Generał brygady Jerzy Gut został nowym dowódcą Sił Specjalnych. Zastąpi na tym stanowisku generała brygady Piotra Patalonga, który od 1 stycznia będzie inspektorem Wojsk Specjalnych. Zmiany w Dowództwie Wojsk Specjalnych to efekt reformy dowodzenia, która od nowego roku będzie obowiązywać w armii.
Generał brygady Piotr Patalong (z lewej) i generał brygady Jerzy Gut. Fot. DWS
– Dziękuję gen. Patalongowi za dotychczasową służbę. Wierzę, że swoje doświadczenie wykorzysta na nowym stanowisku w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych – powiedział wiceadmirał Waldemar Głuszko, zastępca szefa Sztabu Generalnego. – Jednocześnie gratuluję generałowi Gutowi wyznaczenia na dowódcę Sił Specjalnych.
Gen. Patalong i gen. Gut podpisali protokoły przekazania obowiązków w obecności dowódców wszystkich jednostek Wojsk Specjalnych.
– Jestem niezwykle zadowolony, że praca dowództwa, jednostek oraz wszystkich wspierających nasze działania pozwoliła naszym przełożonym podjąć decyzję o potrzebie utrzymania pełnego komponentu Wojsk Specjalnych, skupionego pod jednym dowództwem – mówił gen. bryg. Piotr Patalong. – Za wszystkimi tymi sukcesami stoimy wszyscy razem. I za to pragnę wam podziękować. Dziękuję też pracownikom Ministerstwa Obrony Narodowej i Sztabu Generalnego WP, którzy wspierali nasze ambicje, a także innym rodzajom sił zbrojnych, w szczególności Siłom Powietrznym, które tak sprawnie zbudowały element powietrzny naszych wojsk – dodał Patalong.
Nowy dowódca Sił Specjalnych mówił o wyzwaniach, które czekają Wojska Specjalne w 2014 roku. – Podczas ćwiczeń natowskiego komponentu operacji specjalnych „Noble Sword 2014” będziemy musieli potwierdzić zdolność, którą wywalczyliśmy w czasie ćwiczenia „Cobra 2013” – podkreślił gen. Gut. – Czeka nas również wyzwanie związane z Afganistanem – bezpieczne wycofanie komponentu Wojsk Specjalnych biorących udział w misji ISAF.
Generał brygady Jerzy Gut. Fot. DWS
Generał brygady Jerzy Gut od 2011 był zastępcą dowódcy Wojsk Specjalnych. Wcześniej dowodził m.in. GROM-em. Trzykrotnie uczestniczył w misjach w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Bośni i Hercegowinie (był zastępcą dowódcy 16 Batalionu Powietrznodesantowego). Był też dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego – szefem sztabu Nordycko-Polskiej Grupy Bojowej oraz szefem wydziału specjalnego w CJ2 Kwatery Głównej SFOR w Sarajewie. Od lipca 2004 do lutego 2005 był dowódcą grupy bojowej PKW w Iraku.
Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, ukończył również m.in. Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie.
*****
Dowództwo Sił Specjalnych (DSSpec.) będzie jednostką organizacyjną odpowiedzialną m.in. za dowodzenie jednostkami wojskowymi Wojsk Specjalnych. Będzie brało udział w określaniu kierunków rozwoju Wojsk Specjalnych, planowaniu ich użycia oraz przygotowywaniu sił i środków do działań bojowych oraz działań w sytuacjach kryzysowych w układzie narodowym, koalicyjnym i sojuszniczym. DSSpec. będzie pełniło również rolę dowództwa komponentu operacji specjalnych (ang. Special Operations Component Command, SOCC) w ramach Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force, NRF). Dzięki takiemu rozwiązaniu zachowana zostanie zasada leżąca u podstaw działania Dowództwa Wojsk Specjalnych: force user – force provider (odpowiedzialność za szkolenie, przygotowanie wojsk i jednocześnie dowodzenie nimi w kraju i poza jego granicami).
Inspektorat Wojsk Specjalnych (IWS) będzie odpowiadał za tworzenie warunków pozwalających na osiąganie i utrzymywanie zdolności operacyjnych oraz za przygotowywanie i prowadzenie szkoleń ustalonych z dowództwami i sztabami jednostek podległych DG RSZ. Inspektorat będzie również wskazywał potrzeby w zakresie doskonalenia zawodowego żołnierzy w specjalnościach wojskowych korpusu osobowego Wojsk Specjalnych. Będzie również realizował zadania wynikające z funkcji gestora uzbrojenia i sprzętu wojskowego w zakresie Wojsk Specjalnych.
autor zdjęć: DWS
komentarze