moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obserwatorzy OBWE w drodze na Krym

Dziś na Krymie rozpoczyna się misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Poprosiły o nią władzę Ukrainy. Wczoraj zaś na wniosek Polski odbyło się spotkanie NATO. – Rozmawiano o procedurze w ramach artykułu 4, który mówi, że jeśli któryś z sojuszników dostrzega zagrożenia, oczekuje konsultacji i omówienia – powiedział szef MON Tomasz Siemoniak w TOK FM.


Na półwyspie, który od kilku dni zajmowany jest przez wojska rosyjskie, będą pracować delegaci OBWE. Wśród nich znajdą się obserwatorzy ze Stanów Zjednoczonych, Czech, Estonii, Szwecji, Litwy, Łotwy, Finlandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Słowacji, Węgier, Francji, Norwegii, Turcji, Włoch, Irlandii, Kanady, Polski oraz Centrum Zapobiegania Konfliktom OBWE. Nasz kraj będzie reprezentować dwóch oficerów Wojska Polskiego.

O ich wysłaniu zdecydował premier Donald Tusk. Poinformował o tym wczoraj Tomasz Siemoniak, szef resortu obrony. – Ta misja ma bardzo duże znaczenie, ponieważ pozwoli społeczności międzynarodowej przekonać się, jaka naprawdę sytuacja panuje na Krymie, bo także doniesienia medialne są sprzeczne – mówił Tomasz Siemoniak w TVN24. Zapewnił, że wojskowi obserwatorzy będą chcieli sprawdzić, jakie siły militarne są zaangażowane w konflikt. Zapewnił, że wojskowi wysłannicy są wysokiej klasy fachowcami. – Nie dadzą się zbyć powiedzeniem, że (niezidentyfikowani napastnicy, którzy zajęli lotniska w Symferopolu i w Sewastopolu – przyp. red.) to ochotnicy, którzy w sklepie kupili mundury. Polscy oficerowie będą się starali dociec, jakie uzbrojone siły wojskowe znajdują się na Krymie, kto tam sprawuje faktycznie władzę i jakie z tego wnioski wynikają dla OBWE – powiedział szef MON.

Minister podkreślił, że o misję obserwacyjną poprosił rząd w Kijowie. – Władze ukraińskie zachowują się w obliczu tego kryzysu bardzo odpowiedzialnie i powściągliwie i myślę, że nie powinniśmy robić więcej, niż życzą sobie sami Ukraińcy – mówił Tomasz Siemoniak.

Ze wstępnych planów wynika, że obserwatorzy będą pracować przez tydzień, jednak nie jest wykluczone przedłużenie ich misji. Będą nieuzbrojeni, a ich celem będzie monitorowanie aktywności militarnej Rosji.

Przypomnijmy: 27 lutego umundurowani i uzbrojeni ludzie, nie posiadający żadnych oznakowań wojskowych, zajęli lotnisko cywilne w Symferopolu na Krymie i wojskowe Belbeka w Sewastopolu. Obstawili pasy startowe, budynki lotniska i wieże kontroli lotów. Tym samym przejęli całkowitą kontrolę nad przestrzenią powietrzną Krymu. Sytuacja zaostrzyła się 1 marca w sobotę, kiedy znów nieoznakowani, ale umundurowani i uzbrojeni ludzie obstawili bazy jednostek wojsk ukraińskich na półwyspie. Z kolei do portu w Sewastopolu, w którym stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska, wpłynęły federacyjne okręty marynarki wojennej. W niedzielę zajęta została przeprawa promowa przez Cieśninę Kerczeńską – łączącą Krym z Rosją. Kim są umundurowane osoby? Prezydent Rosji Władimir Putin, na konferencji prasowej twierdził, że to samoobrona Krymu. – Taki mundur można kupić w dowolnym sklepie z rzeczami do survivalu – drwił.

Dziś Putinowi odpowiedział Sztab Generalny Ukrainy. Według nich umundurowani, ale nieoznakowani napastnicy to żołnierze elitarnych jednostek sił Federacji Rosyjskiej. I tak na Krymie prócz Floty Czarnomorskiej znajdują się żołnierze 1 Zmechanizowanego Batalionu Piechoty, na co dzień stacjonujący w czeczeńskim Kalinowsku, żołnierze 31 Brygady Powietrznodesantowej z Ulianowska i 22 Brygady Specjalnej z Kraju Krasnodarskiego. To oni od kilku dni, zdaniem Sztabu Generalnego Ukrainy stali za przejęciem kontroli nad znajdującymi się na Krymie lotniskami, budynkami administracji czy przeprawą promową przez Cieśninę Kerczeńską.

mk

autor zdjęć: arch. MON

dodaj komentarz

komentarze


Rosomaki będą groźniejsze
 
Nowe garaże dla Leopardów
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Przesiadka do klasy premium
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Saperzy rozminowują Kłaj
Oczy na wschodnią flankę
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Jak Perun z Piratem
Misja nie tylko wojskowa
Nowa Rada przy prezydencie
MON: nie wyciekły tajne informacje
Wiedza, która ratuje życie
Bez AK, ale nadal w walce
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Drony na fali
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Legionowski szpital niemal gotowy
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Dywizjon 303 w Napoleonie
Rodzeństwo na medal
Pierwszy krok do zawodowców
Z pomocą dla Libanu
W Brukseli o przyszłości NATO
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Polak w szkole boardingu
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Na wolność przez dwa mury
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Kolejna prowokacja na granicy
Zielony, żółty czy czerwony?
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Zima, skały i kawalerzyści
Nauka kruszenia lodu
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Zbuduj formę na wiosnę!
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Border Protection Is a Priority
Jakie zmiany dla podchorążych?
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Survival w Kosowie
Nowe radary dla MW
W BBN o sytuacji na granicy
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Hiszpańskie dylematy
Bombardowanie Monte Cassino
Zostań wojskowym muzykiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO