moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obóz uchodźców na poligonie?

Polska wzmocniła ochronę wschodnich granic, ale jest gotowa na przygotowanie obozu dla kilku tysięcy ukraińskich uchodźców – poinformował Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych. Obóz powstałby na poligonie w Nowej Dębie. Po południu szef resortu obrony Tomasz Siemoniak rozmawiał z ministrem obrony narodowej Ukrainy Ihorem Teniuchem.


Minister spraw wewnętrznych pojechał na Podkarpacie, by przyjrzeć się sytuacji na liczącej przeszło 535 kilometrów granicy z Ukrainą. – Ochrona granic wschodnich została wzmocniona – poinformował podczas briefingu prasowego. Dodał też, że w razie gdyby sytuacja tego wymagała, Polska jest w stanie w ciągu tygodnia postawić obóz dla kilku tysięcy uchodźców z Ukrainy. Miałby on powstać na poligonie w Nowej Dębie. Wcześniej jednak musiałyby się zapełnić ośrodki Urzędu ds. Cudzoziemców oraz placówki przygotowane przez sztaby zarządzania kryzysowego na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Łącznie mogą one przyjąć 2,5 tysiąca osób. – Jesteśmy przygotowani na każdą sytuację – zapewniał Sienkiewicz, zaraz jednak dodał: – Mam wrażenie, że sytuacja na Ukrainie będzie się raczej uspokajała niezależnie od kryzysu, jaki ma miejsce na Krymie, który jest przedmiotem rosyjskiej agresji.

Do tej pory do Urzędu ds. Cudzoziemców spłynęło od obywateli Ukrainy 76 wniosków o nadanie statusu uchodźcy.

Po południu z ministrem obrony narodowej Ukrainy Ihorem Teniuchem rozmawiał szef polskiego resortu obrony Tomasz Siemoniak. Szef MON zapewnił o poparciu władz polskich dla działań ukraińskiego rządu. ‒ Ustaliliśmy, że szybko spotkają się nasi przedstawiciele ws. konkretnej współpracy. Trzeba przejrzeć dotychczasowe plany, ale przede wszystkim skupić się na bieżących problemach ‒ powiedział Siemoniak Polskiej Agencji Prasowej. Dodał, że rozmowa dotyczyła także misji OBWE, w której bierze udział dwóch polskich oficerów. Rozmowa odbyła się z inicjatywy Siemoniaka, ale została uzgodniona przez niego z wiceministrem obrony tydzień temu w Brukseli.

Jak poinformował rzecznik MON Jacek Sońta, Teniuch dziękował za wsparcie, jakiego Polska udziela Ukrainie na arenie międzynarodowej. Ukraiński minister poinformował także o aktualnej sytuacji w swoim kraju, szczególnie uwzględniając wydarzenia na Półwyspie Krymskim.


– Polska droga do wolności i gospodarczego sukcesu powinna być dla nas wzorem – mówił Witalij Kliczko, lider ukraińskiej partii UDAR, podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. Do spotkania doszło w Dublinie przy okazji kongresu Europejskiej Partii Ludowej. Lider opozycyjnego UDAR-u podziękował Polakom za zaangażowanie w sprawy Ukrainy. Podkreślił, że obydwa kraje na początku lat 90. startowały niemal z tego samego pułapu. Polska osiągnęła sukces, przed Ukrainą zaś jeszcze długa droga. – Polska droga do wolności i gospodarczego sukcesu powinna być inspiracją i wzorem przemian na Ukrainie – podkreślał Kliczko. Wczoraj Donald Tusk spotkał się w stolicy Irlandii z Julią Tymoszenko, byłą premier Ukrainy, jedną z liderek przemian w tym kraju.

Napięta sytuacja na Ukrainie była też jednym z tematów, który pojawił się podczas rozmów prezydenta Bronisława Komorowskiego w Ankarze. Okazją do wizyty była 600. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Turcją. Komorowski spotkał się m.in. z prezydentem Turcji Abdullachem Gulem. – Mamy identyczny pogląd na kwestię wsparcia dla Ukrainy w jej dążeniu do utrzymania integralności terytorialnej z uwzględnieniem Krymu – podkreślał prezydent Komorowski. Sekundował mu prezydent Gul. – Sytuacja na Krymie grozi powrotem do czasów zimnej wojny. Nic dobrego by z tego nie wynikło – mówił.

ŁZ , PAP

autor zdjęć: MSW, Maciej Śmiarowski/ KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
 
Powstanie bez sukcesu
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Misje na dłużej
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Kajak idealny dla komandosa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Iran uderza w USA
Weterani trenują MMA
Beagle dla żołnierzy?
Arsenał Iranu
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Mobilne moździerze dla armii
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
They Train Together, They Fight Together
Ostatni samochód Marszałka
Armia Czerwona w fabryce śmierci
Podoficer po nowemu
To nie mogło się udać, ale…
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Klasy wojskowe po nowemu
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Network Intelligence
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Obradowała Rada Gabinetowa
Defense Without Politics
Bohaterskie Orlęta
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
USA nie zacznie wojny z Iranem
Stepping out of the Shadow
Polsko-łotewska „Zima”
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Zdobywcy „Pen Y Fan”
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Nowy wiceminister w MON
Dragoni na poligonie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Wojsko wzywa na kwalifikację
Projekt MON dla szkół
We Are All Darfur

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO