moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Włoski M-346 nad Dęblinem

Na dęblińskim lotnisku wylądował dziś włoski samolot M-346. Osiem maszyn tego typu ma zastąpić wysłużone Iskry i służyć do szkolenia zaawansowanego przyszłych pilotów. W ciągu trzech dni samolot przejdzie praktyczne testy w powietrzu. Dopiero potem resort obrony zdecyduje o ich zakupie lub odrzuceniu oferty.


Włoski odrzutowiec szkolny M-346 to jedyna dzisiaj oferta w przetargu na samolot szkolenia zaawansowanego dla polskiego wojska. Oferent, firma Alenia Aermacchi, ostatecznie pokonała dwóch innych kontrahentów: BAE Systems oraz Lockheed Martin. Choć spełniła wymogi stawiane przez resort obrony, zaproponowany przez nich samolot musi jeszcze przejść praktyczną weryfikację w powietrzu. To drugi etap oceny oferty włoskiej firmy.

Maszyna przejdzie trzydniowe testy w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego. Na dęblińskim lotnisku samolot wylądował dzisiaj. Na czym konkretnie będzie polegała weryfikacja, tego nie wiadomo. – Trwa procedura, dlatego na tym etapie nie udzielmy żadnych informacji – tłumaczy ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia MON.

Wiadomo jedynie, że wynik testów będzie ostatecznym warunkiem wyboru oferty. Pozytywny jej wynik może przesądzić o zakupie tej właśnie maszyny, negatywny zaś spowoduje odrzucenie oferty.

Sprawdzenie samolotu nie bez przyczyny odbywa się w dęblińskiej bazie. To właśnie w tej jednostce lotnicze szkolenie odbywają podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, w tym m.in. przyszli piloci F-16. Gdy przetarg się zakończy i firma dostarczy samoloty, wojskowi studenci – zamiast za sterami TS 11 Iskier – będą mogli uczyć się pilotażu już na nowych maszynach.

– Zakup nowych samolotów oznaczać będzie, że uzyskamy całkowitą samowystarczalność w dziedzinie szkolenia kandydatów na pilotów naszych samolotów wielozadaniowych F-16. Wdrożenie systemu AJT (Advanced Jet Trainer – samolot szkolenia zaawansowanego) podniesie też poziom umiejętności naszych lotników i pozwoli nam zaoferować usługi szkoleniowe lotnictwu innych państw – mówił w lutym 2013 roku portalowi polska-zbrojna.pl gen. broni pilot Lech Majewski, ówczesny dowódca sił powietrznych. Jak zapewniał wówczas generał, wojsko już przygotowuje się do przyjęcia nowych samolotów. Na dęblińskim lotnisku trwają inwestycje, szkoleni też są piloci i technicy, którzy mają z nich korzystać.

Jak podkreśla kmdr Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON, nasza armia ma wiele możliwości do przetestowania i sprawdzenia kupowanego sprzętu oraz uzbrojenia wojskowego. – Może to robić zarówno przed podpisaniem umowy, jak i po parafowaniu kontraktu – wyjaśnia komandor, wskazując jako przykład dostawę kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.

– Zanim zawarliśmy umowę, zaprosiliśmy do Polski trzech startujących w przetargu producentów i przez kilka tygodni ich pojazdy były na naszych poligonach intensywnie testowane i oceniane. Ponieważ najlepiej wypadły Rosomaki, podpisaliśmy kontrakt z Finami – wyjaśnia dyrektor DPI, dodając – ich wygrana nie była jednak bezwarunkowa. Musieli oni w określonym terminie dostarczyć pierwsze dwa, prototypowe egzemplarze, które musiały zostać zbudowane zgodnie z naszą specyfikacją techniczną. Gdyby pojazdy nie spełniły wszystkich narzuconych przez nas parametrów, kontrakt mógłby zostać rozwiązany.

W przypadku samolotów szkolnych M-346 Master sytuacja jest nieco inna. Polska armia nie zamawia samolotu, który trzeba dopiero zbudować zgodnie z naszymi wymaganiami taktyczno-technicznymi, ale kupuje gotowy produkt. To co musimy teraz zrobić, to sprawdzić, czy spełnia on zadeklarowane w przetargowej ofercie parametry. – Włoski samolot będą testowali nasi najlepsi piloci. Sprawdzą oni wszystkie kluczowe parametry i będą to robili w tak ekstremalnych warunkach, na jakie pozwalają przepisy. Zebrane przez nich dane, razem z informacjami z telemetrii, posłużą komisji do oceny maszyny – wyjaśnia kmdr Walczak, który dodaje, że opracowanie raportu powinno zająć wojskowej komisji około dwóch, trzech tygodni.

Przetarg na system AJT Inspektorat Uzbrojenia ogłosił w lutym 2013 roku. Kupionych ma być w sumie osiem odrzutowych samolotów szkolnych (z możliwością dokupienia kolejnych czterech), a także m.in. symulatory: pilotażowy i procedur awaryjnych oraz pakiet logistyczny.

Po weryfikacji wniosków o udział w postępowaniu do złożenia ofert wstępnych zaproszono cztery firmy: BAE Systems, Lockheed Martin UK Limited, Alenia Aermacchi S.p.A. oraz Aero Vodochody z Czech. Ci ostatni ostatecznie wycofali się z postępowania. Do końca września 2013 trwały negocjacje techniczne. Miesiąc później do składana ofert ostatecznych resort obrony zaprosił trzy firmy. Następnie komisja przetargowa przystąpiła do badania i oceny ofert. 23 grudnia 2013 roku Inspektorat Uzbrojenia  zakończył prace. Za najkorzystniejszą uznano ofertę złożoną przez włoską firmę Alenia Aermacchi. Była też ona najtańsza – jej wartość wynosiła 1 167 754 500 zł. Oferty dwóch pozostałych firm: BAE Systems (1 754 006 167 zł) oraz Lockheed Martin UK (1 802 757 431 zł) zostały odrzucone z powodu ich niezgodności z wymaganiami zamawiającego.
PG, KW

autor zdjęć: kpt. Grzegorz Grabarczuk

dodaj komentarz

komentarze

~reko
1411117020
Jest mi wstyd za Polskich decydentów politycznych, którzy dopuścili celowo do upadku POLSKIEGO przemysłu lotniczego i pod dywan zamietli ISKRE, IRYDE oraz ISKIERKE. Lepiej kupić Włosko Rosyjskiego latawca szkoleniowego niż modernizować POLSKIE samoloty. Sikorskiemu (pochodzenia Rosjanin) modernizacja się opłaca, a naszym politykom by żyło się lepiej z wydanych pieniędzy podatników. WSTYD!!!!
62-1C-E8-BB
~scooby
1391513520
~And - trzeba "rozpakować pudełko" i sprawdzić zawartość , czy jest zgodna z ofertą....
39-FF-C3-6D
~And
1391453580
"Na dęblińskim lotnisku wylądował dziś włoski samolot M-346. Osiem maszyn tego typu ma zastąpić wysłużone Iskry i służyć do szkolenia zaawansowanego przyszłych pilotów. " To już dokonano ostatecznego wyboru ?
B3-CC-C7-26
~Piotr
1391444220
Był Grot, Iryda ale po co inwestować w polski przemysł. Lepiej kupić gotowe i 2 razy droższe. Czy samoloty szkoleniowe dalej mają mieć możliwości bojowe?
7F-40-38-38

Rusza cyberkomponent WOT-u
 
Mapa z głębin morza
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Rydwany dżihadu
Kontroler na bojowo
Curious about Poland
Pierwszy krok do „Mewy”
Medale dla uczestników walk w Karbali
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Zmiany w przepisach mundurowych
Marynarze pomogli prokuraturze
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
„Dragon” na Bałtyku
„Puma” naciera
Logistyka dla Leopardów
Trudny sojusz partyzantów
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Jak zginął „Ponury”
Chemicy w akcji
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
A Half-Open Gate to Hell
Dowództwo Operacyjne świętuje 15-lecie
Memory Gives Us Wings
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Działalność firm na rzecz obronności
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
F-16 wracają do Polski
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Likwidacja komendanta Junka
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Ekonowinki na poligonie
Kierunek: Afganistan
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Fleet of the Future
Kolejna szabla AFN zdobyta
Tu się zadań nie wybiera
Polsko-amerykańska cyberwspółpraca
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
The Chariots of Jihad
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rekordowy test natowskich systemów wsparcia dowodzenia
Polski wkład w operację „Overlord”
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
Flota przyszłości
SEAD pierwszy raz z Polakami
„Air Force One” na Cytadeli
Miroslawiec Up

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO