moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Silni w grupie?

Skonsolidowanie wszystkich państwowych spółek zbrojeniowych w jedną firmę na pewno przyniesie efekt skali. Wystarczy proste dodawanie, by pochwalić się miliardami przychodów. Obawiam się jednak, czy mająca się składać z kilkudziesięciu spółek Polska Grupa Zbrojeniowa nie stanie się trudno sterowalnym kolosem na glinianych nogach – pisze publicysta portalu polska-zbrojna.pl Krzysztof Wilewski.


Planów naprawy polskiego przemysłu obronnego, bo przecież o to w gruncie rzeczy chodzi w realizowanej obecnie konsolidacji państwowych spółek w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, było wiele na przestrzeni ostatnich lat. Z czego, choć mogę się mylić, przynajmniej cztery długofalowe, wieloletnie. Ostatni w 2007 roku. Kilka dni przed wyborami przyjęła go koalicja rządowa z premierem Jarosławem Kaczyńskim na czele.

Program zakładał, że zbudowana na początku ubiegłej dekady w oparciu o kilka dużych państwowych spółek obronnych Grupa Bumar wchłonie wszystkie należące do Skarbu Państwa firmy zbrojeniowe, w tym także grupę spółek zajmujących się serwisem i remontami, czyli wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne.

Oczywiście, wszystko miało być przemyślane i dobrze zorganizowane. Remontówka i serwis miały być wydzielone jako osobna „dywizja”, a  firmy branżowe – artyleryjskie, lądowe i elektroniczne podzielone na stosowne, branżowe dywizje.

Plan z 2007 roku zakładał warunek, że Grupa Bumar dostanie we władanie wszystkie państwowe spółki obronne dopiero wtedy, gdy w oparciu o własne spółki stworzy owe dywizje i będzie nimi sprawnie i skutecznie zarządzać.

Niestety, bez wchodzenia  w szczegóły, Bumar nie tylko zaliczył gigantyczne opóźnienia w realizacji planu konsolidacji i przekształcenia własnych struktur, ale również gdyby nie prowizja za Rosomaki, to jego sytuacja finansowa byłaby tragiczna. I tak jest, tylko delikatnie rzecz ujmując, kiepska.

Na szczęście dla wielu osób, które musiałyby wyjaśnić: „nie udało się, ponieważ…”, projekt konsolidacji wokół Bumaru, dziś już Polskiego Holdingu Obronnego, ponieważ był sygnowany na lata 2007– 2012, umarł śmiercią naturalną.

Dziś mamy nowy plan. Tym razem konsolidacja ma się odbywać w myśl zasady „budujemy od nowa” i ciałem, które ma zjednoczyć państwową zbrojeniówkę ma być Polska Grupa Zbrojeniowa z siedzibą w Radomiu.

PGZ, którą rodzima prasa branżowa pieszczotliwe nazywa PeGaZem, ma zarządzać kilkudziesięcioma państwowymi spółkami. Co istotne, będą to firmy produkujące – serwisujące – remontujące ogromny wachlarz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, od samolotów i śmigłowców, poprzez czołgi i artylerię, amunicję, na przysłowiowych gaciach i kalesonach skończywszy.

Może się mylę, ale nie ma chyba w naszym kraju firmy, która zajmuje się tak szerokim spektrum działalności. A na pewno nie ma firmy, która mając taki wachlarz produktowy, odpowiada za bezpieczeństwo kraju.

Czy jesteśmy przygotowani, aby taki TWÓR mieć? Mam ogromne wątpliwości. Inną sprawą jest, że tak głęboki poziom konsolidacji to w mojej ocenie zachłyśnięcie się „ideą” synergii.   

Uważam bowiem, że pozbywanie się przez MON kontroli nad spółkami zajmującymi się naprawami i serwisem uzbrojenia i sprzętu wojskowego na rzecz podmiotu, który – jak zapowiada MSP – może być za kilka lat wprowadzony na giełdę papierów wartościowych, więc w dużym stopniu albo w całości sprywatyzowany, jest błędem. Same okręgowe warsztaty na czas „W” nie wystarczą.

Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
 
F-35 – polska Harpia
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Chciałem walczyć z Niemcami
They Train Together, They Fight Together
Umowa na Harpie podpisana!
Klasy wojskowe po nowemu
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Czerwoni w odwrocie
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
ORP „Orzeł” – sonar do naprawy
Noc deportacji
Szturmani na Lipie
Double Eagle po nowemu
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Mundurowi razem chcą wspierać mieszkańców
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
USA nie zacznie wojny z Iranem
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Obronny „Brave Band”
Zagłada Parośli
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Cenni pracownicy w mundurach
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Obradowała Rada Gabinetowa
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Własne interesy Europy
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Biało-Czerwoni Jej Królewskiej Mości
Nowy wiceminister w MON
Defense Without Politics
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Nauka latania
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Iran uderza w USA
Krwawe walki o Monte Cassino
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Podziemna potęga
We Are All Darfur
Arsenał Iranu
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
O Patriotach na WAT
Sowieci w lodowej pułapce
Żyj zdrowiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO