moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi dziedziczą tradycje „Miotły”

Operatorzy z Lublińca przejmują tradycję „Miotły”, jednego z batalionów Armii Krajowej. Jednostka Wojskowa Komandosów jest już kontynuatorką tradycji m.in. batalionów „Zośka” i „Parasol”. Decyzję o przejęciu tradycji historycznych podpisał wiceminister MON Maciej Jankowski. Dziś zaczyna obowiązywać.


Do dowódcy JWK płk. Wiesława Kukuły zwrócili się byli żołnierze „Miotły”. Poprosili o zgodę na to, aby jednostka z Lublińca mogła dziedziczyć i kultywować ich tradycje. – W imieniu żyjących Miotlarzy wniosek złożył Antoni Olszewski, pseudonim „Tolek” – mówi płk Wiesław Kukuła. – Z kolei żołnierze JWK jednogłośnie zadecydowali o przyjęciu tej prośby. Dlatego zwróciliśmy się z oficjalnym wnioskiem do ministra obrony narodowej.

Kim byli Miotlarze z Armii Krajowej? Batalion powstał na początku 1944 roku. Żołnierze zajmowali się dywersją i sabotażem Niemców. Demaskowali wśród Polaków zdrajców i konfidentów oraz ich likwidowali. Nazwa oddziału nawiązuje do wykonywanych zadań: żołnierze mieli „wymieść” wrogów i hitlerowskich agentów ze stolicy. „Miotły” nie tworzyli harcerze i intelektualiści z najlepszych polskich liceów jak w przypadku „Zośki” czy „Parasola”. Miotlarzami byli najczęściej chłopcy i dziewczęta z biednych dzielnic Warszawy. Za swoją służbę i wybitne męstwo 33 żołnierzy batalionu odznaczonych zostało Virtuti Militari, wielu otrzymało Krzyż Walecznych.

Decyzję o przejęciu tradycji Miotlarzy podpisał 17 lutego wiceminister Maciej Jankowski, ale postanowienie obowiązuje od dziś. JWK dziedziczy także tradycje innych batalionów AK: „Zośki”, „Parasola” oraz Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego i działającej podczas wojny w armii brytyjskiej 1 Samodzielnej Kompanii „Commando”.

– Z Miotlarzami poznaliśmy się już jakiś czas temu dzięki Zośkowcom. To oni nas sobie przedstawili. Dobrze, że te relacje przybrały oficjalną formę i od teraz jesteśmy współczesnymi kontynuatorami tego zasłużonego dla historii oddziału – opowiada jeden z komandosów z zespołu bojowego „A”. To właśnie ten zespół bezpośrednio odziedziczy tradycję „Miotły”.

Identyfikację z wartościami wyznawanymi przez żołnierzy Armii Krajowej komandosi z Lublińca wyrażają na różne sposoby. Spotkają się z kombatantami. Taką okazją jest rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Na co dzień komandosi noszą na ramionach znaki historycznych formacji. – Wiele z nich na nasze ramiona włożyli sami weterani. Spotkania z weteranami to szczególnie ważne i wzruszające chwile. Naszym zadaniem jest przekazać kultywowane przez nich wartości w podobny sposób następnemu pokoleniu polskich żołnierzy – podsumowuje dowódca JWK.

Rodowód Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu sięga 1957 roku. Wtedy w Krakowie powstała kompania rozpoznawcza, a dwa lata później samodzielny 26 Batalion Rozpoznawczy. W 1993 roku utworzono 1 Pułk Specjalny Komandosów. Następnie 1 Pułk Specjalny Komandosów został podporządkowany Dowództwu Wojsk Specjalnych i przekształcony w Jednostkę Wojskową Komandosów. Obecnie jednostka podlega Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

JWK dziedziczy tradycje: Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego (1943-1944); Batalionu Armii Krajowej „Parasol” (1944); 1 Samodzielnej Kompanii „Comamando” (1942-1944); Batalionu Armii Krajowej „Zośka” (1942-1944); Batalionu Armii Krajowej „Miotła” (1944); 62 Kompanii Specjalnej „Commando” w Bolesławcu (1967-1994); 1 Batalionu Szturmowego w Dziwnowie (1964-1993); 1 Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu (1993-2011).

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Szlaga

dodaj komentarz

komentarze


„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Follow Me
F-16 wracają do Polski
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Wywiad AK w służbie aliantów
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Żołnierze pomagają powodzianom
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Zdążyć przed deszczem
Jelcze dla Wisły
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Sprawdzian dla WOT-u
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Fabryka dżihadystów
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Święto specjalsów
Region Without a Key
Zmiany w przepisach mundurowych
Jihadist Mill
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Modernizacja floty powietrznej
Nano-drony dla specjalsów
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Kierunek: Afganistan
Czarna taktyka Agatu
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Modernizacja bombowców
Nowy batalion podhalańczyków
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Pomóżmy bliskim żołnierza
„Baltic Protector”
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Tu się zadań nie wybiera
Szef NATO w Warszawie
15 lat JFTC
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Dołącz do zawodowców
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Medale dla uczestników walk w Karbali
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
Uchylone wrota piekieł
Obrady Rady Unii Europejskiej
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Ich zadanie – zdobyć informację
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Targi Air Fair 2019
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Kampania wyborcza poza armią
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO