moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sukces modernizacji szansą zbrojeniówki

Chcemy mieć najlepszy sprzęt, bo tylko taki liczy się na współczesnym polu walki – powiedział Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej podczas konferencji w Siemianowicach Śląskich. Jednym z jej organizatorów były Wojskowe Zakłady Mechaniczne, producent transporterów opancerzonych. Pokazały one nowe logo i nazwę firmy – od dziś już nie WZM a Rosomak.


„Sukces modernizacji armii szansą dla przemysłu” pod takim hasłem odbyła się w Siemianowicach Śląskich konferencja, nad którą honorowy patronat objął prezydent Bronisław Komorowski. – Konflikt rosyjsko-ukraiński i utrzymujące się napięcie w stosunkach międzynarodowych sprawiają, że kwestie polskiej obronności nabierają wagi szczególnej – napisał prezydent w liście do uczestników. Konferencja odbyła się w specjalnie do tego przystosowanej, jednej z hal Wojskowych Zakładów Mechanicznych. Tam uczestników konferencji powitał eurodeputowany PO Jerzy Buzek, który był gospodarzem i pomysłodawcą spotkania. W Siemianowicach zjawili się przedstawiciele wojska i przemysłu obronnego oraz eksperci. Wszyscy byli zgodni co do jednego: sektor obronny jest sektorem strategicznym, o który należy dbać, bo jego rozwój przekłada się na bezpieczeństwo państwa oraz na rozwój gospodarczy. – Mamy dziś w tym temacie porozumienie ponadpartyjne – podkreślił były premier Jerzy Buzek.

– Mamy już opracowany dziesięcioletni program modernizacji technicznej wojska, który przewiduje nakłady o wartości ok. 130 mld zł. Musimy tę szansę dobrze wykorzystać, nie tylko dla polskiej armii, ale także dla konkurencyjności polskiego przemysłu obronnego i rozwoju – czytamy w liście prezydenta.

Szef MON Tomasz Siemoniak, który otwierał konferencję podkreślał zaś, że aby osiągnąć sukces, wojsko musi być partnerem dla przemysłu obronnego. – MON będzie preferowało polski przemysł obronny, ale będzie też wymagającym partnerem – podkreślił minister.


Ważnym tematem konferencji była konsolidacja przemysłu obronnego w Polsce. Pod koniec ubiegłego roku została zarejestrowana Polska Grupa Zbrojeniowa z siedzibą w Radomiu. To jednak nie koniec, lecz początek konsolidacji spółek z polskiej zbrojeniówki. – Musimy się dobrze zastanowić, jak mądrze skonsolidować przemysł obronny, by przełożyło się to na sukces gospodarczy kraju – mówi Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa.

Edyta Żemła

autor zdjęć: kmdr Janusz Walczak, mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~oleum
1395926220
Gdyby rosomaka wymyslili Polacy a tak madrze promowali ta marke i zarabiali na niej Finowie - to byscie tu jeden przez drugiego pisali, ze POolska znowy sie dala wydmuchac. A kiedy Polacy punktuja n acudzym pomysle to jakos cicho siedzicie. Troche szacunku dl asamych siebie panowie
9E-84-E8-1A
~ja
1395147480
To bardzo ładnie że wojsko chce mieć tylko najlepszy sprzęt. Mnie niepokoi tylko oszczędzanie w miejscach gdzie nie powinno się oszczędzać. Mianowicie na wszystkich bezwzględnie śmigłowcach, samolotach wojskowych powinny być montowane nie tylko systemy SWÓJ-OBCY ale też urządzenia do samoobrony czyli automatycznie wystrzeliwujące paski folii i flary w przypadku gdy do samolotu, śmigłowca zbliża się rakieta p/lot lub sygnalizujące o namierzaniu takiego sprzętu radarem. Dlaczego wojsko tylko na nielicznych samolotach takie urządzenia stosuje? (np tylko w kilku transportowcach, tych które brały udział w misjach w Afganistanie.)
5C-11-C8-A2

Chciałem walczyć z Niemcami
 
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Obradowała Rada Gabinetowa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Defense Without Politics
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Stulatka hydrografia
USA nie zacznie wojny z Iranem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Śmierć bohatera
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Iran uderza w USA
Arsenał Iranu
„Bolko” w służbie
Podziemna potęga
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rywalizacja strzelców wyborowych
Darłowo czeka na śmigłowce
For the Right Cause
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Symulatory strzelań Rosomaków
Security Game
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Militaria na Zamku Królewskim
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Ważka bliżej
JWK z odznaką pamiątkową
They Train Together, They Fight Together
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Double Eagle po nowemu
Klasy wojskowe po nowemu
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Własne interesy Europy
We Are All Darfur
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Krwawe walki o Monte Cassino
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Nauka zimowego pływania
Pretorianie na Mazurach
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO