moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świat pożegnał generała Ariela Szarona

Przedstawiciele kilkunastu państw oraz tysiące Izraelczyków uczestniczyło dziś w pogrzebie Ariela Szarona. Były premier państwa żydowskiego, minister obrony i legendarny dowódca armii zmarł w sobotę. Podczas oficjalnych uroczystości w Jerozolimie Polskę reprezentował minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.


Uroczystości pogrzebowe z udziałem izraelskich władz, rodziny i dyplomatów rozpoczęły się dziś rano. Do Jerozolimy przyjechały delegacje z 18 państw. Obecni byli m.in. wiceprezydent USA John Biden, szef MSZ Niemiec Frank Walter Steinmeier, premier Czech Jirzi Rusnok, szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow i były premier Wielkiej  Brytanii Tony Blair. Polskę reprezentował szef resortu obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Oficjalną uroczystość pożegnania zorganizowano na placu przed budynkiem izraelskiego parlamentu – Knesetu. Trumnę z ciałem ustawiono na wykonanym z czarnego marmuru podium i przykryto izraelską flagą oraz otoczono wieńcami. Flagi państwowe zostały opuszczone do połowy masztów. Hołd zmarłemu oddało tysiące Izraelczyków.

– Byłeś przyjacielem, przywódcą i generałem. Odpoczywaj w pokoju Wielki Przywódco – mówił prezydent Izraela Szymon Peres w przemówieniu na placu przed parlamentem. Izraelski przywódca podkreślał, że Szaron był niezwykłym politykiem i człowiekiem, któremu bardzo zależało na utrzymaniu pokoju w Izraelu.

Premier Izraela Beniamin Netanjahu określił z kolei Szarona jako jednego z największych generałów w historii narodu żydowskiego i izraelskich sił zbrojnych, który niestrudzenie walczył o bezpieczeństwo kraju.

W podobnym tonie zmarłego byłego premiera wspominał wiceprezydent USA John Biden. – Bezpieczeństwo państwa Izrael i narodu żydowskiego było gwiazdą, która wskazywała drogę. To było dzieło jego życia – mówił Biden.

Po państwowych uroczystościach pogrzebowych Szaron, zgodnie z własnym życzeniem, został pochowany u boku swojej drugiej żony Lily na terenie rodzinnej posiadłości na skraju pustyni Negew, kilka kilometrów od granicy ze Strefą Gazy.

Ariel Szaron 4 stycznia 2006 roku doznał udaru mózgu, po którym zapadł w śpiączkę. Przebywał w niej aż do śmierci. Jego stan pogorszył się na początku tego roku. Zmarł 11 stycznia 2014 roku w szpitalu niedaleko Tel Awiwu-Jafy. Miał 85 lat.

Rodzice Ariela Szarona byli uciekinierami z ogarniętej rewolucją Rosji, on sam urodził się już w Palestynie. Miał czternaście lat, gdy wstąpił do Hagany, podziemnego żydowskiego wojska. Sześć lat później dowodził kompanią piechoty w izraelskiej wojnie o niepodległość, a w wieku 21 lat stanął na czele Brygady Golani. Służył w piechocie, był spadochroniarzem, oficerem wywiadu wojskowego, czołgistą, komendantem szkoły wojskowej. W 1966 r. otrzymał stopień generała. Od 1981 roku przez trzy lata był ministrem obrony Izraela, a w 2001 r. został premierem.

Szaron był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnego Izraela. W czasach kiedy był premierem i liderem prawicowego Likudu, wbrew opinii swojej partii, przeforsował plan likwidacji żydowskich osiedli w Strefie Gazy. Przez politycznych przeciwników i część historyków był obarczany współodpowiedzialnością za masakrę Palestyńczyków w obozach dla uchodźców w zachodnim Bejrucie. W 1982 r. w Libanie trwała wojna domowa. Armia izraelska wkroczyła na jego tereny pod pretekstem walki z Organizacją Wyzwolenia Palestyny i otoczyła obozy kordonem. W tym czasie wojska libańskiej Falangi zabiły, jak podają różne źródła, od kilkuset do czterech tysięcy osób. Wydarzenia te wywołały gorące reakcje na świecie i w samym Izraelu. Szaron stracił stanowisko ministra obrony

Źródła: PAP, TVN24

PG

autor zdjęć: Israel Defence Forces

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-łotewska „Zima”
 
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Powstanie bez sukcesu
Stepping out of the Shadow
Strykery znów na Mazurach
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Bohaterskie Orlęta
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Misja wojownika
Nowy wiceminister w MON
They Train Together, They Fight Together
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Network Intelligence
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Podoficer po nowemu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Kajak idealny dla komandosa
Misje na dłużej
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Weterani trenują MMA
Defense Without Politics
Arsenał Iranu
Projekt MON dla szkół
Mobilne moździerze dla armii
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Dragoni na poligonie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Ostatni samochód Marszałka
Terytorialsi za oceanem
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Beagle dla żołnierzy?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Obradowała Rada Gabinetowa
We Are All Darfur
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Iran uderza w USA
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
To nie mogło się udać, ale…
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Klasy wojskowe po nowemu
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Wojsko wzywa na kwalifikację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO