Polska armia rozpoczyna program unowocześniania karabinów Beryl do tzw. wariantu C, czyli modelu, jakiego używają żołnierze w Afganistanie. Ulepszona broń będzie miała teleskopowe kolby, ergonomiczną rękojeść i uchwyt przedni oraz dodatkową szynę montażową nad nakładką. W ramach pierwszego przetargu do modyfikacji trafi około 4,5 tysiąca najstarszych karabinów.
Polscy żołnierze są wyposażeni w trzy typy karabinów Beryl wz. 96: wariant A (najstarszy, produkowany od 1996 roku), wariant B (produkowany od 2004 roku) oraz najnowszy, bo wprowadzony do użytku w 2009 roku, wariant C. W sumie to 50 tysięcy sztuk broni. Większość – kilkadziesiąt tysięcy – stanowią karabiny typu „A”. Około 10 tysięcy to broń typu „B”, opracowana z uwzględnieniem wniosków z misji. Wyposażono je m.in. w szynę do montażu urządzeń celowniczych, półprzezroczyste magazynki oraz uchwyt przedni.
Beryli wz. 96, tzw. wariantu „C”, jest w wojsku jedynie kilka tysięcy. Uzbrojeni są w nie przede wszystkim żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Najbardziej widoczną zmianą (w stosunku do typu „B”) jest nowa teleskopowa kolba, ergonomiczna (i regulowana) rękojeść i chwyt przedni oraz zespół łoża z szynami montażowymi. Zmieniono również na trzypunktowy pas taktyczny.
W tym roku wojsko rozpoczyna pierwszy etap programu unowocześniania karabinów Beryl, zaplanowanego na lata 2014–2016.
– Program unowocześniania karabinów Beryl wzór 96 będzie realizowany w ramach obowiązującej w ich przypadku procedury obsługowej. Ponieważ każdy Beryl i tak musi po określonym czasie użytkowania trafić do naprawy, w jej ramach będzie nie tylko naprawiany, lecz także unowocześniany do aktualnego standardu – wyjaśnia płk Andrzej Gibasiewicz, szef Oddziału Normowania w Szefostwie Służby Uzbrojenia i Elektroniki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
W ramach pierwszego etapu do unowocześnienia zostanie skierowanych ponad 4,5 tysiąca najstarszych Beryli. Przetarg na „naprawę z modyfikacją”, bo tak ujęto formalnie to zadanie, kilka dni temu ogłosiła 4 Regionalna Baza Logistyczna we Wrocławiu. Firmy zainteresowane kontraktem mają czas na składanie ofert do 10 marca bieżącego roku.
Modyfikacja Beryli do standardu „C” przewiduję wymianę: – bezpiecznika ze skrzydełkiem, – zatrzasku magazynka przedłużonego, – zespołu szyny celowniczej szybkoodłączalnej podwyższonej MILSTD-1913, – zespołu kolby teleskopowej stałej, – zintegrowanego zespołu łoża z nakładką z szynami, – chwytu przedniego odłączalnego, – rękojeści ergonomicznej, – magazynków przezroczystych, – klipsów do łączenia magazynków, – taktycznego pasa nośnego trzypunktowego, –przełącznika (nowego typu – dwuskrzydełkowego), – zatrzasku pokrywy w urządzeniu powrotnym. |
autor zdjęć: ach. 12WBZ
komentarze