moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
BBN opracuje Narodowy Program Bezzałogowców

Polskie firmy mają rozwijać swoje technologie i konkurować z liderami rynku, a wojsko kupować nowoczesne drony krajowej produkcji. Ma w tym pomóc Narodowy Program Bezzałogowców, którego stworzenie zapowiedział dziś szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Minister Stanisław Koziej złożył takie deklaracje podczas konwersatorium „Dlaczego systemy bezzałogowe są wizytówką polskiej nauki i gospodarki”. Organizatorem imprezy, która odbyła się w czwartek w Warszawie, była Fundacja Mikromakro. Przedstawiciele producentów dronów, instytucji naukowych oraz obecni i przyszli ich użytkownicy rozmawiali o znaczeniu technologii systemów bezzałogowych dla polskiej nauki, gospodarki i obronności oraz możliwości wykorzystania potencjału krajowego przemysłu do zaspokojenia potrzeb wojska, służb mundurowych i biznesu.

– Drony to jeden z niewielu obszarów, w których nie musimy nadrabiać zaległości do światowej czołówki. Sami możemy stać się liderami – zapewniał minister Koziej. Jednym z warunków, by tak się stało, jest lepsza koordynacja działań między projektantami, producentami i użytkownikami. To właśnie im pomóc ma inicjatywa prezydenta Bronisława Komorowskiego, który zlecił BBN-owi opracowanie Narodowego Programu Bezzałogowców. Systemowe podejście ma zagwarantować, że nie zostaną powtórzone błędy z przeszłości, gdy wiele obiecujących programów utknęło na etapie planowania i nigdy nie doczekało się realizacji. – Systemy bezzałogowe to jeden z najbardziej rozwojowych elementów współczesnego pola walki. Oferują ogromną skuteczność i ich posiadanie to konieczność nowoczesnej armii – tłumaczył Koziej.


Uczestnicy konwersatorium zwracali uwagę, że niezmiernie istotną rzeczą w przypadku dronów jest posiadanie technologii, a nie tylko gotowych produktów. Liderzy branży strzegą swoich rozwiązań i niechętnie dzielą się kodami źródłowymi oprogramowania, które jest podstawą ich skuteczności. – Dlatego musimy wspierać własny przemysł. Tylko wtedy będziemy właścicielami technologii – podkreślał dr hab. Witold Wiśniowski z Instytutu Lotnictwa.

– Wojsko nie powinno kupować gotowych produktów „z półki”. Armia powinna zaangażować się w projekty badawcze, by wspólnie z producentami rozwijać potrzebne rozwiązania – powiedział Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics. Jednak dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie nie napawają optymizmem. – Opracowanie przez wojsko wymagań co do nowej broni trwa nawet pięć lat. Niestety, często okazuje się, że zanim ten proces się zakończy, są one już nieaktualne – zaznaczył gen. Waldemar Skrzypczak, były wiceminister obrony narodowej.

Wsparcie dla rozwoju branży zadeklarowało także Ministerstwo Gospodarki. – Resort przygotowuje rozwiązanie, dzięki któremu część pieniędzy przeznaczonych na modernizację polskiej armii trafi do krajowych producentów – zapowiedział Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w ministerstwie. Pomocne mają być także unijne środki na szkolenie kadr oraz ulgi podatkowe na prowadzenie badań naukowych.

Dr Wojciech Komorniczak, dyrektor ds. rozwoju naukowego i nowych technologii WB Electronics, który podczas konwersatorium reprezentował producentów, zapewniał, że polski przemysł jest gotowy do sprostania wymaganiom użytkowników. – Już w tej chwili armia wykorzystuje 62 bezzałogowe statki powietrzne rodzimej produkcji. Wyszkoliliśmy także około 100 operatorów. To pokazuje, że nie startujemy od zera – powiedział. Według niego, dobrym testem jakości polskich rozwiązań są także zamówienia płynące z zagranicy.

Konwersatorium „Dlaczego systemy bezzałogowe są wizytówką polskiej nauki i gospodarki” jest częścią cyklu „5 żywiołów”, w ramach którego odbędzie się kilka konferencji pod wspólnym tytułem „Systemy inteligentne w zarządzaniu kryzysowym i działaniach militarnych”. Finał akcji odbędzie się w czerwcu w Krakowie, a jedną z jego atrakcji będzie wielka parada bezzałogowców – Droniada. Patronat medialny nad całym cyklem objęła redakcja portalu polska-zbrojna.pl.

MC

autor zdjęć: BBN, Maciej Chilczuk

dodaj komentarz

komentarze

~hehe
1396196700
"Drony dobre są w okresie pokoju albo w sytuacji wojny z przeciwnikiem znacznie słabszym." Terefere. Tak jest na dzień dzisiejszy, ale rozwój tych systemów postępuje. Wy - zwolennicy "wypasionych" załogowców jesteście odpowiednikami zwolenników kawalerii z lat 30ych ubiegłego wieku. I kiedy wy będziecie się podniecać nowymi generacjami załogowców, postępowe państwa będą budować coraz doskonalsze systemy autonomiczne. I pewnego dnia obudzicie się z ręką w nocniku, bo okaże się, że bezzałogowce są tańsze, trudniejsze do wykrycia, szybsze i zwrotniejsze, bo nie będą musiały ładować w siebie kosztownych systemów podtrzymywania życia ani podlegać emocjom, jak piloci.
35-62-A0-2B
~jakiś
1395401280
Mamy już pierwsze sukcesy w konstrukcjach bezzałogowych http://www.altair.com.pl/mspo-report/view?article_id=508 http://www.altair.com.pl/mspo-report/view?article_id=463 a LEWIATAN jest już skonstruowany od lat i sprawdzony i nic z tego dla wojska i obronności kraju nie wynika http://www.strefa.gda.pl/pl/aktualnosci/hydromega-dolaczyla-do-inwestorow-w-bpnt.html
1D-51-E8-87
~ja
1395342360
Wyszkoliliśmy około 100 operatorów...to dlaczego tak trudno skompletować jedną obsadę TZKOP na misję w Afganistanie?....pozdrawiam.
2C-A2-C0-B4
~ja
1395333420
Drony dobre są w okresie pokoju albo w sytuacji wojny z przeciwnikiem znacznie słabszym. Jeżeli już to są potrzebne drony zwiadowcze miniaturowe (wielkości dłoni lub mniejsze by nie były łatwym celem dla obrony przeciwlotniczej) Reszta to fantazja wojskowych.
BC-86-82-AB
~scooby
1395331740
Krok pierwszy : sieć własnych komunikacyjnych satelitów nad Polską i 200-300 km od granicy. Min 15 sztuk.
CE-B6-8D-18

Bohaterskie Orlęta
 
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
They Train Together, They Fight Together
Terytorialsi za oceanem
Strykery znów na Mazurach
Defense Without Politics
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Beagle dla żołnierzy?
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Mobilne moździerze dla armii
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Ostatni samochód Marszałka
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowy wiceminister w MON
Pomagali z narażeniem życia
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Iran uderza w USA
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Dragoni na poligonie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Obradowała Rada Gabinetowa
We Are All Darfur
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Powstanie bez sukcesu
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Kajak idealny dla komandosa
To nie mogło się udać, ale…
Misje na dłużej
Benemerenti 2020
Klasy wojskowe po nowemu
Wojsko wzywa na kwalifikację
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Weterani trenują MMA
Arsenał Iranu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Polsko-łotewska „Zima”
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Podoficer po nowemu
Misja wojownika
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
USA nie zacznie wojny z Iranem
Projekt MON dla szkół
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO