeja Przekwasa, zastępcy szefa Sztabu ds. Wsparcia. – Moim zadaniem jest m.in. organizowanie spotkań generała z dyplomatami, politykami czy wojskowymi francuskiej armii – mówi kapitan.

Kapitan został uhonorowany brązowym medalem Medaille de la Defense Nationale. Francuski minister obrony przyznaje go żołnierzom obcych armii za działania o istotnym znaczeniu dla francuskich sił zbrojnych. Dziś Polakowi i czterem Belgom odznaczenie wręczył gen. dyw. Thierry Corbet, szef Sztabu Eurokorpusu.

– To, że kpt. Chimicz jest dzisiaj jedynym uhonorowanym Polakiem, odbieramy jako wyróżnienie i uznanie dla jego służby w międzynarodowej jednostce – podkreśla gen. bryg. Andrzej Przekwas.

Medaille de la Defence Nationale to francuska odznaka wojskowa. W 1982 roku ustanowił ją ówczesny minister obrony narodowej Francji Charles Hernu. Medal ma trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy. Jest przyznawany nie tylko Francuzom, ale też obcokrajowcom, którzy w sposób szczególny przysłużyli się francuskiej armii.  

***

Eurokorpus to jednostka szybkiego reagowania NATO i Unii Europejskiej. Powstał w 1992 roku. Tworzy go pięć krajów ramowych (Francja, Niemcy, Hiszpania, Belgia i Luksemburg), Polska 1 stycznia 2016 roku zostanie szóstym. Wojska Eurokorpusu uczestniczyły w misjach w Bośni i Hercegowinie, Kosowie i Afganistanie. Obecnie dowództwo tej jednostki sprawdza koncepcję JTF HQ (Dowództwo Sił Połączonych) na poziomie Korpusu, a w drugiej połowie 2016 roku wejdzie w skład EU BG (Grupy Bojowej Unii Europejskiej). Eurokorpus jest zdolny do prowadzenia misji lądowej we współdziałaniu z komponentami powietrznym, morskim i specjalnym. Ostateczną decyzję o wysłaniu jego sił (po wniosku NATO lub UE) podejmują państwa ramowe. W 2019 roku dowódcą Eurokorpusu będzie Polak.

EK

autor zdjęć: Michael Lasarew/ Eurokorpus

dodaj komentarz

komentarze


Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Tu nie ma miejsca na błędy
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Za sterami DORSZ i myśliwców
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Syndrom Karbali
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Marsz prawdę ci powie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Miłość od pierwszego wejrzenia
Lotnisko w zanadrzu
Polsko-estońska współpraca
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Bez zmian w emeryturach
Chcą budować dla Amerykanów
Czerwieńsze będą…
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
SAFE dla Tarczy Wschód
NATO i USA o Iranie
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Generał z cienia
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Leopardy 2PL na podium
Polsko-kanadyjska współpraca
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Bałtyk, wspólna sprawa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Równanie z „Iksem”
Biało-czerwona na Monte Cassino
Wielka gra na ukraińskim froncie
Oswoić „latający komputer”
Kraków zaprosił weteranów
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
K9, ognia!
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Sojusz kontra drony
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Specjalsi: mała, wielka siła
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Kluczowe stanowisko w armii dla gen. Nowaka
Ślady, których nie widać
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Wsparcie ma znaczenie
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Od indeksu do munduru
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Groźny incydent w Libanie
Nowa baza US Army w Polsce?
Florecista i kajakarka na pucharowym podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO