moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Inspektorat kupuje sprzęt dla armii

Kilka rodzajów spadochronów, w tym ratownicze dla żołnierzy i hamujące do samolotów, kamizelki ratownicze oraz kombinezony zmniejszające negatywne skutki przeciążeń, to tylko część ze specjalistycznego sprzętu, jaki w ramach dwóch przetargów planuje kupić Inspektorat Uzbrojenia. Umowy są warte kilkadziesiąt milionów złotych.


Zakupy sprzętu wysokościowo-ratunkowego dla naszej armii podzielone zostały na szesnaście zadań i rozdzielone na dwa przetargi – jeden na sprzęt przeznaczonych dla całych Sił Zbrojnych RP, drugi na wyposażenie, które trafi wyłącznie do sił powietrznych.

W ramach pierwszego przetargu – dla Sił Zbrojnych, Inspektorat Uzbrojenia MON planuje kupić 121 spadochronów (ratowniczych siedzeniowych, ratowniczych plecowych, szkolno-treningowych i zapasowych), czterdzieści trzy twarde hełmy lotnicze, sto dwadzieścia kamizelek ratowniczych, sto osiemnaście lotniczych łódek ratunkowych oraz prawie dwieście morskich ubiorów pilota.

Większość wymienionego sprzętu, poza spadochronami, z których część to spadochrony szkoleniowe, ma pomóc pilotom, personelowi latającemu oraz pasażerom (np. żołnierzom desantu) w sytuacji, kiedy będą musieli awaryjnie opuścić statek powietrzny.

Lotnicze łódki ratunkowe to jednoosobowe pontony, napełniane automatycznie w momencie kontaktu z wodą sprężonym dwutlenkiem węgla. Kamizelki ratownicze utrzymają rozbitka na powierzchni, dzięki zaś morskim ubiorom żołnierze nie wyziębią się w lodowatej wodzie.

W ramach drugiego przetargu na sprzęt wysokościowo-ratowniczy dla sił powietrznych Inspektorat Uzbrojenia MON planuje kupić: czternaście spadochronów ratowniczych PSU-36 s.2, trzydzieści pięć masek tlenowych MBU-20/P, piętnaście hełmów lotniczych HGU-55/P, pięćdziesiąt kamizelek ratowniczych LPU-38/P, trzydzieści dwa ubiory przeciążeniowe CSU-13B/P, osiemdziesiąt masek tlenowych dla załóg samolotów C-130 Hercules i C-295M CASA oraz prawie dwieście spadochronów hamujących dla samolotów MiG-29 i F-16.

Podobnie jak w pierwszym przetargu, oprócz specjalistycznego sprzętu wysokościowego, czyli np. ubiorów przeciążeniowymi dla pilotów samolotów F-16 czy spadochronów hamujących, Inspektorat poszukuje w tym przetargu specjalistycznego sprzętu ratowniczego.

Spadochrony PSU-36 s.2 to część foteli katapultowych zainstalowanych w samolotach Mig-29 i Su-22, a kamizelki ratownicze LPU-38/P – to wyposażenie fotela katapultowego samolotów F-16, które w razie wodowania, utrzymają pilota (także nieprzytomnego) w pozycji pionowej, twarzą nad powierzchnią wody.

Oba przetargi zostały ogłoszone na początku grudnia ubiegłego roku i firmy, zainteresowane dostarczeniem naszej armii wymienionego sprzętu i wyposażenia, miały czas do połowy stycznia, aby zgłosić chęć udziału w postępowaniu. W przypadku przetargu dla Sił Zbrojnych RP wiadomo, iż zrobiło to pięć podmiotów.

Do przetargu na dostawę sprzętu wysokościowo-ratowniczego dla Sił Zbrojnych RP zgłosiły się: ERPOL Sp. z o.o., GRYFFIN Sp. z o.o., LUBAWA S.A., ITWL oraz FAS Mariusz Ficoń. – W przypadku drugiego przetargu, dla sił powietrznych, nazwy zainteresowanych firm muszą na razie pozostać tajemnicą – wyjaśnia rzeczniczka Inspektoratu Uzbrojenia MON, ppłk Małgorzata Ossolińska. Dodaje, że to przetarg ograniczony i nazwy podmiotów, które do niego się zgłosiły, będzie można podać dopiero, gdy firmy zaproszone do kolejnego etapu złożą ostateczne oferty. – Jedyne co mogę ujawić, to fakt, że chęć udziału w tym przetargu zgłosiło dziewięć podmiotów – kończy ppłk Ossolińska.

Jak dowiedział się portal polska-zbrojna.pl, w przypadku obu przetargów firmy będą miały kilka tygodni na złożenie ostatecznych ofert. Rozstrzygnięcie, kto otrzyma warte kilkadziesiąt milionów złotych zlecenia zapadnie najprawdopodobniej wczesną wiosną.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Przemysław Maliszewski

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1390905780
~ja-patriota -porządne buty to już cyt : "SIŁĘ UDERZENIOWĄ".
DB-A6-73-01
~ja-patriota
1390829280
Cieszy że od kilku miesięcy coś drgnęło w ARMII i MON. Sporo zamówień, planów zakupów. To zastrzyk dla gospodarki byle tylko zamówienia dostawały firmy najlepsze-oczywiście POLSKIE :-) Szkoda tylko że mało jest zakupów stanowiących "SIŁĘ UDERZENIOWĄ" naszej armii
B2-B3-EE-36

Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
 
Obrady Rady Unii Europejskiej
Czarny odchodzi do cywila
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Warszawa walczy, wracamy
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Cienka niebieska linia
Sprawdzają Brutusa
Śladami Pierwszej Pancernej
Wojna wywiadów
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Preselekcja u komandosów
Od sojusznika do kata
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rivalry on Closed Sea
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Desant z transportowca-giganta
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Strzelać nauczyłem się sam
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Spełniliśmy swój obowiązek
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Najpierw „Sonda”, później promocja
Zielonka dla Patriotów
Irańskie szachy
Przysięga śląskich terytorialsów
Przez krew zdobyty Śląsk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
High Confidence Operations
Łask ponownie z dyżurem bojowym
A Torn Subcontinent
„Pułaski” wrócił do kraju
Amerykańska przyszłość WZL
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Piknik ze smakiem
Jedna misja, jeden zespół
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wozy amunicyjne do Raków
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Rozpoczynamy nową erę
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
A Wave of Alliances

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO