moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe zapasy w trzech magazynach

Mundury, żywność i części zamienne armia będzie przechowywać w trzech magazynach: w Kutnie, Pile i Jastrzębiu Śląskim. Każdy będzie miał ponad dwa hektary powierzchni. Zapasy będą komputerowo skatalogowane i chronione przed szkodliwym działaniem temperatury i wilgoci. Na całą inwestycję wojsko wyda około trzystu milionów złotych.


– Jeśli chodzi o technologię przechowywania środków zaopatrzenia, to dla naszej armii będzie to skok generacyjny – mówi gen. bryg. Jan Dziedzic, szef Zarządu Planowania Logistyki Sztabu Generalnego. Obecnie armia przechowuje zapasy w 50 magazynach branżowych, zbudowanych w latach 60. XX wieku i zlokalizowanych w różnych częściach kraju.

Generał podkreśla, że wojsko musi zapewnić odpowiednie warunki przechowywania części zamiennych do nowoczesnego sprzętu, który kupuje. – Środki zaopatrzenia do nowej techniki wojskowej wymagają zupełnie innych parametrów przechowywania niż zapasy, które do tej pory przechowywaliśmy – mówi szef Zarządu Planowania Logistyki.

Pierwszy magazyn już powstaje w Kutnie. Budowa drugiego, w Pile, ruszy w przyszłym roku. Za trzy lata rozpocznie się inwestycja w Jastrzębiu Śląskim.

Nowe magazyny mają być w pełni zautomatyzowane, czyli zarządzane przez systemy komputerowe. Dzięki temu czas załadunku i rozładunku dostaw zostanie skrócony do minimum. Poza tym każdy skład mający 2 hektary powierzchni magazynowej, będzie podzielony na specjalistyczne sekcje, m.in.: chemiczną, mundurową, żywności oraz konserwacji. Będzie można w nich regulować wilgotność i temperaturę, a specjalne filtry będą dbały o czystość powietrza (zawartość pyłów).

To nie wszystko – od kilku lat armia pracuje nad jednolitym indeksem materiałowym (JIM), czyli nadaniem każdej używanej przez wojsko rzeczy wyróżniającego ją kodu. Na podstawie JIM zostanie stworzony skomputeryzowany system zarządzania zasobami, który w przyszłości  umożliwi na bieżąco kontrolę tego, co się znajduje w danym magazynie.

Generał Jan Dziedzic podkreśla, że w nowych składach nie będą przechowywane środki bojowe ani paliwa. – Nie planujemy tam przechowywania amunicji, materiałów wybuchowych, min i torped, czegokolwiek, co się kryje pod określeniem środki bojowe. Będą one lokowane w przeznaczonych specjalnie dla nich składach – wyjaśnia generał Dziedzic.

Kiedy nowe magazyny będą gotowe? Ten w Kutnie ma być zbudowany do końca 2015 roku, a pierwsze towary powinny do niego trafić wiosną 2016 roku. – Jeśli chodzi o magazyn w Pile, to projekt budowy musimy jeszcze przystosować do warunków tamtejszej działki, ponieważ wszystkie składnice powstaną według jednego projektu. Liczymy, że wszystkie formalności, w tym uzyskanie pozwolenia na budowę, zakończą się do marca przyszłego roku – mówi płk Marek Adamowicz, zastępca szefa Infrastruktury Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Jeśli budowa rozpocznie się w planowanym terminie, czyli jesienią 2015 roku, wykonawca powinien przekazać wojsku gotowy obiekt do końca 2016 roku.

Koszt budowy magazynu w Pile, będzie podobny do tego w Kutnie i wyniesie około stu milionów złotych. Oznacza to, że razem z magazynem w Jastrzębiu Śląskim, który powinien być zbudowany do końca 2020 roku, wojsko zainwestuje w przechowywanie zapasów około trzystu milionów złotych.

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~pasztet1986
1424773500
jak widac nie ma zlotego srodka. albo nastawiasz sie na dobrze zorganizowane 3 magazyny i usprawniona na maxa dystrybucje zasobami + porzadna ochrona tychze magazynow, albo masz wiele malych magazynow gorzej chronionych ale mniej narazonych na atak + znacznie gorsza dystrybucje zasobami. To juz chyba rzeczywiscie wole miec 3 duze i sprawna logistyke. W pierwszym wypadku wrog moze chciec zniszczyc nasze magazyny atakiem rakietowym. w drugim wypadku nie musi robic nic, balagan w logistyce skutecznie sparalizuje nasza armie.
B5-12-F4-A4
~scooby
1392401880
~zzz -pierwsze dostaną Biedronki. Bez tego nie przeżyje 60 % społeczeństwa.
39-FF-C3-6D
~OMEN
1392388260
Taa... Mam wrażenie, że ktoś stara się, by Polska Armia została już na samym początku konfliktu tylko w przysłowiowych "gaciach". Fakt, może 50 magazynów to zbyt wiele, ale 30 to w sam raz. Dzieląc 300 mln.zł na 30,daje to 10 mln zł na magazyn. Na pewno wystarczy na porządny remont i unowocześnienie. Ale cóż, o rozśrodkowaniu sił i środków dysydenci pewnie nie słyszeli...
8A-8B-D3-EB
~Luke
1392386820
No to good job, jak zwykle nie przemyslane strategie, a co mi sie podoba to ze jeszcze podali gdzie one beda mialy lokalizacie, na szczescie ze nie beda tam przehowywac amunici narazie. Jestem bardzo ciekawy kto bedzie tego pilnowal, ZW czy jakas grupa ochrony jakiegos polityka!
89-B5-6E-3D
~pio
1392380880
hmmm... nie pozostaje mi nic innego jak podłączyć się pod moich przedmówców. Taka konsolidacja może i jest dobra na czas pokoju, ale co z czasem wojny? Jak to zauważył x, 3 Iskandery, nie mamy zapasów, następne dwa i nasze F-16 już nie polatają, i następne dwa - MiG 29 również uziemione. Wiele nie trzeba...
FE-BD-12-87
~zzz
1392379320
Tak, na pewno pierwszym celem będa ciuchy i części zamienne! :D:D:D
74-C5-FE-E7
~x
1392376080
Czyli wystarczą 3 Iskandery. Jak widać tworzymy armię na czas pokoju i ewentualnie misje - F-16 na 2 lotniskach, okręty w zasadzie w 1 porcie a teraz ta rewolucja w logistyce magazynowej.
1F-37-51-C2
~asd
1392375660
Czy ktoś przewidział ,że na wypadek wojny lub innego konflitku te magazyny mogą być wzięte jako pierwsze za cel?
0E-E4-CC-84
~Sebastian Lech
1392375120
Świetna informacja dla wrogów. Trzy trafne bombardowania i po zapasach.....
D0-8B-C8-B3

Podchorążowie za sterami Bielików
 
Specjalsi świętują
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Widzieć i nie być widzianym
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Święto żołnierzy służących na misjach
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Spartan” znów na Mazurach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na misjach święta inne niż zwykle
Prawdziwi wojownicy
Koniec kijowskiego snu
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Pracowity tydzień flotylli
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
„Ratownik” od nowa
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Agent w generalskich szlifach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Sukcesy sportowców w mundurach
Partyzanci rozgromili ubeków
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Gotowi na „Defendera”
Ćwiczenia z torpedą
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
NATO walczy z koronawirusem
Rubiny w walce z epidemią
Online z mistrzami sportu
Przeciwlotnicza Sona
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Obradowała Rada Gabinetowa
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Patrioty z polskimi przyczepami
Polskie porty bardziej otwarte
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Co z tegorocznym MSPO?
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Na zakupy do sklepu AMW
Amerykanie odmładzają F-16
MON nie wycofuje się z MSPO
„Harpun” do walki
Nowy wiceminister w MON
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Białe noce podhalańczyków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Army of Medics

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO