moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy żołnierze pojadą na misję do Afryki

Samolot Hercules C-130 oraz pięćdziesięciu żołnierzy Sił Powietrznych wesprą francuską  operację wojskową w Republice Środkowoafrykańskiej – zapowiedział w Brukseli premier Donald Tusk. Misja polskich żołnierzy ma się rozpocząć 1 lutego 2014 roku i ma potrwać trzy miesiące.

 

O wsparciu przez polskie wojsko francuskiej misji poinformował dziś nad ranem w Brukseli prezydent Francji François Hollande. Podkreślił, że polskie wsparcie w Republice Środkowoafrykańskiej jest bardzo ważne, bo dzięki niemu operacja w ogarniętej chaosem Republice Środkowoafrykańskiej może zostać uznana za „misję europejską”. Francuzi wysłali do Republiki Środkowoafrykańskiej 1600 swoich żołnierzy.

Oprócz Polski wsparcia logistycznego w tych działaniach chcą udzielić m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Belgia, Hiszpania i Holandia. – Polacy nas już poinformowali – prezydent zrobił to już kilka dni temu – że 50 ludzi, lotników, będzie obecnych w Republice Środkowoafrykańskiej. To bardzo dużo – powiedział Hollande. – Pragnę podziękować Polsce – dodał prezydent Francji.

Zgodnie z procedurami wysłanie polskich żołnierzy do udziału w operacjach poza granicami kraju nie może odbyć się bez zgody zwierzchnika Sił Zbrojnych, czyli Prezydenta RP. Wcześniej taki wniosek musi zatwierdzić rząd. – Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów rozpatrzony zostanie wniosek do prezydenta o skierowanie na trzy miesiące polskich żołnierzy do wsparcia francuskiej operacji w Republice Środkowoafrykańskiej –  zapowiedział ppłk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON.

– Jeszcze kilkanaście lat temu taka zapowiedź wywołałaby duży ruch w Sztabie Generalnym i jednostkach. Dzisiaj, dzięki solidnemu przygotowaniu i zdobyciu doświadczeń, jesteśmy gotowi do działania. Bardzo mnie cieszy, że także nasi przełożeni są podobnego zdania i mogą z czystym sumieniem składać sojusznikom deklaracje pomocy ze strony Wojska Polskiego – powiedział gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Minister obrony Tomasz Siemoniak podkreśla, że nasz kraj nie wyśle do Afryki oddziałów bojowych, a jedynie wesprze francuską armię m.in. jednym ze swoich samolotów transportowych Hercules C-130.

Zamieszkana przez około pięć milionów osób Republika Środkowoafrykańska  to jeden z najuboższych krajów na świecie. Była francuska kolonia jest zamieszkiwana głównie przez chrześcijan i protestantów. Muzułmanie stanowią jedynie 15 procent populacji.

Kraj od uzyskania niepodległości na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku rządzony był przez wojskowych dyktatorów. Choć pod naciskiem Francji w połowie lat dziewięćdziesiątych w Republice wprowadzono system wielopartyjny i organizowane są wolne wybory, to wybierani w nich przywódcy sięgają po władzę absolutną.

Tak zrobił też chrześcijański prezydent Francois Bozize, któremu opozycja zarzuca, iż po przejęciu władzy w wyniku przewrotu wojskowego w 2003 roku, sfałszował wybory prezydenckie w 2005 roku i w 2011 roku. W tym też przeciwko Francois Bozize wystąpili zbrojnie muzułmanie, których przywódcą został Michel Djotodia. W marcu zdobyli oni stolicę kraju Bangui, a Djotodia ogłosił się nową głową państwa. Ponieważ Bangui jest zamieszkana głównie przez chrześcijan, przejęcie władzy przez muzułmanów zaowocowało atakami na tle religijnym. Dlatego Francja w jeszcze w marcu wysłała do Bangui kilkuset osobowy kontyngent wojskowy, który wraz z wzrostem napięcia w ostatnich tygodniach został zwiększony do 1600 żołnierzy.

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Bartosz Bera

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1387538280
Wyślijcie chociaż pułk . No i trzeba na takie okazje kupić zestaw 12-24 szt. M777. Nie będziemy c-130 Dan transportować.
DB-A6-73-01

Powstali przeciw carskiej potędze
 
IBCS dla Polski
Agenci wywiadu na bobslejach
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Ferie z gwiazdami sportu
Obrady ministrów obrony NATO
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Kutno w sieci LogHubs
Na rozgrzewkę – zapasy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Trudny egzamin przed misją
Komisje sejmowe o umowie z USA
Amerykanie odmładzają F-16
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
WBH upublicznia swoje archiwa
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Laserowa artyleria US Army
Co musi umieć kierowca czołgu
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Armia Fight Night znów w akcji
Trudny rok na misjach
Żydzi od Andersa
Dołącz do zawodowców
Dama odeszła do historii
155 mm dla US Army
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Nurkowie w głębinach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Wojsko – plan na życie
Jakie zmiany w mundurówce?
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Wojsko walczy z COVID-19
Na straży niebieskiej linii
Symulator Orlika w Dęblinie
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Daglezje na większe przeprawy
VIII zmiana PKW gotowa na misję
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Saperzy zimą otworzą ogień
Pustynna burza wokół Husajna
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Komandosi znad Garigliano
Hartowanie spadochroniarzy
Kuźnie oficerskich kadr
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Jest Warszawa
Ukraiński kurs na Zachód
Kwalifikacja odbędzie się …
Meta podsumowała komandoskie biegi
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO