moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
BBN opracuje Narodowy Program Bezzałogowców

Polskie firmy mają rozwijać swoje technologie i konkurować z liderami rynku, a wojsko kupować nowoczesne drony krajowej produkcji. Ma w tym pomóc Narodowy Program Bezzałogowców, którego stworzenie zapowiedział dziś szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Minister Stanisław Koziej złożył takie deklaracje podczas konwersatorium „Dlaczego systemy bezzałogowe są wizytówką polskiej nauki i gospodarki”. Organizatorem imprezy, która odbyła się w czwartek w Warszawie, była Fundacja Mikromakro. Przedstawiciele producentów dronów, instytucji naukowych oraz obecni i przyszli ich użytkownicy rozmawiali o znaczeniu technologii systemów bezzałogowych dla polskiej nauki, gospodarki i obronności oraz możliwości wykorzystania potencjału krajowego przemysłu do zaspokojenia potrzeb wojska, służb mundurowych i biznesu.

– Drony to jeden z niewielu obszarów, w których nie musimy nadrabiać zaległości do światowej czołówki. Sami możemy stać się liderami – zapewniał minister Koziej. Jednym z warunków, by tak się stało, jest lepsza koordynacja działań między projektantami, producentami i użytkownikami. To właśnie im pomóc ma inicjatywa prezydenta Bronisława Komorowskiego, który zlecił BBN-owi opracowanie Narodowego Programu Bezzałogowców. Systemowe podejście ma zagwarantować, że nie zostaną powtórzone błędy z przeszłości, gdy wiele obiecujących programów utknęło na etapie planowania i nigdy nie doczekało się realizacji. – Systemy bezzałogowe to jeden z najbardziej rozwojowych elementów współczesnego pola walki. Oferują ogromną skuteczność i ich posiadanie to konieczność nowoczesnej armii – tłumaczył Koziej.


Uczestnicy konwersatorium zwracali uwagę, że niezmiernie istotną rzeczą w przypadku dronów jest posiadanie technologii, a nie tylko gotowych produktów. Liderzy branży strzegą swoich rozwiązań i niechętnie dzielą się kodami źródłowymi oprogramowania, które jest podstawą ich skuteczności. – Dlatego musimy wspierać własny przemysł. Tylko wtedy będziemy właścicielami technologii – podkreślał dr hab. Witold Wiśniowski z Instytutu Lotnictwa.

– Wojsko nie powinno kupować gotowych produktów „z półki”. Armia powinna zaangażować się w projekty badawcze, by wspólnie z producentami rozwijać potrzebne rozwiązania – powiedział Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics. Jednak dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie nie napawają optymizmem. – Opracowanie przez wojsko wymagań co do nowej broni trwa nawet pięć lat. Niestety, często okazuje się, że zanim ten proces się zakończy, są one już nieaktualne – zaznaczył gen. Waldemar Skrzypczak, były wiceminister obrony narodowej.

Wsparcie dla rozwoju branży zadeklarowało także Ministerstwo Gospodarki. – Resort przygotowuje rozwiązanie, dzięki któremu część pieniędzy przeznaczonych na modernizację polskiej armii trafi do krajowych producentów – zapowiedział Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w ministerstwie. Pomocne mają być także unijne środki na szkolenie kadr oraz ulgi podatkowe na prowadzenie badań naukowych.

Dr Wojciech Komorniczak, dyrektor ds. rozwoju naukowego i nowych technologii WB Electronics, który podczas konwersatorium reprezentował producentów, zapewniał, że polski przemysł jest gotowy do sprostania wymaganiom użytkowników. – Już w tej chwili armia wykorzystuje 62 bezzałogowe statki powietrzne rodzimej produkcji. Wyszkoliliśmy także około 100 operatorów. To pokazuje, że nie startujemy od zera – powiedział. Według niego, dobrym testem jakości polskich rozwiązań są także zamówienia płynące z zagranicy.

Konwersatorium „Dlaczego systemy bezzałogowe są wizytówką polskiej nauki i gospodarki” jest częścią cyklu „5 żywiołów”, w ramach którego odbędzie się kilka konferencji pod wspólnym tytułem „Systemy inteligentne w zarządzaniu kryzysowym i działaniach militarnych”. Finał akcji odbędzie się w czerwcu w Krakowie, a jedną z jego atrakcji będzie wielka parada bezzałogowców – Droniada. Patronat medialny nad całym cyklem objęła redakcja portalu polska-zbrojna.pl.

MC

autor zdjęć: BBN, Maciej Chilczuk

dodaj komentarz

komentarze

~hehe
1396196700
"Drony dobre są w okresie pokoju albo w sytuacji wojny z przeciwnikiem znacznie słabszym." Terefere. Tak jest na dzień dzisiejszy, ale rozwój tych systemów postępuje. Wy - zwolennicy "wypasionych" załogowców jesteście odpowiednikami zwolenników kawalerii z lat 30ych ubiegłego wieku. I kiedy wy będziecie się podniecać nowymi generacjami załogowców, postępowe państwa będą budować coraz doskonalsze systemy autonomiczne. I pewnego dnia obudzicie się z ręką w nocniku, bo okaże się, że bezzałogowce są tańsze, trudniejsze do wykrycia, szybsze i zwrotniejsze, bo nie będą musiały ładować w siebie kosztownych systemów podtrzymywania życia ani podlegać emocjom, jak piloci.
35-62-A0-2B
~jakiś
1395401280
Mamy już pierwsze sukcesy w konstrukcjach bezzałogowych http://www.altair.com.pl/mspo-report/view?article_id=508 http://www.altair.com.pl/mspo-report/view?article_id=463 a LEWIATAN jest już skonstruowany od lat i sprawdzony i nic z tego dla wojska i obronności kraju nie wynika http://www.strefa.gda.pl/pl/aktualnosci/hydromega-dolaczyla-do-inwestorow-w-bpnt.html
1D-51-E8-87
~ja
1395342360
Wyszkoliliśmy około 100 operatorów...to dlaczego tak trudno skompletować jedną obsadę TZKOP na misję w Afganistanie?....pozdrawiam.
2C-A2-C0-B4
~ja
1395333420
Drony dobre są w okresie pokoju albo w sytuacji wojny z przeciwnikiem znacznie słabszym. Jeżeli już to są potrzebne drony zwiadowcze miniaturowe (wielkości dłoni lub mniejsze by nie były łatwym celem dla obrony przeciwlotniczej) Reszta to fantazja wojskowych.
BC-86-82-AB
~scooby
1395331740
Krok pierwszy : sieć własnych komunikacyjnych satelitów nad Polską i 200-300 km od granicy. Min 15 sztuk.
CE-B6-8D-18

Zielonka dla Patriotów
 
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Irańskie szachy
A Torn Subcontinent
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Amerykańska przyszłość WZL
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Śladami Pierwszej Pancernej
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jedna misja, jeden zespół
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Desant z transportowca-giganta
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Rozpoczynamy nową erę
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Piknik ze smakiem
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Preselekcja u komandosów
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Przysięga śląskich terytorialsów
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Cienka niebieska linia
Wielofunkcyjny scyzoryk
High Confidence Operations
Obrady Rady Unii Europejskiej
Warszawa walczy, wracamy
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Przez krew zdobyty Śląsk
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Spełniliśmy swój obowiązek
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Rivalry on Closed Sea
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Sprawdzają Brutusa
Najpierw „Sonda”, później promocja
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Od sojusznika do kata
Wojna wywiadów
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Wozy amunicyjne do Raków
A Wave of Alliances
Czarny odchodzi do cywila

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO