moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosjanie zajmują Krym

Wojska rosyjskie zajęły Krym i rozbroiły nieliczne oddziały ukraińskie. W sobotę Rada Federacji Rosyjskiej na wniosek Putina wyraziła zgodę na interwencję wojskową na Ukrainy. – To, co teraz Rosja robi na Ukrainie, jest wbrew zasadom ONZ – powiedział w krótkim oświadczeniu przed spotkaniem Rady Północnoatlantyckiej sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Radę zwołano na wniosek Polski.


Zaledwie dobę potrzebowały oddziały wojsk rosyjskich na zajęcie Krymu. Jeszcze w piątek umundurowani, ale nieoznakowani żołnierze zajęli lotniska w Symerfopolu na Krymie i wojskowe Belbeka w Sewastopolu. W sobotę Rada Federacji Rosyjskiej na wniosek prezydenta Władimira Putina wyraziła zgodę na interwencję wojskową na terenie Ukrainy. Oficjalnie żołnierze mieliby chronić ludność i obywateli rosyjskich mieszkających na terenie Ukrainy. W odpowiedzi Ołeksandr Turczynow, który pełni obowiązki prezydenta Ukrainy, ogłosił postawienie armii w stan gotowości bojowej. Ogłoszono też powszechną mobilizację. Ukraina zamknęła też przestrzeń powietrzną dla samolotów wojskowych. Putin oficjalnie ze zgody Rady Federacji jeszcze nie skorzystał.

Mimo to w niedzielę rano Krym w całości został opanowany przez wojska rosyjskie – głównie przez żołnierzy stacjonującej w Sewastopolu Floty Czarnomorskiej.  Stacjonujące na półwyspie oddziały ukraińskie zostały rozbrojone. Z kolei okręty Straży Granicznej Ukrainy zostały wycofane z portów na półwyspie Krymskim. – Putin osiągnął swój cel. Krym został zajęty przez Rosję i tak już zostanie. Ukraina nie ma potencjału militarnego by go odzyskać, a społeczność międzynarodowa jest powiązana gospodarczo z Rosją, wiec nie ma interesu by interweniować – uważa gen. Waldemar Skrzypczak.

Prof. Selim Chzabijewicz, politolog, członek Stowarzyszenia Tatarów Rzeczpospolitej Polskiej: – Zachód nie ma żadnych instrumentów by wywrzeć wpływ na Rosję. Niewykonalne jest wprowadzenie blokady handlowej z Rosją. Jest jednak jeszcze drugi scenariusz, o którym mało kto póki co mówi. Doktryna Rosyjska mówi by nie prowadzić działań na dwóch frontach. Nie wiemy jak w przypadku eskalacji konfliktu na Ukrainie zachowają się Chiny, które na pewno będą chciały coś ugrać dla siebie. A w Azji Rosja ma do stracenie znacznie więcej niż w Europie.

W niedzielę komunikat w sprawie Ukrainy wydał rząd Chin. Zaapelował w nim o integralność terytorialną Ukrainy. Takie same komunikaty wcześniej wydał też Biały Dom, który zagroził Moskwie sankcjami.

Ostro o tym co dzieje się na wchodzie Ukrainy wypowiedział się  sekretarz generalny NATO. – To, co teraz Rosja robi na Ukrainie, jest wbrew zasadom ONZ. Rosja musi zaprzestać działań swoich wojsk. Wspieramy integralność terytorialną Ukrainy i prawo jej obywateli do decydowania o własnej przeszłości bez zewnętrznej ingerencji – powiedział w krótkim oświadczeniu przed spotkaniem Rady Północnoatlantyckiej sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Radę zwołano na wniosek Polski.

Miron Sycz, poseł PO i członek Związku Ukraińców  w Polsce: – NATO powinno przejąć kontrolę powietrzną nad Ukrainą. Może to zrobić nie tylko na wniosek Ukrainy. Taka decyzja może być podyktowana ochroną znajdujących się tam elektrowni jądrowych, których zniszczenie zagrażałoby Polsce.

Poseł idzie jeszcze dalej. – Powinno się jak najszybciej podpisać umowę stowarzyszeniową Ukrainy z Unią. Wtedy zmieniłby się status tego państwa. To jest do zrobienia.

Ale gen. Skrzypczak nie ma wątpliwości, że sprawa Krymu już przegrana. – Putin osiągnął swój cel właściwie zupełnie bezkrwawo. Krym będzie częścią Rosji. Czy ktoś zechce interweniować, aby zwrócić go Ukrainie? Nie sądzę! Unia Europejska jest za słaba politycznie. Putin wygrał. Krym będzie częścią Rosji – mówi Skrzypczak.

Prof. Chazbijewicz: - Cała akcja z zajęciem Krymu była dobrze wyreżyserowana. Rosja od samego początku dążyła do doprowadzenia destabilizacji na Ukrainie. I ten cel zrealizowała. Zachód praktycznie nie ma żadnych instrumentów  by powstrzymać Rosję i prezydenta Putina.

mk, ek

autor zdjęć: http://euromaidanpr.wordpress.com/

dodaj komentarz

komentarze

~mako
1393790400
Rosja w stosunku do Krymu zachowuje się tak i używa identycznych argumentów (ochrona "swojej" ludności), jak Niemcy w 1939 w stosunku do Sudetów i Gdańska...
C1-CF-ED-20

Wandea – heroizm i ludobójstwo
 
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Walka, która poruszyła Europę
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
W Brukseli o przyszłości NATO
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Wiedza, która ratuje życie
Gotowi na arktyczne zimno
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Polska marynarka ćwiczy z siłami NATO
Bez AK, ale nadal w walce
Oczy na wschodnią flankę
Rodzeństwo na medal
Spędź ferie z WOT
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
W BBN o sytuacji na granicy
Saperzy rozminowują Kłaj
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Pierwszy krok do zawodowców
Zima, skały i kawalerzyści
Misja nie tylko wojskowa
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Nauka kruszenia lodu
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Strzały na granicy
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Jakie zmiany dla podchorążych?
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Nowe garaże dla Leopardów
Konkurs pamięci o Katyniu
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Jak Perun z Piratem
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Nowa Rada przy prezydencie
Na granicy (na razie) spokojniej
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Survival w Kosowie
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Na wolność przez dwa mury
Legionowski szpital niemal gotowy
Zielony, żółty czy czerwony?
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Otwarte bramy Auschwitz
PKW Rumunia po raz dziesiąty
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Keeping Guard on Integrity
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Polska członkiem Eurokorpusu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO