moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rakieta w celu

Pocisk wystrzelony z wyrzutni przeciwpancernej Spike wzbija się na wysokość 250 metrów. Ma do pokonania 4 kilometry, leci kilkanaście sekund. W międzyczasie zostaje przekierowany i zamiast w transporter uderza w czołg. Precyzyjnie. Na poligonie w Żaganiu strzelał 7 Batalion Strzelców Konnych Wielkopolskich.

Film: Bogusław Politowski/ portal polska-zbrojna.pl

 

W szkoleniu pod kryptonimem „Lis 2014” brali udział żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Podczas działań w obronie pluton przeciwpancerny kompanii wsparcia wspomagał ogniem broniących się kolegów z 5 Kompanii Zmotoryzowanej.

Gdy obsługa wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike zajęła stanowisko ogniowe, trwała walka. Zadaniem przeciwpancerniaków było niszczenie nacierających transporterów przeciwnika. Nikt nie wiedział, że za wzgórzem w ukryciu czają się także jego czołgi.

Obsługa wyrzutni Spike jako cel wybrała jeden z transporterów. Gdy wystrzelony pocisk, który leciał z prędkością prawie 200 m/s, wzbił się na wysokość około 250 m, operator miał dogodne warunki do prowadzenia obserwacji. Wtedy zobaczył, że ich pododdziałom zagrażają nie tylko transportery, lecz także szykujące się do ataku czołgi. Dowódca drużyny i zarazem operator Spika st. kpr. Paweł Michalak zmienił decyzję.

– Na początku celowałem w inny obiekt. Po 10 s naprowadzania, gdy mój pocisk był na wysokości około 250 m, zauważyłem za wzniesieniem ważniejszy cel, jakim był czołg przeciwnika. Zmieniłem trajektorię lotu i, korzystając z celownika optycznego, skierowałem pocisk wprost w niego – opowiada podoficer.

Pocisk idealnie trafił w cel (stary transporter opancerzony udawał czołg). Przebił poszycie wozu w newralgicznym miejscu łączenia pancerza z wieżą pojazdu.

Jak twierdzi ppłk Roman Bogusz, szef artylerii 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, strzelania z tak dużym stopniem trudności były prowadzone dotychczas w brygadzie wyłącznie na symulatorach. – Jeden pocisk kosztuje bowiem ponad 340 tys. zł i nic dziwnego, że obsługi wyrzutni Spike, strzelające dotąd na poligonach, wolały w sposób mniej skomplikowany mierzyć do pewniejszych i bliżej ustawionych celów – komentuje ppłk Bogusz.

Cena jednego pocisku do Spika istotnie może robić spore wrażenie. – Jeżeli jednak przyjmiemy, że pocisk ten niszczy czołg, którego wartość wynosi kilka milionów złotych, to wrażenie nie jest już tak duże – zwraca uwagę dowódca 17 Brygady gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak, który obserwował strzelanie, a potem pogratulował obsłudze wyrzutni i wręczył podwładnym pamiątkowe challenge coin.

– Jesteśmy bardzo dobrze wyszkoloną i doświadczoną brygadą. Nie możemy ograniczać się do szkolenia rutynowego o niewielkiej skali trudności. Jeżeli dopuszczalne jest prowadzenie ćwiczeń o dużej skali trudności, to podejmujemy się tego zadania i sprawdzamy, czy damy radę. Tym strzelaniem obsługa wyrzutni pokazała, że można strzelać na maksymalną odległość z maksymalnym utrudnieniem i, co ważne, trafiać. Inne obsługi z brygady, a być może także z innych jednostek, powinny teraz pójść ich śladem – podkreślił generał.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~luk
1392151860
Nie porównujcie SPIKE do RPG to zupełnie inna liga, jeśli już to Javelin itp. Równie dobrze można powiedzieć ze skoro leopardy są takie drogie, to lepiej by było odkupić tysiące T-34 unowocześnić z pomocą polskiego przemysłu i jesteśmy potęga pancerna ze HO HO.
50-43-D7-B5
~scooby
1392131280
~ja - więc na co czekasz. Bierz się do roboty !
F4-5B-E7-97
~ja
1392121380
340tysięcy złotych?! Natychmiast rozpoznałbym rynek w kierunku rodzajów i producentów pocisków niekierowanych do RPG i zakupił setki takich pocisków w polskich zakładach zbrojeniowych. Unowocześniłbym wyrzutnie RPG do najnowszych standardów. Byłoby taniej i więcej i z korzyścią dla kraju. To by było na tyle.
B6-14-A5-86
~scooby
1392114300
Kupić nowe worki i przesypać piasek. BHP.
DB-A6-73-01

Wozy amunicyjne do Raków
 
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Pułaski” wrócił do kraju
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wielofunkcyjny scyzoryk
Rivalry on Closed Sea
Sprawdzają Brutusa
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Przysięga śląskich terytorialsów
Najpierw „Sonda”, później promocja
Amerykańska przyszłość WZL
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Spełniliśmy swój obowiązek
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Desant z transportowca-giganta
Warszawa walczy, wracamy
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Piknik ze smakiem
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Rozpoczynamy nową erę
A Wave of Alliances
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Morska Bryza w pobliżu Krymu
A Torn Subcontinent
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Irańskie szachy
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Przez krew zdobyty Śląsk
Preselekcja u komandosów
Zielonka dla Patriotów
Śladami Pierwszej Pancernej
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Wojna wywiadów
Od sojusznika do kata
Cienka niebieska linia
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Czarny odchodzi do cywila
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Jedna misja, jeden zespół
High Confidence Operations
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO