moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
To jest ustawa dla wszystkich żołnierzy

Zmiana zasad opiniowania, kadencja bez ograniczeń i awans bez potrzeby zmiany stanowiska – to niektóre z ponad 70 zmian w nowelizacji ustawy o służbie wojskowej, która dziś wchodzi w życie. Nowe rozwiązania mają zmobilizować żołnierzy do rozwoju i zatrzymać w służbie najlepszych. Niebawem do ustawy wydanych zostanie 27 szczegółowych rozporządzeń.

Ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych to najważniejszy dokument regulujący zasady ich pracy. Dotyczy m.in. trybu przyjmowania do służby, przebiegu kariery zawodowej, zasad odejść z armii, a także uprawnienia i obowiązki. Dzisiaj zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa pragmatyczna. – To ważny dzień dla wielu wojskowych. Na nowe, bardziej korzystne przepisy czekali dwa lata – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Zmiany mają przede wszystkim uelastycznić politykę kadrową w armii. Dlatego jedna z poprawek mówi o tym, że żołnierze mogą awansować bez zmiany stanowiska. Ustawa znosi też liczbę kadencji w korpusie podoficerskim. W przypadku oficerów wprowadzono możliwość powtarzania kadencji (za wyjątkiem oficerów mianowanych przez prezydenta, którzy będą mogli ją powtarzać dwukrotnie). Nowe są też zasady opiniowania służbowego.

– Większość zmian jest dla nas korzystna. Wiem, że szeregowi i podoficerowie cieszą się np. z nowych zasad przyznawania dodatku motywacyjnego – mówi kpt. Zbigniew Gierczak, oficer prasowy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

Płk Babuśka podkreśla, że to właśnie żołnierze niżsi rangą najbardziej odczują zmianę przepisów. – Stworzono im warunki, aby mogli służyć dłużej. Pozwoli to na ustabilizowanie służby i zatrzymanie w wojsku najlepszych specjalistów – ocenia pułkownik. 

Choć ustawa obowiązuje od dziś, to konieczne jest jeszcze wydanie do niej odpowiednich rozporządzeń. – Będzie ich w sumie 27. W szczegółach określą one wszystkie nowo wprowadzone zmiany – dodaje przewodniczący Konwentu.

Przygotowaniem aktów wykonawczych zajmuje się Departament Kadr MON.

Najważniejsze zmiany w ustawie pragmatycznej

– Zniesienie liczby kadencji w korpusie podoficerskim oraz wprowadzenie możliwości powtarzania kadencji w przypadku oficerów (z wyjątkiem tych, których mianuje prezydent: szefa Sztabu Generalnego WP, dowódców generalnego oraz operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. Będą oni mogli służyć na jednym stanowisku maksymalnie dwie kadencje).

– Umożliwienie awansu bez konieczności zmiany stanowiska. Dzięki temu żołnierz będzie mógł zdobyć większe doświadczenie.

– Możliwość wyznaczenia żołnierza na niższe stanowisko etatowe w sytuacji, gdy zajmowane przez niego ulega likwidacji. Możliwe to jest także wtedy, gdy żołnierz zostaje przeniesiony do rezerwy kadrowej i czeka na etat zgodny z jego stopniem wojskowym. W obu przypadkach warunkiem przeniesienia jest zgoda żołnierza.

– Wprowadzenie trzech grup w korpusie podoficerskim. Od dziś dzieli się on na: podoficerów młodszych (kapral, starszy kapral i plutonowy), podoficerów (sierżant, starszy sierżant i młodszy chorąży) oraz podoficerów starszych (chorąży, starszy chorąży i starszy chorąży sztabowy).

– Podniesienie poprzeczki wykształcenia dla oficerów. Warunkiem dołączenia do najwyższego korpusu są ukończone studia magisterskie.

– Zmiana zasad opiniowania służbowego. Teraz żołnierz będzie podlegał ocenie przez przełożonego raz na rok. W skali ocen pojawiła się dodatkowa ocena – wzorowy.

– Wprowadzenie wymogu, zgodnie z którym kontrakt można przedłużyć jedynie z tym żołnierzem, który z oceny ogólnej uzyska stopień co najmniej dobry.

– Umożliwienie przeniesienia do rezerwy kadrowej wyróżniających się wojskowych kontraktowych, dla których w danym momencie nie ma wolnego stanowiska. Takie rozwiązanie da więcej czasu na znalezienie dla niego etatu.

– Zniesienie dwóch przepisów dających podstawę do zwolnienia żołnierza ze służby: niezłożenie oświadczenia majątkowego w terminie i ocena niedostateczna z egzaminów sprawnościowych. Ta ostatnia będzie jednak obniżać ocenę ogólną z opiniowania żołnierza.

– Rozwiązanie kwestii nieistniejących stopni wojskowych. Zgodnie z nowym prawem starszy plutonowy zostanie awansowany na stopień sierżanta, sierżant sztabowy i starszy sierżant sztabowy otrzymają stopień młodszego chorążego, młodszy chorąży sztabowy i chorąży sztabowy zostaną starszymi chorążymi sztabowymi. Przepis ten dotyczy kilkunastu tysięcy żołnierzy służby czynnej oraz rezerwy.

– Wprowadzenie możliwości awansowania przez ministra obrony narodowej tych żołnierzy, którzy z narażeniem życia i zdrowia dokonali czynów bohaterskich. 

PG

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


„Pułaski” wrócił do kraju
 
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Przysięga śląskich terytorialsów
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Rozpoczynamy nową erę
Warszawa walczy, wracamy
Amerykańska przyszłość WZL
Cienka niebieska linia
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
High Confidence Operations
Obrady Rady Unii Europejskiej
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Rivalry on Closed Sea
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Od sojusznika do kata
A Torn Subcontinent
Irańskie szachy
Wojna wywiadów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jedna misja, jeden zespół
A Wave of Alliances
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Przez krew zdobyty Śląsk
Najpierw „Sonda”, później promocja
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Wozy amunicyjne do Raków
Desant z transportowca-giganta
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Sprawdzają Brutusa
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Wielofunkcyjny scyzoryk
Czarny odchodzi do cywila
Piknik ze smakiem
Śladami Pierwszej Pancernej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Spełniliśmy swój obowiązek
Preselekcja u komandosów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zielonka dla Patriotów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO