moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świat pożegnał generała Ariela Szarona

Przedstawiciele kilkunastu państw oraz tysiące Izraelczyków uczestniczyło dziś w pogrzebie Ariela Szarona. Były premier państwa żydowskiego, minister obrony i legendarny dowódca armii zmarł w sobotę. Podczas oficjalnych uroczystości w Jerozolimie Polskę reprezentował minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.


Uroczystości pogrzebowe z udziałem izraelskich władz, rodziny i dyplomatów rozpoczęły się dziś rano. Do Jerozolimy przyjechały delegacje z 18 państw. Obecni byli m.in. wiceprezydent USA John Biden, szef MSZ Niemiec Frank Walter Steinmeier, premier Czech Jirzi Rusnok, szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow i były premier Wielkiej  Brytanii Tony Blair. Polskę reprezentował szef resortu obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Oficjalną uroczystość pożegnania zorganizowano na placu przed budynkiem izraelskiego parlamentu – Knesetu. Trumnę z ciałem ustawiono na wykonanym z czarnego marmuru podium i przykryto izraelską flagą oraz otoczono wieńcami. Flagi państwowe zostały opuszczone do połowy masztów. Hołd zmarłemu oddało tysiące Izraelczyków.

– Byłeś przyjacielem, przywódcą i generałem. Odpoczywaj w pokoju Wielki Przywódco – mówił prezydent Izraela Szymon Peres w przemówieniu na placu przed parlamentem. Izraelski przywódca podkreślał, że Szaron był niezwykłym politykiem i człowiekiem, któremu bardzo zależało na utrzymaniu pokoju w Izraelu.

Premier Izraela Beniamin Netanjahu określił z kolei Szarona jako jednego z największych generałów w historii narodu żydowskiego i izraelskich sił zbrojnych, który niestrudzenie walczył o bezpieczeństwo kraju.

REKLAMA

W podobnym tonie zmarłego byłego premiera wspominał wiceprezydent USA John Biden. – Bezpieczeństwo państwa Izrael i narodu żydowskiego było gwiazdą, która wskazywała drogę. To było dzieło jego życia – mówił Biden.

Po państwowych uroczystościach pogrzebowych Szaron, zgodnie z własnym życzeniem, został pochowany u boku swojej drugiej żony Lily na terenie rodzinnej posiadłości na skraju pustyni Negew, kilka kilometrów od granicy ze Strefą Gazy.

Ariel Szaron 4 stycznia 2006 roku doznał udaru mózgu, po którym zapadł w śpiączkę. Przebywał w niej aż do śmierci. Jego stan pogorszył się na początku tego roku. Zmarł 11 stycznia 2014 roku w szpitalu niedaleko Tel Awiwu-Jafy. Miał 85 lat.

Rodzice Ariela Szarona byli uciekinierami z ogarniętej rewolucją Rosji, on sam urodził się już w Palestynie. Miał czternaście lat, gdy wstąpił do Hagany, podziemnego żydowskiego wojska. Sześć lat później dowodził kompanią piechoty w izraelskiej wojnie o niepodległość, a w wieku 21 lat stanął na czele Brygady Golani. Służył w piechocie, był spadochroniarzem, oficerem wywiadu wojskowego, czołgistą, komendantem szkoły wojskowej. W 1966 r. otrzymał stopień generała. Od 1981 roku przez trzy lata był ministrem obrony Izraela, a w 2001 r. został premierem.

Szaron był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnego Izraela. W czasach kiedy był premierem i liderem prawicowego Likudu, wbrew opinii swojej partii, przeforsował plan likwidacji żydowskich osiedli w Strefie Gazy. Przez politycznych przeciwników i część historyków był obarczany współodpowiedzialnością za masakrę Palestyńczyków w obozach dla uchodźców w zachodnim Bejrucie. W 1982 r. w Libanie trwała wojna domowa. Armia izraelska wkroczyła na jego tereny pod pretekstem walki z Organizacją Wyzwolenia Palestyny i otoczyła obozy kordonem. W tym czasie wojska libańskiej Falangi zabiły, jak podają różne źródła, od kilkuset do czterech tysięcy osób. Wydarzenia te wywołały gorące reakcje na świecie i w samym Izraelu. Szaron stracił stanowisko ministra obrony

Źródła: PAP, TVN24

PG

autor zdjęć: Israel Defence Forces

dodaj komentarz

komentarze


Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Amerykanie odmładzają F-16
16 Dywizja najlepsza!
Defendery 2020: RobUV
„Aviation Detachment” w Łasku
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Defilada na święto dywizji
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Ochotnik do Auschwitz
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Październik pod znakiem Tallboya
Promocja oficerska w AWL
Kabina do zadań specjalnych
Bohaterska obrona wzgórza 385
Defender 2020: Symulator Pioruna
Szybciej do wojska
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Następca Honkera na MSPO
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Nadchodzi Armia Fight Night!
Komisje sejmowe o umowie z USA
Groty dla podchorążych WAT-u
Kraken dla Kormoranów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Szybsza droga do armii zawodowej
Ryzykowne remedium
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Trenują, aby szkolić innych
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kraby kontra okręt
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
„Kaper” przeciw terrorystom
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
A więc wojna...
Polsko-amerykańska współpraca
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Laserowa artyleria US Army
Zamek na poligonie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Dekady za wcześnie
Zostań studentem ASzWoj
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Ku czci roku 1918 i 1920
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Wojsko przeciw wirusowi
Ukraiński kurs na Zachód
F-16 kończą misję w Estonii
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO