moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w kształceniu oficerów

2014 rok przyniesie zasadnicze zmiany w systemie kształcenia najważniejszych kadr dowódczych i sztabowych. Większy nacisk zostanie położony na jakość kształcenia i umiejętności przydatne na konkretnych stanowiskach w wojsku. W przygotowaniu oficerów priorytetowe znaczenie będzie miało kształcenie w uczelniach wojskowych – pisze Magdalena Rochnowska, dyrektor Biura Rektora Akademii Obrony Narodowej.

 

Od nowego roku obowiązuje znowelizowana ustawa pragmatyczna. Część z nowych przepisów dotyczy wojskowego wykształcenia. I tak, kapitanowie przed objęciem stanowisk majorowskich będą musieli ukończyć podyplomowe studia dowódczo-sztabowe. Organizowane będą półtoraroczne studia stacjonarne dla oficerów, którzy – zgodnie z nową ustawą – zanim trafią do wojskowej akademii, będą już magistrami o kilkuletniej służbie. Niektórzy mówią o powrocie do Akademii Sztabu Generalnego.

Zapewne to Akademia Obrony Narodowej będzie głównym, choć nie jedynym miejscem przygotowania przyszłych oficerów starszych dla wojska. W połowie stycznia w AON odbyła się specjalna narada, poświęcona reformie kształcenia oficerów. Wzięli w niej udział m.in. gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego WP, gen. dyw. Jerzy Michałowski, zastępca dowódcy generalnego, gen. bryg. Andrzej Duda, zastępca dowódcy operacyjnego oraz wielu innych generałów i pułkowników odpowiedzialnych za jakość sił zbrojnych. Na spotkaniu byli także dyrektorzy departamentów: Nauki i Szkolnictwa Wojskowego – Stanisław Walicki, Kadr – Andrzej Wasilewski, Kontroli – gen. broni Zbigniew Głowienka oraz rektorzy-komendanci wojskowych uczelni.

Wszyscy byli zgodni, że sam kierunek zmian jest słuszny, choć należy jeszcze pochylić się nad wieloma uwagami przekazanymi przez uczestników narady.

Poza stacjonarnymi studiami trzysemestralnymi dla kapitanów dojdzie do jeszcze kilku istotnych zmian, m.in. nie będzie już kursów przygotowujących do mianowana na stopień wojskowy. Zastąpią je kursy niezbędne do wyznaczenia na określone stanowisko. W tej samej grupie będą przygotowywani np. kandydaci do objęcia stanowiska dowódcy batalionu, a nie majorowie różnych, niezwiązanych ze sobą specjalności, przed awansem na podpułkownika.

Koncepcja przygotowania kadr dowódczo-sztabowych po konsultacjach i uzgodnieniach, po zatwierdzeniu przez szefa Sztabu Generalnego będzie mogła wejść w życie w 2014 roku. Przewiduje ona wiele szczegółowych rozwiązań, w tym nawet w przygotowaniu osób przed objęciem stanowisk zaszeregowanych do kolejnych stopni generalskich.

Proponowane zmiany kładą nacisk na jakość kształcenia i umiejętności przydatne na konkretnych stanowiskach w wojsku. W przygotowaniu oficerów priorytetowe znaczenie będzie miało kształcenie w uczelniach wojskowych.

Opracowana koncepcja reformy edukacji wojskowej wynika z wielu doświadczeń, w tym także często negatywnych z ostatnich lat. Czerpie też z rozwiązań systemowych, stosowanych w przygotowaniu kadr oficerskich Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji.

Tak więc w 2014 roku nastąpią istotne zmiany w systemie kształcenia najważniejszych kadr dowódczych i sztabowych. Zmiany cieszą mnie tym bardziej, że ważną rolę w opracowaniu reformy odegrała Akademia Obrony Narodowej. A przede wszystkim jej rektor-komendant, generał dywizji Bogusław Pacek.

Magdalena Rochnowska
dyrektor Biura Rektora Akademii Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Defense Without Politics
 
Żyj zdrowiej
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Podziemna potęga
Czerwoni w odwrocie
Zagłada Parośli
Arsenał Iranu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Szturmani na Lipie
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Umowa na Harpie podpisana!
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
They Train Together, They Fight Together
Obradowała Rada Gabinetowa
Noc deportacji
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Krwawe walki o Monte Cassino
F-35 – polska Harpia
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Double Eagle po nowemu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
We Are All Darfur
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Własne interesy Europy
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Chciałem walczyć z Niemcami
USA nie zacznie wojny z Iranem
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
O Patriotach na WAT
Iran uderza w USA
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Sowieci w lodowej pułapce
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO