moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpieczeństwo igrzysk w rękach Specnazu

Igrzyska to czas, gdy według nie tylko tradycji, ale i traktatu spisanego niegdyś na brązowym dysku, dawano gwarancję bezpieczeństwa dla zawodników i ogłaszano zawieszenie broni. Tak było przynajmniej w czasach starożytnych. Patrząc na historię naszych współczesnych Igrzysk, nie mamy się nawet co łudzić, że świat włoży na ich czas kwiaty w lufy. Tym bardziej, że przywódca kaukaskich terrorystów, Umarow, wezwał braci w wierze, by zwiększyć liczbę aktów terroru uniemożliwiających przeprowadzenie olimpiady w Soczi. To wszystko sprawia, że na te igrzyska czekamy nie tylko jak na sportowe widowisko – pisze Naval, były operator GROM-u oraz autor książki „Przetrwać Belize”.

Gremium, które przyznało Soczi zaszczyt zorganizowania igrzysk, zbytnio chyba nie przejmowało się sytuacją geopolityczną tego regionu. Część autochtonów, zwłaszcza tych, którzy dążą do utworzenia Emiratu Północnego Kaukazu, twierdzi, że igrzyska będą „diabelskim tańcem na kościach przodków”. Zresztą grup etnicznych, które mają roszczenia wobec tamtejszych ziem i swoje pretensje adresują do Moskwy, jest tak wiele, że określenie regionu Kaukazu kotłem jest jak najbardziej słuszne. Kluczowym pytaniem jest kto zapanuje nad tym kotłem? Czy odpowiedzią jest Specnaz?

Na temat Specnazu niestety mogę mówić jedynie na podstawie doniesień medialnych. O ich niesamowitym doświadczeniu bojowym i wojennym szlaku wielokrotnie czytałem. Nie kryję, że często te informacje mnie zaskakiwały. Już odpowiadam dlaczego. Całe moje bojowe szkolenie odbywało się z naciskiem na ratowanie życia zakładników. Czy tego samego uczą się rosyjscy antyterroryści? Zacytuję tu wypowiedź jednego z oficerów Specnazu: „Podczas akcji nie bierzemy jeńców, strzelamy tak, by zabić”. Nie znam metod szkolenia się Specnazu, ale na podstawie tej wypowiedzi i wiedzy na temat operacji jakie prowadzą, wyłania się obraz antyterrorystów, którzy są szkoleni z naciskiem na zabijanie przeciwnika, a nie na ratowanie zakładnika. To subtelna różnica i niejeden pewnie zapyta, czy to nie to samo. Nie, to nie to samo. Tu potrzebna jest zmiana mentalna. Obawiam się, że na wschodzie do niej jeszcze nie doszło i wciąż aktualne jest powiedzenie, które usłyszałem w jednym z rosyjskich wojennych filmów „…nas mnogo”.

Jest wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa, na które niestety nie uzyskamy odpowiedzi, bo każdy organizator zasłania się tajemnicą. I słusznie, ale na jedno pytanie, które ostatnio mi zadano, mogę odpowiedzieć. Czy Rosjanie w trakcie zamachu terrorystycznego wspomogą się zagranicznymi jednostkami antyterrorystycznymi? Odpowiedź udzielę, zadając pytanie. Czy my pozwolilibyśmy Rosjanom podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej na akcję bojową w Warszawie?

Możliwa jest za to (i wierzę, że się odbywa) wymiana informacji pomiędzy służbami wywiadowczymi. Bo tak naprawdę najważniejsze jest to, by do zamachu po prostu nie dopuścić. Niepokoi mnie natomiast inna kwestia – w Soczi do ostatniej chwili będą trwały prace budowlane w obiektach sportowych. Gdy przygotowywaliśmy się w Polsce do EURO, kładliśmy duży nacisk na poznawanie stadionów, hoteli, zaplecza. Obawiam się, że w Soczi, może nie starczyć czasu na dobre zapoznanie się antyterrorystów z miejscami, w których być może przyjdzie im działać. W trakcie incydentu trzeba płynnie się poruszać po budynku, a nie myśleć, jak tu się nie zgubić w ogromnym i skomplikowanym konstrukcyjnie obiekcie. Wśród profesjonalistów nie ma miejsca na pozostawienie czegoś przypadkowi. Nie uspokajają mnie doniesienia, że zostały rozmieszczone rakiety ziemia-powietrze, a dostęp do Soczi będą mieli tylko goście z przepustkami. Oby igrzyska nie stały się widowiskiem, w którym głównym spektaklem będzie przepychanka ludów Kaukazu z Rosją.

REKLAMA

Naval
służył w GROM-ie przez czternaście lat. Połowę tego czasu spędził na licznych misjach zagranicznych.

dodaj komentarz

komentarze

~Wirus
1390866000
Powtórka z teatru ???
35-79-41-37

„Kaper” przeciw terrorystom
 
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Amerykanie odmładzają F-16
Medycy po unitarce
Kombatanci na parkiecie
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Wybuchowa edukacja
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Mordercza obrona Warszawy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Marynarski Katyń
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Druga kariera byłych żołnierzy
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Dodatki dla specjalsów po nowemu
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
16 Dywizja najlepsza!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Sonary dla śmigłowców ZOP
Kraby kontra okręt
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Gaudeamus Igitur w najstarszej wojskowej uczelni
Nowe sanitarki dla wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Wesprzyj kombatantów
Zaplecze dla Rosomaków
Marsz po brązową szarotkę
Wojsko przeciw wirusowi
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ogień w natarciu
Komisje sejmowe o umowie z USA
F-16 kończą misję w Estonii
„Aviation Detachment” w Łasku
Święto terytorialsów
Polak z Medalem NATO
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
Laserowa artyleria US Army
Ukraiński kurs na Zachód
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO