moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sejm o wykupie wojskowych mieszkań

Ruszyły prace nad przywróceniem 95-procentowej bonifikaty na wykup służbowych mieszkań przez żołnierzy. Projekt ustawy w tej sprawie złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej. Zakłada on także bardziej elastyczne zasady zamiany wojskowych lokali. Dokument trafił już do prac w sejmowej Komisji Obrony Narodowej.


Nowelizację ustawy o zakwaterowaniu złożył pod koniec ubiegłego roku klub parlamentarny PO. Posłowie chcą zmienić przepisy, które weszły w życie w styczniu 2013 roku. Wprowadziły one nowe zasady kupowania mieszkań od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. W miejsce dotychczasowej 95-procentowej ulgi (oprócz zajmującego lokum żołnierza mógł z niej skorzystać m.in. mieszkający z nim członek rodziny) wprowadzono 60-procentowy upust. Zmniejszono także z 90 do 30 procent ulgę dla pracowników wojska, którzy chcieliby kupić mieszkanie od WAM. Platforma chce powrócić do przepisów przed zmianami. Kilka dni temu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu.

Posłowie podkreślają, że zmniejszenie bonifikaty nie przyniosło oczekiwanych efektów. Chodziło o to, aby zniwelować różnice między tymi, którzy wykupują lokale, a tymi którzy decydują się na wzięcie odprawy mieszkaniowej, przysługującej w określonych przypadkach żołnierzom odchodzącym z wojska, którzy nie planują wykupu służbowego lokum. Tymczasem, jak pokazują liczby, cel nie został osiągnięty. Średnia wysokość upustu uzyskanego przy sprzedaży lokali do 20 czerwca 2013 roku wyniosła 95 551 zł, podczas gdy średnia wysokość odprawy – 180 111 zł. Wielu żołnierzom wciąż bardziej opłaca się wziąć odprawę niż wykupić mieszkanie.

– Zmiana zasad sprzedaży w 2013 roku spowodowała efekt odwrotny do zamierzeń. Ponadto zainteresowanie wykupem wojskowych mieszkań drastycznie spadło – wyjaśnia Elżbieta Radziszewska, posłanka PO. Z informacji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej wynika, że w pierwszym półroczu kupiono zaledwie sześć lokali, w sumie za cenę 366 tysięcy 546 zł. Co więcej, żadnego z tych mieszkań nie kupił żołnierz. W analogicznym okresie dwa lata temu WAM udało się sprzedać 1665 mieszkań za łączną kwotę 43 mln 716 tys. 966 zł.

W Sejmie parlamentarzyści podkreślali także, że zmiany są konieczne również dlatego, że dodatkowe koszty ponosi Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. Musi ona utrzymywać pustostany albo przeprowadzać remonty, jeśli służbowy lokal ma zająć kolejny żołnierz. Średni koszt remontu lokalu przed ponownym oddaniem go do użytku to ponad 10 tys. zł.

– WAM gospodarując w imieniu Skarbu Państwa zasobem mieszkaniowym w trudnych warunkach rzeczywiście ma z tym problem. Dlatego uważamy, że zmiany są jak najbardziej uzasadnione – mówi Paweł Suski, poseł PO.

W projekcie zaproponowano także ułatwienia przy zamianie wojskowych mieszkań. Obecnie pracownik cywilny wojska zajmujący mieszkanie WAM może je zamienić, ale tylko na mieszkanie zajmowane przez żołnierza zawodowego. Nowelizacja ma umożliwić zamianę także między cywilami. – Damy najemcy możliwości sprawniejszego decydowania o lokalu, w zależności od zmieniającej się rzeczywistości i potrzeb. Nie chodzi tylko o dłużników, ale też o osoby starsze, które dziś nie potrzebują już dużego, generującego koszty mieszkania i chcą ze względów oszczędnościowych zamienić je na mniejsze – tłumaczył w Sejmie Stanisław Wziątek, poseł SLD.

Nowelizację popierają wszystkie kluby parlamentarne z wyjątkiem PiS, który wystąpił z wnioskiem o odrzucenie projektu w całości. – Nie ma żadnych gwarancji, że w wyniku zaproponowanego rozwiązania WAM zwiększy dochody do oczekiwanego poziomu – mówił Michał Jach, uzasadniając stanowisko PiS. Większość posłów nie zgodziła się jednak z wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości i projekt zmiany ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych skierowano do dalszych prac w sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Projekt zakłada, że na 95-procentową bonifikatę będą mogli liczyć: żołnierze służby stałej, którzy nabyli prawo do emerytury wojskowej, żołnierze zwolnieni z zawodowej służby wojskowej na skutek wypowiedzenia lub upływu okresu pozostawania w rezerwie kadrowej, emeryci i renciści wojskowi oraz członkowie ich rodzin.

PG

autor zdjęć: Dariusz Brożek

dodaj komentarz

komentarze

~fedor
1399307760
i znowu szeregowy wystrzelony w kosmos!! ;)
FB-7B-80-2A
~benadix
1398895560
Właśnie czekam na tę zmianę i szybciutko składam wniosek o wykup. Brawo dla rządu. Nie jest ważne kto rządzi ale jakie z tego mają korzyści zwykli zjadacze chleba. Ja będę szczęśliwy więc głos dla PO i innych a PiS niech zajmie się innymi sprawami. To ich przerasta. Pzdr
C8-3A-62-98
~st.szer
1396985100
nico "60-procentowy upust." nie 60% ceny... czytaj ze zrozumieniem.... czyli do zapłaty będzie 40% wartości mieszkania
20-2E-DD-FD
~Jan
1395948780
A co z żołnierzami w służbie stałej, którzy nie mają wieku emerytalnego???
79-34-21-99
~nico
1395844320
a co ze st.szeregowym ???? jednak zostaje 60% ceny mieszkania do zapłaty ????
F4-6C-FF-D9
~mg
1394800440
gest super
5F-01-4C-35
~ja
1393951800
Wybory się zbliżają. Taki gest...
75-76-AC-A7

Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
 
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Warszawa walczy, wracamy
Przysięga śląskich terytorialsów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Czarny odchodzi do cywila
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Przez krew zdobyty Śląsk
Kolejne NUR-y do modernizacji
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
A Torn Subcontinent
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Rozpoczynamy nową erę
A Wave of Alliances
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Jedna misja, jeden zespół
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Sprawdzają Brutusa
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Irańskie szachy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Wozy amunicyjne do Raków
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Zielonka dla Patriotów
Spełniliśmy swój obowiązek
Śladami Pierwszej Pancernej
High Confidence Operations
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Obrady Rady Unii Europejskiej
Piknik ze smakiem
Śląskie obchody wojskowego święta
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Wojna wywiadów
Cienka niebieska linia
Rivalry on Closed Sea
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Amerykańska przyszłość WZL
Desant z transportowca-giganta
Wielofunkcyjny scyzoryk
Najpierw „Sonda”, później promocja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO