moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Silni w grupie?

Skonsolidowanie wszystkich państwowych spółek zbrojeniowych w jedną firmę na pewno przyniesie efekt skali. Wystarczy proste dodawanie, by pochwalić się miliardami przychodów. Obawiam się jednak, czy mająca się składać z kilkudziesięciu spółek Polska Grupa Zbrojeniowa nie stanie się trudno sterowalnym kolosem na glinianych nogach – pisze publicysta portalu polska-zbrojna.pl Krzysztof Wilewski.


Planów naprawy polskiego przemysłu obronnego, bo przecież o to w gruncie rzeczy chodzi w realizowanej obecnie konsolidacji państwowych spółek w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, było wiele na przestrzeni ostatnich lat. Z czego, choć mogę się mylić, przynajmniej cztery długofalowe, wieloletnie. Ostatni w 2007 roku. Kilka dni przed wyborami przyjęła go koalicja rządowa z premierem Jarosławem Kaczyńskim na czele.

Program zakładał, że zbudowana na początku ubiegłej dekady w oparciu o kilka dużych państwowych spółek obronnych Grupa Bumar wchłonie wszystkie należące do Skarbu Państwa firmy zbrojeniowe, w tym także grupę spółek zajmujących się serwisem i remontami, czyli wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne.

Oczywiście, wszystko miało być przemyślane i dobrze zorganizowane. Remontówka i serwis miały być wydzielone jako osobna „dywizja”, a  firmy branżowe – artyleryjskie, lądowe i elektroniczne podzielone na stosowne, branżowe dywizje.

REKLAMA

Plan z 2007 roku zakładał warunek, że Grupa Bumar dostanie we władanie wszystkie państwowe spółki obronne dopiero wtedy, gdy w oparciu o własne spółki stworzy owe dywizje i będzie nimi sprawnie i skutecznie zarządzać.

Niestety, bez wchodzenia  w szczegóły, Bumar nie tylko zaliczył gigantyczne opóźnienia w realizacji planu konsolidacji i przekształcenia własnych struktur, ale również gdyby nie prowizja za Rosomaki, to jego sytuacja finansowa byłaby tragiczna. I tak jest, tylko delikatnie rzecz ujmując, kiepska.

Na szczęście dla wielu osób, które musiałyby wyjaśnić: „nie udało się, ponieważ…”, projekt konsolidacji wokół Bumaru, dziś już Polskiego Holdingu Obronnego, ponieważ był sygnowany na lata 2007– 2012, umarł śmiercią naturalną.

Dziś mamy nowy plan. Tym razem konsolidacja ma się odbywać w myśl zasady „budujemy od nowa” i ciałem, które ma zjednoczyć państwową zbrojeniówkę ma być Polska Grupa Zbrojeniowa z siedzibą w Radomiu.

PGZ, którą rodzima prasa branżowa pieszczotliwe nazywa PeGaZem, ma zarządzać kilkudziesięcioma państwowymi spółkami. Co istotne, będą to firmy produkujące – serwisujące – remontujące ogromny wachlarz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, od samolotów i śmigłowców, poprzez czołgi i artylerię, amunicję, na przysłowiowych gaciach i kalesonach skończywszy.

Może się mylę, ale nie ma chyba w naszym kraju firmy, która zajmuje się tak szerokim spektrum działalności. A na pewno nie ma firmy, która mając taki wachlarz produktowy, odpowiada za bezpieczeństwo kraju.

Czy jesteśmy przygotowani, aby taki TWÓR mieć? Mam ogromne wątpliwości. Inną sprawą jest, że tak głęboki poziom konsolidacji to w mojej ocenie zachłyśnięcie się „ideą” synergii.   

Uważam bowiem, że pozbywanie się przez MON kontroli nad spółkami zajmującymi się naprawami i serwisem uzbrojenia i sprzętu wojskowego na rzecz podmiotu, który – jak zapowiada MSP – może być za kilka lat wprowadzony na giełdę papierów wartościowych, więc w dużym stopniu albo w całości sprywatyzowany, jest błędem. Same okręgowe warsztaty na czas „W” nie wystarczą.

Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
 
Wesprzyj kombatantów
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Medycy po unitarce
„Kaper” przeciw terrorystom
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Marsz po brązową szarotkę
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kombatanci na parkiecie
Sonary dla śmigłowców ZOP
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Gaudeamus Igitur w najstarszej wojskowej uczelni
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Wojsko przeciw wirusowi
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Kraby kontra okręt
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Amerykanie odmładzają F-16
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Mordercza obrona Warszawy
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
16 Dywizja najlepsza!
„Aviation Detachment” w Łasku
Zaplecze dla Rosomaków
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Polak z Medalem NATO
F-16 kończą misję w Estonii
Wybuchowa edukacja
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Marynarski Katyń
Polsko-amerykańska współpraca
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Święto terytorialsów
Nowe sanitarki dla wojska
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Ogień w natarciu
Ukraiński kurs na Zachód
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
Druga kariera byłych żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO