moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polskie sztafety tuż za podium

Trzy medale ‒ złoty i dwa srebrne zdobyli reprezentanci Polski w halowych mistrzostwach świata lekkoatletów w Sopocie. Na podium stanęli Kamila Lićwinko, Angelika Cichocka i Adam Kszczot. Z 11 żołnierzy startujących w reprezentacji Polski najbliżej medalu byli zawodnicy rywalizujący w biegach sztafetowych 4x400 m – obie sztafety zajęły czwarte miejsca.

Szer. Marcin Lewandowski (nr 8) – długo nie cieszył się brązowym medalem halowych mistrzostw świata w biegu na 800 m.

Do ostatniej konkurencji czekaliśmy na jedyny wojskowy medal na mistrzostwach świata rozgrywanych w Sopocie. Kończyła je sztafeta 4x400 m mężczyzn. Biegło w niej dwóch żołnierzy mar. Kacper Kozłowski (z gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego) i szer. Jakub Krzewina (WZS Wrocław). Biegnący na pierwszej zmianie Kozłowski przekazał pałeczkę Rafałowi Omelce na czwartej pozycji. Omelko również kończył swój odcinek jako czwarty. Na trzeciej zmianie Michałowi Pietrzakowi nie udało się poprawić lokaty biało-czerwonych. Szer. Jakub Krzewina miał zbyt dużą stratę do biegnącego na trzeciej pozycji Jamajczyka i Polacy zakończyli bieg na czwartym miejscu z czasem 3 min 4,39 s. Triumfowali Amerykanie, którzy wynikiem 3:02:13 ustanowili nowy rekord świata. Srebro zdobyli czterystumetrowcy z Wielkiej Brytanii (3:03:49), a brąz Jamajczycy (3:03:69). Piąte miejsce zajęli Rosjanie (3:07:12), a szóste Ukraińcy (3:08:79).

Na czwartej pozycji zakończyła również rywalizację nasza sztafeta 4x400 kobiet. Polki finiszowały jako piąte – wyprzedziły tylko reprezentantki Nigerii – ale po biegu zdyskwalifikowano rosyjską sztafetę i biało-czerwone przesunęły się o jedną pozycję w górę klasyfikacji. Podobnie jak w eliminacjach na pierwszej zmianie w naszej sztafecie pobiegła st. szer. Ewelina Ptak z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. Na kolejnych walczyły w Ergo Arenie: Małgorzata Hołub, Patrycja Wyciszkiewicz i Justyna Święty. Dopiero na ostatniej zmianie Polka wyprzedziła Nigeryjkę. Triumfowały Amerykanki (z czasem 3:24:83) przed reprezentantkami Jamajki (3:26:54) i Wielkiej Brytanii (3:27:90). Polki biegły 3 min 29,89 s, a piąte Nigeryjki 3 min 31,59 s.

Niestety, tylko przez kilkanaście minut cieszyliśmy się z dwóch medali zdobytych przez biało-czerwonych w finale biegu na 800 m. Na mecie najszybszy był obrońca tytułu mistrzowskiego w hali i aktualny mistrz świata na otwartym stadionie Etiopczyk Mohammed Aman. Triumfował z czasem 1 min 46,40 s. O 0,36 s przegrał z nim Adam Kszczot, a jako trzeci finiszował szer. Marcin Lewandowski. Drugi z Polaków uzyskał czas 1:47:09. Czwarty, ze stratą 0,01 s do Lewandowskiego, był Brytyjczyk Andrew Osagie. Piąty finiszował reprezentant Republiki Południowej Afryki André Olivier (1:47:31), a szósty Holender Thijmen Kupers (1:47:74). Po biegu sędziowie jednak zdyskwalifikowali Marcina Lewandowskiego za przekroczenie na ostatnim wirażu wewnętrznej linii na bieżni. Średniodystansowiec z WZS Bydgoszcz i bydgoskiego Zawiszy podczas walki na ostatnich metrach potknął się i w tym momencie jego lewa noga wyszła poza białą linię. Sędziowie byli bezlitośni i zdyskwalifikowali mistrza V Letniej Olimpiady Wojskowej w Rio de Janeiro.

W ostatnim dniu mistrzostw odbył się również finał biegu na 60 m kobiet. Nie zobaczyliśmy w nim żadnej z Polek, które w rozegranych dzisiaj półfinałach nie zakwalifikowały się do rozgrywki decydującej o medalach. St. mar. Marta Jeschke (z Wojskowego Zespołu Sportowego Gdynia) w swojej serii zajęła ósme miejsce. Z czasem 7,41 s sklasyfikowano ją na 24. pozycji. Natomiast szer. Anna Kiełbasińska (WZS Poznań) była szósta w trzecim biegu. Podobnie jak w biegu eliminacyjnym 60 m pokonała w 7,31 s i po raz drugi podczas mistrzostw świata wyrównała swój rekord życiowy. Ostatecznie zajęła 17. pozycję.

Awansu do finału nie udało się również wywalczyć mistrzowi Polski w biegu na 60 m przez płotki st. szer. Dominikowi Bochenkowi. Płotkarz z WZS Bydgoszcz i bydgoskiego Zawiszy o 0,02 s pobiegł szybciej niż w eliminacjach i z czasem 7,66 w swojej serii półfinałowej był szósty, a udział w mistrzostwach zakończył na 12. miejscu.

Pierwszy medal dla Polski wywalczyła w Sopocie Kamila Lićwinko, która w skoku wzwyż zajęła z Rosjanką Marią Kucziną ex aequo pierwsze miejsce.

Reprezentanci Polski w XV Halowych Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce wywalczyli trzy medale. Pierwszy krążek zdobyła w drugim dniu mistrzostw Kamila Lićwinko, która w skoku wzwyż zajęła z Rosjanką Marią Kucziną ex aequo pierwsze miejsce. Obie zawodniczki pokonały w pierwszej próbie poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2 m. W trzecim dniu mistrzostw najpierw srebro zdobyła Angelika Cichocka. Podopieczna Tomasza Lewandowskiego, starszego brata szer. Marcina Lewandowskiego, była druga w biegu na 800 m. Polka z czasem 2 min 00,45 s przegrała tylko z Amerykanką Chanelle Price (jej wynik 2:00:09). Po Cichockiej na podium stanął wspomniany Adam Kszczot.

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Marsz prawdę ci powie
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Bez zmian w emeryturach
Od eksperymentu do elity NATO
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Merops nad Ustką
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Jego ofiara – nasza pamięć
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Koszykarskie widowisko
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Hegseth odznaczył polskiego generała
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Husarze dla mieszkańców Polski
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Śmierć w sercu Azji
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Wielka gra na ukraińskim froncie
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Studia z obrony granic
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Biało-czerwona na Monte Cassino
Polski wkład w operację „Overlord”
Litwini z polskimi Gromami
Drugi dom efów
Za sterami Husarza
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Wsparcie ma znaczenie
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Nowy Grot zatwierdzony
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Powitanie F-35 z Polską
Równanie z „Iksem”
Groźny incydent w Libanie
Natowskie manewry na Bałtyku
Czerwieńsze będą…
Generał z cienia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Kraków zaprosił weteranów
Sojusz kontra drony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO