moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Inspektorat kupuje sprzęt dla armii

Kilka rodzajów spadochronów, w tym ratownicze dla żołnierzy i hamujące do samolotów, kamizelki ratownicze oraz kombinezony zmniejszające negatywne skutki przeciążeń, to tylko część ze specjalistycznego sprzętu, jaki w ramach dwóch przetargów planuje kupić Inspektorat Uzbrojenia. Umowy są warte kilkadziesiąt milionów złotych.


Zakupy sprzętu wysokościowo-ratunkowego dla naszej armii podzielone zostały na szesnaście zadań i rozdzielone na dwa przetargi – jeden na sprzęt przeznaczonych dla całych Sił Zbrojnych RP, drugi na wyposażenie, które trafi wyłącznie do sił powietrznych.

W ramach pierwszego przetargu – dla Sił Zbrojnych, Inspektorat Uzbrojenia MON planuje kupić 121 spadochronów (ratowniczych siedzeniowych, ratowniczych plecowych, szkolno-treningowych i zapasowych), czterdzieści trzy twarde hełmy lotnicze, sto dwadzieścia kamizelek ratowniczych, sto osiemnaście lotniczych łódek ratunkowych oraz prawie dwieście morskich ubiorów pilota.

Większość wymienionego sprzętu, poza spadochronami, z których część to spadochrony szkoleniowe, ma pomóc pilotom, personelowi latającemu oraz pasażerom (np. żołnierzom desantu) w sytuacji, kiedy będą musieli awaryjnie opuścić statek powietrzny.

Lotnicze łódki ratunkowe to jednoosobowe pontony, napełniane automatycznie w momencie kontaktu z wodą sprężonym dwutlenkiem węgla. Kamizelki ratownicze utrzymają rozbitka na powierzchni, dzięki zaś morskim ubiorom żołnierze nie wyziębią się w lodowatej wodzie.

W ramach drugiego przetargu na sprzęt wysokościowo-ratowniczy dla sił powietrznych Inspektorat Uzbrojenia MON planuje kupić: czternaście spadochronów ratowniczych PSU-36 s.2, trzydzieści pięć masek tlenowych MBU-20/P, piętnaście hełmów lotniczych HGU-55/P, pięćdziesiąt kamizelek ratowniczych LPU-38/P, trzydzieści dwa ubiory przeciążeniowe CSU-13B/P, osiemdziesiąt masek tlenowych dla załóg samolotów C-130 Hercules i C-295M CASA oraz prawie dwieście spadochronów hamujących dla samolotów MiG-29 i F-16.

Podobnie jak w pierwszym przetargu, oprócz specjalistycznego sprzętu wysokościowego, czyli np. ubiorów przeciążeniowymi dla pilotów samolotów F-16 czy spadochronów hamujących, Inspektorat poszukuje w tym przetargu specjalistycznego sprzętu ratowniczego.

Spadochrony PSU-36 s.2 to część foteli katapultowych zainstalowanych w samolotach Mig-29 i Su-22, a kamizelki ratownicze LPU-38/P – to wyposażenie fotela katapultowego samolotów F-16, które w razie wodowania, utrzymają pilota (także nieprzytomnego) w pozycji pionowej, twarzą nad powierzchnią wody.

Oba przetargi zostały ogłoszone na początku grudnia ubiegłego roku i firmy, zainteresowane dostarczeniem naszej armii wymienionego sprzętu i wyposażenia, miały czas do połowy stycznia, aby zgłosić chęć udziału w postępowaniu. W przypadku przetargu dla Sił Zbrojnych RP wiadomo, iż zrobiło to pięć podmiotów.

Do przetargu na dostawę sprzętu wysokościowo-ratowniczego dla Sił Zbrojnych RP zgłosiły się: ERPOL Sp. z o.o., GRYFFIN Sp. z o.o., LUBAWA S.A., ITWL oraz FAS Mariusz Ficoń. – W przypadku drugiego przetargu, dla sił powietrznych, nazwy zainteresowanych firm muszą na razie pozostać tajemnicą – wyjaśnia rzeczniczka Inspektoratu Uzbrojenia MON, ppłk Małgorzata Ossolińska. Dodaje, że to przetarg ograniczony i nazwy podmiotów, które do niego się zgłosiły, będzie można podać dopiero, gdy firmy zaproszone do kolejnego etapu złożą ostateczne oferty. – Jedyne co mogę ujawić, to fakt, że chęć udziału w tym przetargu zgłosiło dziewięć podmiotów – kończy ppłk Ossolińska.

Jak dowiedział się portal polska-zbrojna.pl, w przypadku obu przetargów firmy będą miały kilka tygodni na złożenie ostatecznych ofert. Rozstrzygnięcie, kto otrzyma warte kilkadziesiąt milionów złotych zlecenia zapadnie najprawdopodobniej wczesną wiosną.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Przemysław Maliszewski

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1390905780
~ja-patriota -porządne buty to już cyt : "SIŁĘ UDERZENIOWĄ".
DB-A6-73-01
~ja-patriota
1390829280
Cieszy że od kilku miesięcy coś drgnęło w ARMII i MON. Sporo zamówień, planów zakupów. To zastrzyk dla gospodarki byle tylko zamówienia dostawały firmy najlepsze-oczywiście POLSKIE :-) Szkoda tylko że mało jest zakupów stanowiących "SIŁĘ UDERZENIOWĄ" naszej armii
B2-B3-EE-36

Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
 
Kolejna szabla AFN zdobyta
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Polski wkład w operację „Overlord”
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Likwidacja komendanta Junka
Obrady Rady Unii Europejskiej
A Half-Open Gate to Hell
Rydwany dżihadu
Marynarze pomogli prokuraturze
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Działalność firm na rzecz obronności
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Curious about Poland
Logistyka dla Leopardów
Następcy Herculesów
Kierunek: Afganistan
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Medale dla uczestników walk w Karbali
Miroslawiec Up
Chemicy w akcji
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Ekonowinki na poligonie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Air Force One” na Cytadeli
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Fleet of the Future
„Dragon” na Bałtyku
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Pierwszy krok do „Mewy”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
Memory Gives Us Wings
Tu się zadań nie wybiera
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Kontroler na bojowo
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Rusza cyberkomponent WOT-u
Zmiany w przepisach mundurowych
Flota przyszłości
„Puma” naciera
F-16 wracają do Polski
Jak zginął „Ponury”
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Mapa z głębin morza
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Trudny sojusz partyzantów
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
The Chariots of Jihad

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO