moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON przygotowane na pomoc misjonarzom

– Ministerstwo Obrony Narodowej robi wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo polskim misjonarzom w ogarniętej konfliktem Republice Środkowoafrykańskiej. Rozważamy różne warianty ich ewakuacji – mówił Tomasz Siemoniak, szef MON podczas wywiadu w stacji TOK FM.

 

Misja prowadzona przez polskich księży i zakonnice ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza została zaatakowana przez muzułmańskich rebeliantów. Misjonarze opiekują się m.in. sierotami, niewidomymi oraz uchodźcami, którzy schronili się w budynkach misyjnych przed wojną toczącą się w Republice Środkowoafrykańskiej. We wtorek misjonarze zaapelowali o pomoc.

Minister Tomasz Siemoniak zapewniał dziś, że resort zajął się organizowaniem ewakuacji misjonarzy. – Rozważane są różne warianty. Misjonarze mogą zostać przewiezieni w niezagrożony rejon w samej Republice Środkowoafrykańskiej, np. do stolicy kraju, albo do pobliskiego Czadu, gdzie już wcześniej ewakuowała się część misjonarzy z innych państw – mówił szef MON.

Na polecenie ministra Siemoniaka szef sztabu generalnego rozmawiał na temat pomocy dla polskich misjonarzy z szefem sztabu armii francuskiej. To właśnie on kieruje międzynarodową operacją „Sangris”, mającą przywrócić spokój w Republice Środkowoafrykańskiej. Francja wysłała do tego kraju blisko dwa tysiące żołnierzy. Jednocześnie toczą się rozmowy z przełożonymi misjonarzy, aby przekonać ich do ewakuacji. Większość księży odmówiło wyjazdu tłumacząc, że nie mogą opuścić potrzebujących. – Niektórzy rozważają ewakuację, ale część – co zasługuje na szacunek – chce pozostać wśród podopiecznych. Staramy się im zapewnić bezpieczeństwo, choć jest to sprawa trudna – podkreślał Siemoniak.

Walki między muzułmanami a chrześcijanami wybuchły w Republice po kilkumiesięcznym zawieszeniu broni. Konflikt nasilił się po wycofaniu się w styczniu ze stolicy kraju Bangi muzułmańskich rebeliantów z koalicji Seleka. Rebelianci z Seleki, będącej luźnym sojuszem przeważnie muzułmańskich milicji, doprowadzili w marcu 2013 r. do obalenia rządu, a ich przywódca Michel Djotodia obwołał się prezydentem.

TOK FM/jt

autor zdjęć: Stowarzyszenie Misji Afrykańskich

dodaj komentarz

komentarze

~Emi
1446140160
Jeśli mogę dodać, to to zdjęcie zostało zrobione w Kunda Papay 25 km od wioski gdzie pracowałam trzy lata. Dziewczyny na tym zdjęciu to pigmejki z plemienia BAYAKA. Bardzo pokojowy naród, pomogli mi wiele razy, a szczególnie w momentach gdy trzeba było iść do lasu bo rebelianci byli blisko, nie wiem kto się wtedy bał bardziej? Pozdrawiam
9F-2E-48-33

Pierwszy krok do specjalsów
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Dawka wiedzy na trudne czasy
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Śmierć w sercu Azji
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Pierwszy krok do Invictusa
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Morska bryza w dwóch odsłonach
Pieta Michniowska
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Saperzy w akcji pod wodą
NATO zwiększy produkcję broni
Inwestycje w bezpieczeństwo
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
W drodze po oficerskie gwiazdki
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Sportowa rewolucja na AWL-u
Ostatni lot „Pałera”
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Ostatnia niedziela…
PKW Irak zostaje w Jordanii
MON i MSZ o szczycie NATO
Gen wojownika
Atak i przejęcie dokumentów
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Tour przez garnizony
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Baobaby docierają do wojska
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Wielki sukces podchorążych z AMW
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Prezydent RP o szczycie NATO
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Spadochronowy triumf
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Pancerne starcie
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Borsuki i roje dronów
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Marzenia częściowo spełnione
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Paliwowy krwiobieg NATO
Wojsko stawia na „armię talentów”
Azjatycka szansa
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Polski Gnom
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Wsparcie ma znaczenie
Poskromić kolosa
Innowacje z PERUNA
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO