moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy odlatują na afrykańską misję

Na wojskowym lotnisku Okęcie pożegnano polski kontyngent wylatujący do Francji. Samolot Hercules C-130, pięćdziesięciu żołnierzy sił powietrznych i pracowników wojska będzie wspierać francuską operację wojskową w Republice Środkowoafrykańskiej. Misja polskich żołnierzy rozpocznie się 1 lutego i potrwa trzy miesiące.


– Polski udział we francuskiej misji stabilizacyjnej w Republice Środkowoafrykańskiej, kraju pogrążonym w wojnie domowej, jest elementem wspólnej polityki bezpieczeństwa – mówił na warszawskim wojskowym lotnisku Okęcie wiceminister obrony Maciej Jankowski.

Żegnając żołnierzy wylatujących na misję, minister dodał, że ich zadaniem będzie wspieranie sił francuskich oraz transport sprzętu i personelu z Francji do Afryki. Jak uzupełnił dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski, zgodnie z podpisanym wczoraj przez prezydenta Bronisława Komorowskiego postanowieniem, Polacy pozostaną we Francji do 30 kwietnia.


W skład naszego kontyngentu weszło pięćdziesięciu żołnierzy i pracowników wojska, głównie z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, oraz transportowy samolot C-130E Hercules. W Bazie w gotowości do zastąpienia wylatującego na misję samolotu czeka druga taka maszyna.

Dowódcą kontyngentu został mjr pil. Sławomir Byliniak, na co dzień zastępca dowódcy 13 Eskadry Lotnictwa Transportowego z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach.

Jak zapowiadał w połowie stycznia minister Tomasz Siemoniak, nasz kontyngent nie bierze udziału w działaniach bojowych. Będzie za to pomagał w transportowaniu sił biorących udział w operacji. Polacy wesprą misję „Sangaris” wojsk francuskich, udzielających pomocy Misji Międzynarodowego Wsparcia Sił Afrykańskich w Republice Środkowoafrykańskiej (MISCA).

Jej zadaniem jest przywrócenie porządku oraz ochrona ludności cywilnej w regionie wokół stolicy kraju Bangui, przede wszystkim jednak zabezpieczenie terenu lotniska, gdzie przed prześladowaniami schroniło się prawie 100 tys. uchodźców. Misja MISCA liczy do 6 tys. żołnierzy, natomiast francuska operacja „Sangaris” wspierana przez Polaków – około 1600 wojskowych.

– Będziemy stacjonować w bazie francuskich sił powietrznych w Orleanie i stamtąd latać z dostawami do Republiki Środkowoafrykańskiej – mówił w czasie spotkania z dziennikarzami mjr Byliniak. W misji, co podkreślił gen. Majewski, biorą udział dobrze przygotowani żołnierze mający doświadczenie z udziału w wielu operacjach, a mjr Byliniak latał już m.in. w Iraku, Afganistanie i Czadzie.


W trakcie uroczystości na Okęciu dowódca generalny przekazał kontyngent dowódcy operacyjnemu rodzajów sił zbrojnych, któremu są podporządkowane siły wydzielone do udziału w zagranicznych misjach. Natomiast operacyjnie polscy żołnierze będą podlegać generałowi Francisco Soriano, dowódcy operacyjnemu sił francuskich, prowadzącemu misję w Republice Środkowoafrykańskiej.

Koszt udziału naszego kontyngentu w misji, wynoszący około 12 mln złotych, pokryje strona polska.

***

Republika Środkowoafrykańska – była francuska kolonia i jeden z najuboższych krajów świata – od dziesięcioleci jest pogrążona w chaosie. W marcu ubiegłego roku muzułmańscy rebelianci z ugrupowania Seleka obalili chrześcijańskiego prezydenta Francois Bozize, zdobyli stolicę kraju Bangui, a ich przywódca Michael Djotodia ogłosił się prezydentem. W kraju tym dochodzi do aktów ludobójstwa, a jedna piąta mieszkańców zdecydowała się na emigrację. Trwają obecnie przygotowania do rozpoczęcia w tym kraju misji Unii Europejskiej, popieranej przez większość państw członkowskich, w tym Polskę. 20 stycznia na wysłanie żołnierzy do Republiki Środkowoafrykańskiej zgodzili się szefowie dyplomacji państw UE, a Rada Bezpieczeństwa ONZ udzieliła 28 stycznia mandatu przyszłej unijnej misji.
Operacja w Republice Środkowoafrykańskiej będzie kolejną naszych żołnierzy w Afryce. Służyli już oni w Kongo, Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej w ramach misji ONZ w latach 2007–2010, a obecnie biorą udział w misji szkoleniowej Unii Europejskiej w Mali.

REKLAMA

AD

autor zdjęć: Mirosław Cyryl Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze

~faust
1391130720
Kto, jak kto, ale Francja od zawsze starała sie wykonywac swoje zobowiazania strategiczne wobec RP, w przeciwienstwie do np. brytyjczykow, ktorzy od zawsze mieli nas w du...
4F-3B-4B-2E
~ja
1391094780
Kolejne niepotrzebne wydatki.
76-0C-5E-4F

Przysięga podkarpackich terytorialsów
 
Online z mistrzami sportu
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Rakiety z Mesko w F-35
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polskie porty bardziej otwarte
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Ochotnicy na ratunek
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Fordy, a nie Nissany
Testament Polski Walczącej
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Kolejne Groty dla wojska
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Żołnierze w sztafecie pomocy
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Kraby w Bolesławcu
Amerykanie odmładzają F-16
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Laserowa artyleria US Army
Ofensywa Tuchaczewskiego
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Groty z granatnikiem
Powstaną kolejne strzelnice
Most do współpracy
Brawurowe zagony motorowe
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ogromne zainteresowanie Soną
Informacja Prasowa
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Zbiegowie z innego świata
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wojsko przeciw wirusowi
Szef MON w Żelaznej Dywizji
F-16 kończą misję w Estonii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
16 sekund Liberatora
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Prezydent Duda jedzie do USA
Współzawodnictwo rozwija
Na misjach święta inne niż zwykle
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
„Defender” – pracowity poligon saperów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO