moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi dziedziczą tradycje „Miotły”

Operatorzy z Lublińca przejmują tradycję „Miotły”, jednego z batalionów Armii Krajowej. Jednostka Wojskowa Komandosów jest już kontynuatorką tradycji m.in. batalionów „Zośka” i „Parasol”. Decyzję o przejęciu tradycji historycznych podpisał wiceminister MON Maciej Jankowski. Dziś zaczyna obowiązywać.


Do dowódcy JWK płk. Wiesława Kukuły zwrócili się byli żołnierze „Miotły”. Poprosili o zgodę na to, aby jednostka z Lublińca mogła dziedziczyć i kultywować ich tradycje. – W imieniu żyjących Miotlarzy wniosek złożył Antoni Olszewski, pseudonim „Tolek” – mówi płk Wiesław Kukuła. – Z kolei żołnierze JWK jednogłośnie zadecydowali o przyjęciu tej prośby. Dlatego zwróciliśmy się z oficjalnym wnioskiem do ministra obrony narodowej.

Kim byli Miotlarze z Armii Krajowej? Batalion powstał na początku 1944 roku. Żołnierze zajmowali się dywersją i sabotażem Niemców. Demaskowali wśród Polaków zdrajców i konfidentów oraz ich likwidowali. Nazwa oddziału nawiązuje do wykonywanych zadań: żołnierze mieli „wymieść” wrogów i hitlerowskich agentów ze stolicy. „Miotły” nie tworzyli harcerze i intelektualiści z najlepszych polskich liceów jak w przypadku „Zośki” czy „Parasola”. Miotlarzami byli najczęściej chłopcy i dziewczęta z biednych dzielnic Warszawy. Za swoją służbę i wybitne męstwo 33 żołnierzy batalionu odznaczonych zostało Virtuti Militari, wielu otrzymało Krzyż Walecznych.

Decyzję o przejęciu tradycji Miotlarzy podpisał 17 lutego wiceminister Maciej Jankowski, ale postanowienie obowiązuje od dziś. JWK dziedziczy także tradycje innych batalionów AK: „Zośki”, „Parasola” oraz Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego i działającej podczas wojny w armii brytyjskiej 1 Samodzielnej Kompanii „Commando”.

– Z Miotlarzami poznaliśmy się już jakiś czas temu dzięki Zośkowcom. To oni nas sobie przedstawili. Dobrze, że te relacje przybrały oficjalną formę i od teraz jesteśmy współczesnymi kontynuatorami tego zasłużonego dla historii oddziału – opowiada jeden z komandosów z zespołu bojowego „A”. To właśnie ten zespół bezpośrednio odziedziczy tradycję „Miotły”.

Identyfikację z wartościami wyznawanymi przez żołnierzy Armii Krajowej komandosi z Lublińca wyrażają na różne sposoby. Spotkają się z kombatantami. Taką okazją jest rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Na co dzień komandosi noszą na ramionach znaki historycznych formacji. – Wiele z nich na nasze ramiona włożyli sami weterani. Spotkania z weteranami to szczególnie ważne i wzruszające chwile. Naszym zadaniem jest przekazać kultywowane przez nich wartości w podobny sposób następnemu pokoleniu polskich żołnierzy – podsumowuje dowódca JWK.

Rodowód Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu sięga 1957 roku. Wtedy w Krakowie powstała kompania rozpoznawcza, a dwa lata później samodzielny 26 Batalion Rozpoznawczy. W 1993 roku utworzono 1 Pułk Specjalny Komandosów. Następnie 1 Pułk Specjalny Komandosów został podporządkowany Dowództwu Wojsk Specjalnych i przekształcony w Jednostkę Wojskową Komandosów. Obecnie jednostka podlega Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

JWK dziedziczy tradycje: Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego (1943-1944); Batalionu Armii Krajowej „Parasol” (1944); 1 Samodzielnej Kompanii „Comamando” (1942-1944); Batalionu Armii Krajowej „Zośka” (1942-1944); Batalionu Armii Krajowej „Miotła” (1944); 62 Kompanii Specjalnej „Commando” w Bolesławcu (1967-1994); 1 Batalionu Szturmowego w Dziwnowie (1964-1993); 1 Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu (1993-2011).

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Szlaga

dodaj komentarz

komentarze


Diabły po Żelaznych Koniach
W Normandii upamiętnią polskich pilotów
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
W Brukseli o bezpieczeństwie
75 lat od akcji „Kutschera”
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Patagonia Does not Forgive Mistakes
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Służyć i towarzyszyć
Wsparcie na czterech łapach
Testament geopolityczny prezydenta
Cel: bezpieczny dowódca
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Peaceful Pretexts of Putin
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Boeing walczy o Harpię
Ramię w ramię z pogranicznikami
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Obrady NATO w Brukseli
Wojskowi lotnicy na ratunek cywilom
O honor Polski walczącej
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Czerwone łuny na Wileńszczyźnie
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Cel – bezpieczna Europa
Panie bez taryfy ulgowej
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Macedonia Północna w drodze do NATO
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Najlepsi z najlepszych
Sądny dzień Parośli
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Wypływamy na prostą
Zwiad w miejskiej dżungli
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
„Bull Run” po raz ósmy
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Na straży historii
Bałtyk. Okno na świat
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Desmond Doss, żołnierz bez karabinu
Deputowani z USA murem za NATO
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Podchorążowie na zimowym survivalu
Zwiadowcy w głębokim śniegu
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Podwójne zamrożenie
Pokonać strach przed ogniem
Misja jest święta
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO