moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sejm o wykupie wojskowych mieszkań

Ruszyły prace nad przywróceniem 95-procentowej bonifikaty na wykup służbowych mieszkań przez żołnierzy. Projekt ustawy w tej sprawie złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej. Zakłada on także bardziej elastyczne zasady zamiany wojskowych lokali. Dokument trafił już do prac w sejmowej Komisji Obrony Narodowej.


Nowelizację ustawy o zakwaterowaniu złożył pod koniec ubiegłego roku klub parlamentarny PO. Posłowie chcą zmienić przepisy, które weszły w życie w styczniu 2013 roku. Wprowadziły one nowe zasady kupowania mieszkań od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. W miejsce dotychczasowej 95-procentowej ulgi (oprócz zajmującego lokum żołnierza mógł z niej skorzystać m.in. mieszkający z nim członek rodziny) wprowadzono 60-procentowy upust. Zmniejszono także z 90 do 30 procent ulgę dla pracowników wojska, którzy chcieliby kupić mieszkanie od WAM. Platforma chce powrócić do przepisów przed zmianami. Kilka dni temu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu.

Posłowie podkreślają, że zmniejszenie bonifikaty nie przyniosło oczekiwanych efektów. Chodziło o to, aby zniwelować różnice między tymi, którzy wykupują lokale, a tymi którzy decydują się na wzięcie odprawy mieszkaniowej, przysługującej w określonych przypadkach żołnierzom odchodzącym z wojska, którzy nie planują wykupu służbowego lokum. Tymczasem, jak pokazują liczby, cel nie został osiągnięty. Średnia wysokość upustu uzyskanego przy sprzedaży lokali do 20 czerwca 2013 roku wyniosła 95 551 zł, podczas gdy średnia wysokość odprawy – 180 111 zł. Wielu żołnierzom wciąż bardziej opłaca się wziąć odprawę niż wykupić mieszkanie.

– Zmiana zasad sprzedaży w 2013 roku spowodowała efekt odwrotny do zamierzeń. Ponadto zainteresowanie wykupem wojskowych mieszkań drastycznie spadło – wyjaśnia Elżbieta Radziszewska, posłanka PO. Z informacji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej wynika, że w pierwszym półroczu kupiono zaledwie sześć lokali, w sumie za cenę 366 tysięcy 546 zł. Co więcej, żadnego z tych mieszkań nie kupił żołnierz. W analogicznym okresie dwa lata temu WAM udało się sprzedać 1665 mieszkań za łączną kwotę 43 mln 716 tys. 966 zł.

W Sejmie parlamentarzyści podkreślali także, że zmiany są konieczne również dlatego, że dodatkowe koszty ponosi Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. Musi ona utrzymywać pustostany albo przeprowadzać remonty, jeśli służbowy lokal ma zająć kolejny żołnierz. Średni koszt remontu lokalu przed ponownym oddaniem go do użytku to ponad 10 tys. zł.

– WAM gospodarując w imieniu Skarbu Państwa zasobem mieszkaniowym w trudnych warunkach rzeczywiście ma z tym problem. Dlatego uważamy, że zmiany są jak najbardziej uzasadnione – mówi Paweł Suski, poseł PO.

W projekcie zaproponowano także ułatwienia przy zamianie wojskowych mieszkań. Obecnie pracownik cywilny wojska zajmujący mieszkanie WAM może je zamienić, ale tylko na mieszkanie zajmowane przez żołnierza zawodowego. Nowelizacja ma umożliwić zamianę także między cywilami. – Damy najemcy możliwości sprawniejszego decydowania o lokalu, w zależności od zmieniającej się rzeczywistości i potrzeb. Nie chodzi tylko o dłużników, ale też o osoby starsze, które dziś nie potrzebują już dużego, generującego koszty mieszkania i chcą ze względów oszczędnościowych zamienić je na mniejsze – tłumaczył w Sejmie Stanisław Wziątek, poseł SLD.

Nowelizację popierają wszystkie kluby parlamentarne z wyjątkiem PiS, który wystąpił z wnioskiem o odrzucenie projektu w całości. – Nie ma żadnych gwarancji, że w wyniku zaproponowanego rozwiązania WAM zwiększy dochody do oczekiwanego poziomu – mówił Michał Jach, uzasadniając stanowisko PiS. Większość posłów nie zgodziła się jednak z wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości i projekt zmiany ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych skierowano do dalszych prac w sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Projekt zakłada, że na 95-procentową bonifikatę będą mogli liczyć: żołnierze służby stałej, którzy nabyli prawo do emerytury wojskowej, żołnierze zwolnieni z zawodowej służby wojskowej na skutek wypowiedzenia lub upływu okresu pozostawania w rezerwie kadrowej, emeryci i renciści wojskowi oraz członkowie ich rodzin.

PG

autor zdjęć: Dariusz Brożek

dodaj komentarz

komentarze

~fedor
1399307760
i znowu szeregowy wystrzelony w kosmos!! ;)
FB-7B-80-2A
~benadix
1398895560
Właśnie czekam na tę zmianę i szybciutko składam wniosek o wykup. Brawo dla rządu. Nie jest ważne kto rządzi ale jakie z tego mają korzyści zwykli zjadacze chleba. Ja będę szczęśliwy więc głos dla PO i innych a PiS niech zajmie się innymi sprawami. To ich przerasta. Pzdr
C8-3A-62-98
~st.szer
1396985100
nico "60-procentowy upust." nie 60% ceny... czytaj ze zrozumieniem.... czyli do zapłaty będzie 40% wartości mieszkania
20-2E-DD-FD
~Jan
1395948780
A co z żołnierzami w służbie stałej, którzy nie mają wieku emerytalnego???
79-34-21-99
~nico
1395844320
a co ze st.szeregowym ???? jednak zostaje 60% ceny mieszkania do zapłaty ????
F4-6C-FF-D9
~mg
1394800440
gest super
5F-01-4C-35
~ja
1393951800
Wybory się zbliżają. Taki gest...
75-76-AC-A7

Być krok przed Bielikiem
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Obrady Rady Unii Europejskiej
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Jihadist Mill
Nowy batalion podhalańczyków
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Zmiany w przepisach mundurowych
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Kampania wyborcza poza armią
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Tu się zadań nie wybiera
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Wywiad AK w służbie aliantów
Ich zadanie – zdobyć informację
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Region Without a Key
Targi Air Fair 2019
Medale dla uczestników walk w Karbali
Uchylone wrota piekieł
Kierunek: Afganistan
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Fabryka dżihadystów
Jelcze dla Wisły
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Święto specjalsów
Czarna taktyka Agatu
F-16 wracają do Polski
„Baltic Protector”
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
15 lat JFTC
Szef NATO w Warszawie
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Modernizacja bombowców
Modernizacja floty powietrznej
Dołącz do zawodowców
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Pomóżmy bliskim żołnierza
Zmiana warty na Mazurach
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Śmigłowiec na „Ślązaku”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO