moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpieczeństwo igrzysk w rękach Specnazu

Igrzyska to czas, gdy według nie tylko tradycji, ale i traktatu spisanego niegdyś na brązowym dysku, dawano gwarancję bezpieczeństwa dla zawodników i ogłaszano zawieszenie broni. Tak było przynajmniej w czasach starożytnych. Patrząc na historię naszych współczesnych Igrzysk, nie mamy się nawet co łudzić, że świat włoży na ich czas kwiaty w lufy. Tym bardziej, że przywódca kaukaskich terrorystów, Umarow, wezwał braci w wierze, by zwiększyć liczbę aktów terroru uniemożliwiających przeprowadzenie olimpiady w Soczi. To wszystko sprawia, że na te igrzyska czekamy nie tylko jak na sportowe widowisko – pisze Naval, były operator GROM-u oraz autor książki „Przetrwać Belize”.

Gremium, które przyznało Soczi zaszczyt zorganizowania igrzysk, zbytnio chyba nie przejmowało się sytuacją geopolityczną tego regionu. Część autochtonów, zwłaszcza tych, którzy dążą do utworzenia Emiratu Północnego Kaukazu, twierdzi, że igrzyska będą „diabelskim tańcem na kościach przodków”. Zresztą grup etnicznych, które mają roszczenia wobec tamtejszych ziem i swoje pretensje adresują do Moskwy, jest tak wiele, że określenie regionu Kaukazu kotłem jest jak najbardziej słuszne. Kluczowym pytaniem jest kto zapanuje nad tym kotłem? Czy odpowiedzią jest Specnaz?

Na temat Specnazu niestety mogę mówić jedynie na podstawie doniesień medialnych. O ich niesamowitym doświadczeniu bojowym i wojennym szlaku wielokrotnie czytałem. Nie kryję, że często te informacje mnie zaskakiwały. Już odpowiadam dlaczego. Całe moje bojowe szkolenie odbywało się z naciskiem na ratowanie życia zakładników. Czy tego samego uczą się rosyjscy antyterroryści? Zacytuję tu wypowiedź jednego z oficerów Specnazu: „Podczas akcji nie bierzemy jeńców, strzelamy tak, by zabić”. Nie znam metod szkolenia się Specnazu, ale na podstawie tej wypowiedzi i wiedzy na temat operacji jakie prowadzą, wyłania się obraz antyterrorystów, którzy są szkoleni z naciskiem na zabijanie przeciwnika, a nie na ratowanie zakładnika. To subtelna różnica i niejeden pewnie zapyta, czy to nie to samo. Nie, to nie to samo. Tu potrzebna jest zmiana mentalna. Obawiam się, że na wschodzie do niej jeszcze nie doszło i wciąż aktualne jest powiedzenie, które usłyszałem w jednym z rosyjskich wojennych filmów „…nas mnogo”.

Jest wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa, na które niestety nie uzyskamy odpowiedzi, bo każdy organizator zasłania się tajemnicą. I słusznie, ale na jedno pytanie, które ostatnio mi zadano, mogę odpowiedzieć. Czy Rosjanie w trakcie zamachu terrorystycznego wspomogą się zagranicznymi jednostkami antyterrorystycznymi? Odpowiedź udzielę, zadając pytanie. Czy my pozwolilibyśmy Rosjanom podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej na akcję bojową w Warszawie?

Możliwa jest za to (i wierzę, że się odbywa) wymiana informacji pomiędzy służbami wywiadowczymi. Bo tak naprawdę najważniejsze jest to, by do zamachu po prostu nie dopuścić. Niepokoi mnie natomiast inna kwestia – w Soczi do ostatniej chwili będą trwały prace budowlane w obiektach sportowych. Gdy przygotowywaliśmy się w Polsce do EURO, kładliśmy duży nacisk na poznawanie stadionów, hoteli, zaplecza. Obawiam się, że w Soczi, może nie starczyć czasu na dobre zapoznanie się antyterrorystów z miejscami, w których być może przyjdzie im działać. W trakcie incydentu trzeba płynnie się poruszać po budynku, a nie myśleć, jak tu się nie zgubić w ogromnym i skomplikowanym konstrukcyjnie obiekcie. Wśród profesjonalistów nie ma miejsca na pozostawienie czegoś przypadkowi. Nie uspokajają mnie doniesienia, że zostały rozmieszczone rakiety ziemia-powietrze, a dostęp do Soczi będą mieli tylko goście z przepustkami. Oby igrzyska nie stały się widowiskiem, w którym głównym spektaklem będzie przepychanka ludów Kaukazu z Rosją.

Naval
służył w GROM-ie przez czternaście lat. Połowę tego czasu spędził na licznych misjach zagranicznych.

dodaj komentarz

komentarze

~Wirus
1390866000
Powtórka z teatru ???
35-79-41-37

Jakie podwyżki dla żołnierzy?
 
USA nie zacznie wojny z Iranem
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Obradowała Rada Gabinetowa
Iran uderza w USA
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Obronny „Brave Band”
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Żyj zdrowiej
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Cenni pracownicy w mundurach
Zagłada Parośli
Sowieci w lodowej pułapce
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
We Are All Darfur
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Krwawe walki o Monte Cassino
Mundurowi razem chcą wspierać mieszkańców
F-35 – polska Harpia
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Double Eagle po nowemu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Własne interesy Europy
Chciałem walczyć z Niemcami
O Patriotach na WAT
Noc deportacji
They Train Together, They Fight Together
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Arsenał Iranu
Defense Without Politics
Czerwoni w odwrocie
Podziemna potęga
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Szturmani na Lipie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Umowa na Harpie podpisana!
Nauka latania
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
ORP „Orzeł” – sonar do naprawy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Biało-Czerwoni Jej Królewskiej Mości
Nowy wiceminister w MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Klasy wojskowe po nowemu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO