moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sukces modernizacji szansą zbrojeniówki

Chcemy mieć najlepszy sprzęt, bo tylko taki liczy się na współczesnym polu walki – powiedział Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej podczas konferencji w Siemianowicach Śląskich. Jednym z jej organizatorów były Wojskowe Zakłady Mechaniczne, producent transporterów opancerzonych. Pokazały one nowe logo i nazwę firmy – od dziś już nie WZM a Rosomak.


„Sukces modernizacji armii szansą dla przemysłu” pod takim hasłem odbyła się w Siemianowicach Śląskich konferencja, nad którą honorowy patronat objął prezydent Bronisław Komorowski. – Konflikt rosyjsko-ukraiński i utrzymujące się napięcie w stosunkach międzynarodowych sprawiają, że kwestie polskiej obronności nabierają wagi szczególnej – napisał prezydent w liście do uczestników. Konferencja odbyła się w specjalnie do tego przystosowanej, jednej z hal Wojskowych Zakładów Mechanicznych. Tam uczestników konferencji powitał eurodeputowany PO Jerzy Buzek, który był gospodarzem i pomysłodawcą spotkania. W Siemianowicach zjawili się przedstawiciele wojska i przemysłu obronnego oraz eksperci. Wszyscy byli zgodni co do jednego: sektor obronny jest sektorem strategicznym, o który należy dbać, bo jego rozwój przekłada się na bezpieczeństwo państwa oraz na rozwój gospodarczy. – Mamy dziś w tym temacie porozumienie ponadpartyjne – podkreślił były premier Jerzy Buzek.

– Mamy już opracowany dziesięcioletni program modernizacji technicznej wojska, który przewiduje nakłady o wartości ok. 130 mld zł. Musimy tę szansę dobrze wykorzystać, nie tylko dla polskiej armii, ale także dla konkurencyjności polskiego przemysłu obronnego i rozwoju – czytamy w liście prezydenta.

Szef MON Tomasz Siemoniak, który otwierał konferencję podkreślał zaś, że aby osiągnąć sukces, wojsko musi być partnerem dla przemysłu obronnego. – MON będzie preferowało polski przemysł obronny, ale będzie też wymagającym partnerem – podkreślił minister.


Ważnym tematem konferencji była konsolidacja przemysłu obronnego w Polsce. Pod koniec ubiegłego roku została zarejestrowana Polska Grupa Zbrojeniowa z siedzibą w Radomiu. To jednak nie koniec, lecz początek konsolidacji spółek z polskiej zbrojeniówki. – Musimy się dobrze zastanowić, jak mądrze skonsolidować przemysł obronny, by przełożyło się to na sukces gospodarczy kraju – mówi Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa.

Edyta Żemła

autor zdjęć: kmdr Janusz Walczak, mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~oleum
1395926220
Gdyby rosomaka wymyslili Polacy a tak madrze promowali ta marke i zarabiali na niej Finowie - to byscie tu jeden przez drugiego pisali, ze POolska znowy sie dala wydmuchac. A kiedy Polacy punktuja n acudzym pomysle to jakos cicho siedzicie. Troche szacunku dl asamych siebie panowie
9E-84-E8-1A
~ja
1395147480
To bardzo ładnie że wojsko chce mieć tylko najlepszy sprzęt. Mnie niepokoi tylko oszczędzanie w miejscach gdzie nie powinno się oszczędzać. Mianowicie na wszystkich bezwzględnie śmigłowcach, samolotach wojskowych powinny być montowane nie tylko systemy SWÓJ-OBCY ale też urządzenia do samoobrony czyli automatycznie wystrzeliwujące paski folii i flary w przypadku gdy do samolotu, śmigłowca zbliża się rakieta p/lot lub sygnalizujące o namierzaniu takiego sprzętu radarem. Dlaczego wojsko tylko na nielicznych samolotach takie urządzenia stosuje? (np tylko w kilku transportowcach, tych które brały udział w misjach w Afganistanie.)
5C-11-C8-A2

„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
 
Rivalry on Closed Sea
Wędrówka dla Dwóch Serc
Cienka niebieska linia
Jedna misja, jeden zespół
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Najpierw „Sonda”, później promocja
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Rozpoczynamy nową erę
Szukamy następcy Herculesa
Bohaterowie jadą na wakacje
A Torn Subcontinent
Wojna wywiadów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Spełniliśmy swój obowiązek
Wielofunkcyjny scyzoryk
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Wojsko wróciło do Lublina
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Strzelać nauczyłem się sam
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Śladami Pierwszej Pancernej
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Amerykańska przyszłość WZL
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Irańskie szachy
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Brunatno-czerwona zmowa
Desant z transportowca-giganta
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Blitzkrieg na stepach Mongolii
A Wave of Alliances
Czarny odchodzi do cywila
Przez krew zdobyty Śląsk
„Pułaski” wrócił do kraju
Preselekcja u komandosów
Sprawdzają Brutusa
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Od sojusznika do kata
Zielonka dla Patriotów
High Confidence Operations
Wozy amunicyjne do Raków
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Przysięga śląskich terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO