moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sprawdzian przed ostatnią misją

Przez pięć dni dowódcy i sztabowcy będą się sprawdzać. Za kilka tygodni pokierują ostatnią zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Ich głównym zadaniem będzie zakończenie naszego udziału w misji i wycofanie sprzętu. 400 żołnierzy rozpoczęło dziś w Kielcach ćwiczenia „Bagram XV”.


– Ocenimy zdolności dowództwa i sztabu XV zmiany kontyngentu wojskowego w Afganistanie do planowania i prowadzenia działań w ramach operacji ISAF oraz realizacji zadań, związanych z zakończeniem misji – mówi kierownik ćwiczeń, generał brygady Grzegorz Duda. „Bagram XV” odbywa się w kieleckim Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. W ćwiczeniach uczestniczy około 400 żołnierzy z Polski i Amerykańskiej Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Sprawdzian zakończy się 28 marca. Za przygotowanie i prowadzenie ćwiczeń po raz pierwszy odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wcześniej gotowość do misji potwierdzał 2 Korpus Zmechanizowany.

– Scenariusz odzwierciedla bieżącą sytuację operacyjną w Afganistanie oraz potencjalne zagrożenia w rejonie misji – wyjaśnia mjr Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego.


Film: sierż. Krzysztof Grymułek / DO RSZ

XV zmiana, która rozpocznie się w maju, a zakończy w grudniu, będzie miała charakter typowo logistyczny. Głównym zadaniem dowódcy PKW, płk. Adama Słodczyka, i jego podwładnych będzie zakończenie polskiego udziału w ramach misji ISAF oraz sprowadzenie do kraju sprzętu. Część wyposażenia bazy żołnierze przekażą afgańskiej armii i policji, organizacjom charytatywnym oraz władzom lokalnym.

W Kielcach wojskowi będą musieli wykazać się znajomością procedur związanych z wykrywaniem i niszczeniem improwizowanych ładunków wybuchowych, ewakuacją medyczną, uwalnianiem uprowadzonego personelu oraz wezwaniem wsparcia ogniowego. Oceniający sprawdzą ich wiedzę wykorzystując do tego systemy komputerowe. Zrobią to m.in. za pomocą interaktywnego systemu symulacji pola walki (Joint Conflict and Tactical Simulation – JCATS), systemu podawania wiadomości (Joint Exercise Management Module – JEMM) oraz systemu CPOF (Command Post of the Future), a także systemu planowania wsparcia logistycznego (Logistic Functional Area System – LOGFAS).


Ćwiczenia „Bagram XV” mają być ostatnimi, które przygotują polskich żołnierzy do udziału w misji ISAF. Jak wyglądały poprzednie sprawdziany wojskowych przed wyjazdem na misje?

Pierwsze ćwiczenia certyfikujące wojsko przed Afganistanem odbyły się w Wędrzynie, w lutym 2007 roku. Wtedy jednocześnie oceniano dowódców i ćwiczące na poligonie wojsko. Żołnierze do szkolenia wykorzystywali honkery i stary, które później w Afganistanie zastępowano innym sprzętem. Przygotowanie sztabowców także nie było proste. Oficerowie korzystali przede wszystkim z doświadczeń wyniesionych z innych misji, przewidywali najbardziej prawdopodobne scenariusze wydarzeń. Korzystali z fachowej literatury, prasy i wiedzy cywilnych ekspertów.

Kolejne zmiany były już bogatsze w doświadczenia i wiedzę. Z czasem zmienił się charakter ćwiczeń, a certyfikację przed misją podzielono na dwie części: na poligonach było sprawdzane wojsko, a dowództwo i sztab oceniano w kieleckim centrum. Do przygotowania kolejnych rotacji wyjeżdżających do Afganistanu dołączyli także sojusznicy, m.in. Kanadyjczycy i Amerykanie. Skierowali oni do udziału w ćwiczeniach swoich przedstawicieli, którzy początkowo pełnili funkcję mentorów. Z czasem występowali w roli partnerów, którzy po szkoleniu w Polsce, wspólnie z naszymi żołnierzami wykonywali zadania w Afganistanie.

Dwa razy w roku w Kielcach przed wylotem do Afganistanu szkoliło się za każdym razem kilkaset osób. Regularnie od piątej zmiany PKW do szkolenia dowódców i sztabowców wykorzystywano komputerowe systemy wsparcia pola walki.

XV zmianę PKW tworzy 10 Opolska Brygada Logistyczna. Opolską jednostkę będą wspierać także żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, Oddziału Żandarmerii Wojskowej z Bydgoszczy oraz wojsk specjalnych. Dowódcą kontyngentu będzie pułkownik Adam Słodczyk, dowódca 10 Brygady Logistycznej.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DO RSZ

dodaj komentarz

komentarze


Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
 
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Laserowa artyleria US Army
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Groty z granatnikiem
Brawurowe zagony motorowe
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Żołnierze w sztafecie pomocy
Online z mistrzami sportu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
16 sekund Liberatora
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Zbiegowie z innego świata
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Ofensywa Tuchaczewskiego
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 kończą misję w Estonii
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Rakiety z Mesko w F-35
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Powstaną kolejne strzelnice
Minister Błaszczak dziękuje medykom
„Defender” – pracowity poligon saperów
Testament Polski Walczącej
Współzawodnictwo rozwija
Most do współpracy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Prezydent Duda jedzie do USA
Ochotnicy na ratunek
Kraby w Bolesławcu
Informacja Prasowa
Kolejne Goty dla wojska
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Fordy, a nie Nissany
Na misjach święta inne niż zwykle
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Ogromne zainteresowanie Soną
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Wojsko przeciw wirusowi
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Na WAT o cyberbezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO