moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zostało pięciu do tarczy rakietowej

Thales, MEADS Intl., Raytheon a także rząd Izraela i konsorcjum polskich firm, na czele z PHO, powalczą o kontrakt na dostarczenie naszej armii zestawów rakietowych średniego zasięgu o kryptonimie „Wisła”. Chodzi o osiem baterii mogących razić cele w odległości do stu kilometrów. Rozmowy z firmami mają rozpocząć się na początku marca.

Wartość kontraktu to kilka miliardów złotych. Do ogłoszonego w połowie ubiegłego roku dialogu technicznego zgłosiło się aż czternaście podmiotów. Oprócz amerykańskich potentatów na rynku zbrojeniowym, takich jak Northrop Grumman International Trading Inc., Raytheon Company, Boeing Company SM&DS oraz MEADS International Inc., chęć rozmów zadeklarowały koncerny europejskie – francuski MBDA i Thales, włoski Selex, hiszpańskie Indra i Sener, a także turecki Aselsan oraz reprezentująca izraelskie firmy rządowa agencja Sibat.

Do rozmów z Inspektoratem Uzbrojenia zgłosiły się również firmy polskie, w tym nie tylko Polski Holding Obronny (dawna Grupa Bumar), ale również Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z Grudziądza oraz Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.

Kilka dni temu minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak poinformował, że MON wybrało już pięć podmiotów, które uczestniczyły w pierwszym etapie dialogu i przedstawiły w ocenie wojskowych specjalistów kompleksowe rozwiązania. – Są to francuski Thales, amerykańsko-niemiecko-włoski MEADS Intl., amerykański Raytheon, rząd Izraela oraz konsorcjum polskich z branży OPL, z MBDA jako podwykonawcą – wyjaśnia ppłk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON.

O tym, że polska armia musi posiadać zestawy rakietowe zdolne do zwalczania pocisków manewrujących i balistycznych, mówił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej: – Bez możliwości strącania rakiet wojsko, we współczesnych warunkach, na współczesnym polu walki, byłoby zupełnie bezbronne. Dzisiaj głównie za pomocą rakiet wykonuje się ataki – podkreślał w jednym z wywiadów prezydencki minister.

Rozmowy z firmami, które mają rozpocząć się na początku marca, będą dotyczyły m.in. transferu technologii do Polski, możliwości polonizacji produkcji, kosztów związanych z użytkowaniem, serwisowaniem i modernizacją zestawów rakietowych, a także zakresu własności intelektualnej i przemysłowej.

Nowy system obrony powietrznej naszego kraju ma składać się z trzech podsystemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. W skład pierwszego mają wchodzić zestawy rakietowe i artyleryjskie bardzo krótkiego zasięgu (do kilku kilometrów), tzw. VSHORAD (Very Short Range Air Defense). Drugi podsystem opierać się ma na zestawach rakietowych dysponujących pociskami rakietowymi o zasięgu do 25 kilometrów, tzw. SHORAD (Short Range Air Defense), a trzeci – na zestawach rakietowych z pociskami średniego zasięgu (do 100 kilometrów) tzw. MRAD (Medium Range Air Defence).

Zgodnie z zaktualizowanym pod koniec roku Planem Modernizacji Technicznej na lata 2013–2022 Siły Zbrojne RP mają otrzymać osiem baterii rakietowych średniego zasięgu – o kryptonimie „Wisła” oraz aż dziewiętnaście baterii rakietowych krótkiego zasięgu o kryptonimie „Narew”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1391634120
RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM)
39-FF-C3-6D
~scooby
1391280660
Kupujmy tylko w NATO.
DB-A6-73-01
~luk
1391119260
Dobrze że się kupuje nowy sprzęt tyko wszystko mało aby powstrzymać np. Białoruś lub Ukrainę.
87-A4-1F-67
~scooby
1390987140
Irak rozwiązał się w 3 dni. Nasz konflikt to może 2 tygodnie. Ile chcecie w tym czasie wyprodukować pocisków? Do 6 baterii nie opłaca się kupować , montować i co najdroższe utrzymywać linii produkcyjnej. Wiemy ile kosztuje do zwykłego moździerza. Ważne by wygrany gwarantował szybkie dostarczenie kolejnych pocisków z własnych składów lub jego armii. Biorąc to kryterium , to robi się już bardzo wąsko..... .
DB-A6-73-01
~kolo
1390948500
Czyli MBDA z Aster 30 odpadło i zostali tylko jako podwykonawcy ?
BE-86-55-AB

Spełniliśmy swój obowiązek
 
Rozdarty subkontynent
Desant z transportowca-giganta
Świętuj z wojskiem na piknikach!
A Torn Subcontinent
High Confidence Operations
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Warszawa walczy, wracamy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Rivalry on Closed Sea
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Czarny odchodzi do cywila
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Przez krew zdobyty Śląsk
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Najpierw „Sonda”, później promocja
Zielonka dla Patriotów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Pułaski” wrócił do kraju
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Kolejne NUR-y do modernizacji
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
A Wave of Alliances
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Cienka niebieska linia
Wojna wywiadów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Amerykańska przyszłość WZL
Wozy amunicyjne do Raków
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Śladami Pierwszej Pancernej
Irańskie szachy
Przysięga śląskich terytorialsów
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Śląskie obchody wojskowego święta
Piknik ze smakiem
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Sprawdzają Brutusa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO